Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenia dróg oddechowych – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenia dróg oddechowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenia dróg oddechowych – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenia dróg oddechowych – objawy

Zapalenia dróg oddechowych – przyczyny

Zapalenia dróg oddechowych – leczenie

Zapalenia dróg oddechowych – objawy

Zapalenia dróg oddechowych objawiają się przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej oskrzeli. Obrzęk charakteryzuje się gromadzeniem płynu w przestrzeni międzykomórkowej i jamistej. Skutkiem powstawania obrzęku jest zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami wyzwalającymi a czynnikami, które prowadzą do przedostawania się płynu poza ich światła. Charakterystycznym objawem zapalenia dróg oddechowych jest zwiększona ilość wytwarzanego śluzu przez powiększone gruczoły śluzowe. Innym znamiennym dla choroby objawem jest nacieczenie ściany oskrzeli komórkami zapalnymi. To bezpośrednio wpływa na zwężenie ścian oskrzeli większych oraz niedrożność oskrzeli mniejszych, która zazwyczaj jest stanem przejściowym.

Bardzo charakterystycznym objawem zapalenia dróg oddechowych jest wydzielanie się ropnej plwociny. Powstaje w skutek zwiększonej ilości wydzielania śluzu, co z kolei drażni zakończenia nerwowe. To powoduje kaszel, z którym wydostaje się przez gardło plwocina. Ze względu na jej charakterystykę można mówić o nieżycie dróg oddechowych: śluzowym, ropnym, śluzowo-ropnym oraz włóknikowym.

Objawy zapalenia dróg oddechowych odczuwalne przez chorego to między innymi:

- gorączka,

- dreszcze,

- złe samopoczucie,

- drapanie w gardle,

- ostry kaszel,

- duszności.

Zapalenia dróg oddechowych – przyczyny

Drogi oddechowe to innymi słowy elementy układu oddechowego. Ich funkcja to przepuszczanie i wypuszczanie przez siebie powietrza oraz oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie tego powietrza. W skład dróg oddechowych wchodzą:

- nos i nozdrza tylne,

- gardło,

- krtań,

- tchawica,

- oskrzela oraz oskrzeliki.

Przyczyny zapaleń dróg oddechowych mogą mieć różne podłoże. Najczęstszą przyczyną zapalenia, tj. nieżytu, któregoś z elementów układu oddechowego, jest zakażenie bakterią lub wirusem. Nieleczona choroba może zmienić się w stan przewlekły i trwale uszkodzić głębokie warstwy, np. oskrzeli, jeśli mamy styczność z zapaleniem oskrzeli. Kolejną przyczyną zapalenia dróg oddechowych są czynniki fizyczne, takie jak nagłe zmiany temperatury otoczenia. Do zakażenia może dojść także poprzez styczność z chemią, która wpływa na błony śluzowe gardła oraz oskrzeli. Inną przyczyną są również pasożyty lub drażnienie dymem, pyłem lub jakimiś ciałami obcymi dostającymi się do płuc.

Zapalenia dróg oddechowych – leczenie

Leczenie zapalenia dróg oddechowych powinno być dostosowane do przyczyny powstałej choroby. Jeśli niedrożność wywołana jest infekcją na tle wirusowym, chory powinien dostawać leki, które będą leczyć objawy dolegliwości. Zazwyczaj są to leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym, jeśli chorobie towarzyszy gorączka.

W trakcie choroby, chory powinien na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia i dbać o to, aby choroba nie rozwinęła się. Chory może także wspomagać leczenie, stosując domowe sposoby na leczenie zapalenia dróg oddechowych. W tym celu może wykonywać nasiadówki w gorącej wodzie, pić zioła działającego wykrztuśnie i tonizująco, łykać witaminę C oraz stosować leki apteczne bez recepty. Szczególnie polecany jest Impuret, który w składzie ma wyciąg z mniszka lekarskiego, liścia orzecha włoskiego, kory dębu, korzenia prawoślazu oraz kwiatu rumianku. Znacznie łagodzi on dolegliwości bólowe w zapaleniu gardła, krtani, czy też oskrzeli. Z kolei, aby wspomóc proces dochodzenia do zdrowia możemy w trakcie choroby zwrócić szczególną uwagę na zdrową, zbilansowaną dietę. Powinniśmy się również wysypiać i pamiętać o tym, aby nie podejmować się w trakcie choroby żadnych ciężkich wysiłków fizycznych lub umysłowych. Nie narażajmy się także na stres i przemęczenie, bo znacznie osłabi to nasz układ immunologiczny. Skutecznym sposobem na zapalenie dróg oddechowych jest picie naparu z imbiru, kurkumy, cytryny oraz miodu. Ma on działanie napotne, przeciwbakteryjne, zwiększające odporność oraz obniżające ciśnienie.

Tagi:
Polecane