Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie miazgi – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie miazgi – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie miazgi – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenie miazgi – przyczyny

Zapalenie miazgi – objawy

Zapalenie miazgi – diagnostyka i leczenie

Zapalenie miazgi – przyczyny

Zapalenie miazgi, czyli inaczej zgorzel, to stan, który charakteryzuje się rozpadem gnilnym tkanek organizmu. Przyczyną rozpadu tkanek jest obecność bakterii. Tkanka martwa jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii beztlenowych, a obumarły ząb, w którym powstaje zgorzel stanowi doskonałe miejsce do tworzenia się choroby. Przyczyn powstawania zapalenie miazgi jest kilka. Za przyczynę uważa się wszelkie patologiczne bodźce oddziałujące na ząb, a właściwie na szkliwo i zębinę tworzącą miazgę zęba chroniącą go. Choroba rozwija się często w przypadku próchnicy, czyli nadakżenia bakteryjnego. W przebiegu próchnicy dochodzi do niszczenia zmineralizowanych tkanek zęba przez kwasy produktywne w metabolizmie mikroorganizmów. Na początku ubytek ten jest niewielki, a toksyny bakteryjne jedynie drażnią miazgę zęba i powodują powolny rozwój stanu zapalnego. Jeśli na tym etapie nie odwiedzimy dentysty, możemy zaniedbać chory ząb na tyle, że powstanie w nim zgorzel, która doprowadzi do bolesnego zapalenia miazgi. Bakterie, które odpowiadają za wywoływanie zapalenia miazgi zębowej, to G ujemne bakterie beztlenowe.

Zapalenie miazgi – objawy

Objawy zgorzeli miazgi mogą być odczuwalne lub nieodczuwalne. Jeśli komora zęba pozostaje szeroko otwarta z pewnością możemy mieć do czynienia z bezobjawowym zapaleniem miazgi. Taki stan rzeczy umożliwia swobodny odpływ toksycznych związków do jamy ustnej. Mimo braku bezpośrednich objawów, mogą pojawić się objawy pośrednie, gdyż toksyny znajdujące się w zębie są trujące dla organizmu.

Kiedy dotyka na zapalenie miazgi, ale w zamkniętej komorze zębowej, ciśnienie w jamie zęba gwałtownie narasta i powoduje promieniujący ból. Ból zwykle promieniuje do skroni lub ucha. Ma rozlany charakter, a chory często nie jest w stanie wskazać od którego zęba pochodzi odczuwalny ból. Objawem zapalenie miazgi jest też zmiana w fakturze i kolorze zęba. Często możemy zaobserwować widoczny ubytek w zębie, a w nim szarawe lub brunatne treści. Zaś sam ząb często daje się odróżnić szarym lub brązowym kolorem od reszty białych zębów. Kolejnym objawem zgorzeli jest przykry zapach z ust i nieprzyjemny posmak w buzi. Chory podczas badania stomatologicznego zgłasza także takie uczucia jak bolesność opukowa lub poczucie zbyt wysokiego, wadzącego zęba. Z kolei na zdjęcia rentgenowskim często widoczny jest ubytek sięgający miazgi zębowej, a jeśli stan zapalny jest zaawansowany, powstaje także ropień okołowierzchołkowy, co uwidacznia się na zdjęciu RTG jaśniejszym punkcikiem. Dodatkowo, zgorzeli może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie oraz gorączka.

Zapalenie miazgi – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zapalenia oskrzeli odbywa się w gabinecie stomatologicznym. W początkowym etapie zgorzeli, zakażona miazga zostaje usunięta, a kanał oczyszczony i zdezynfekowany. Konieczne może okazać się założenie opatrunku kanału. Odpowiednio przygotowany ząb zostaje wypełniony materiałem, najczęściej gutaperką. Następnie zniszczona korona zęba powinna być nadbudowana. Czasem choroba jest tak poważ, że leczenie zapalenia miazgi musi się odbywać chirurgicznie. Bywa też tak, że chory ząb należy usunąć w całości.

Nie można lekceważyć zapalenia miazgi, gdyż choroba ta może mieć bardzo poważne powikłania takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek, infekcyjne zapalenie wsierdzia lub ropnie zębopochodne.

Tagi: