#ZbadajNerki – ruszyła akacja zachęcająca do regularnej profilaktyki! Ambasadorem został Piotr Polk
Przewlekła choroba nerek jest problemem ponad 4 miliony Polaków. Co więcej, większość z nich nie ma nawet świadomości, że jest chora. Niedawno ruszyła akcja #ZbadajNerki, której celem jest zachęcenie Polaków do badań. Jej ambasadorem został Piotr Polk.
#ZbadajNerki – ruszyła akcja
#OtwórzSerceNaNerki jest kampanią społeczną, realizowaną pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. W ramach akcji #ZbadajNerki autorzy chcą edukować i zachęcać do regularnego monitorowania kondycji nerek i stanu zdrowia. Ambasadorem został Piotr Polk, polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, który jest po przeszczepie nerki.
- Chciałbym, żeby wszyscy Polacy wiedzieli, że najtańszym i najprostszym sposobem dbania o zdrowie są coroczne badania profilaktyczne - tyle naprawdę wystarczy, aby mieć zdrowie pod kontrolą. Moi koledzy z planu często pytają mnie o to, jak dowiedziałem się o swojej chorobie i co mnie zaniepokoiło. Odpowiadam im wtedy, że nie miałem żadnych objawów, bo nerki nie bolą. To podstępna, cicha choroba, która może prowadzić do dializ i konieczności przeszczepu. U mnie przewlekłą chorobę nerek wykryto w późnym stadium, Ty masz jeszcze szansę jej zapobiec. Dlatego wspieram akcję #ZbadajNerki - bo badania naprawdę mają sens - powiedział Piotr Polk
By włączyć się do akcji, wystarczy opublikować swoje zdjęcie z kartką z napisem #ZbadajNerki i następnie opublikować jest na swoim profilu w mediach społecznościowych. W treści posta należy dodać #Zbadaj Nerki.
Te leki mogą zniszczyć nerki, jelita i płuca. Są dostępne niemal wszędzie, kupują je miliony Polaków! Ból nerek (nerki) – przyczyny, diagnostyka i leczenieO nerki trzeba dbać
Nerki są jednym z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Nie tylko produkują mocz i pełnią funkcję filtra, lecz również są niezbędne w regulowanie ciśnienia tętniczego. Kondycja nerek jest ściśle związana z kondycją serca – stąd też nazwa kampanii.
By dbać o nerki należy regularnie wykonywać badanie krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny i ogólne badanie moczu z uwzględnieniem albuminurii. Wykonywanie ich nawet raz w roku może pomóc we wczesnym wykryciu wielu chorób. Skierowanie na badanie można otrzymać od lekarza rodzinnego. Oprócz tego warto również systematycznie sprawdzać ciśnienie krwi, dbać o nawodnienie organizmu, stosować zbilansowaną dietę i nie zaniedbywać aktywności fizycznej.
Te przesłanki powinny Cię zainteresować stanem nerek
Choroby nerek są problemem aż 4,5 mln Polaków, lecz tylko co dziesiąta osoba ma świadomość, w jakim jest stanie. Jeśli niewydolność zostanie wcześnie zdiagnozowana, umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia i tym samym normalne funkcjonowanie na co dzień. Trzeba dodać, że początkowe stadium choroby nerek jest utajone.
Te objawy mogą świadczyć o zaburzeniu pracy nerek:
- ból głowy,
- wymioty,
- nudności,
- senność w ciągu dnia,
- krew w moczu,
- pienisty mocz,
- ból podczas oddawania moczu,
- obrzęki pod oczami,
- obrzęk na dłoniach,
- obrzęk na stopach.