Zmiany w Kodeksie Pracy. Będzie nowy 100 proc. płatny urlop
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy. Mogą dotyczyć nawet 5 milionów Polaków, którzy po ich wprowadzeniu będą mogli liczyć na dodatkowy w 100 proc. płatny urlop. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Jeśli zostanie zaakceptowany, wejdzie w życie od października.
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków
W Polsce przychodzi na świat ok. 20 tys. wcześniaków rocznie, natomiast dzieci, których masa urodzeniowa wynosi 1 kg wśród noworodków jest w Polsce 1 proc. Rodzice tych dzieci będą mogli liczyć od października – jeśli projekt zostanie zaakceptowany – na dodatkowy urlop macierzyński o długości nawet 8 tygodni. Według szacunków zmiana ta ma dotyczyć nawet 5 mln Polaków.
"Wprowadzane regulacje umożliwią rodzicom kontynuację leczenia ich dzieci bez konieczności rezygnowania z pracy albo wykorzystywania przez rodziców urlopów wypoczynkowych lub zwolnień lekarskich w celu zapewnienia opieki nad chorym dzieckiem, jak również zapewnią dodatkowy czas na ich rehabilitację" – czytamy w uzasadnieniu projektu.
I dalej: "Uprawnionymi do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą pracownicy - rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g, pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g oraz pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, ale spełniający określone warunki".
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków ma być udzielany na wniosek rodzica. Będzie płatny w 100 proc. i możliwy do zrealizowania bezpośrednio po obowiązkowym urlopie macierzyńskim, który w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Z urlopu będą mogli skorzystać rodzice nie tylko biologiczni, ale również adopcyjni i zastępczy.
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców noworodków pozostających w szpitalu
Na dodatkowy urlop macierzyński będą mogli rodzice dzieci pozostających po narodzinach w szpitalu. Będzie to urlop w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu za każdy tydzień spędzony przez dziecko w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie. Warunkiem jest to, aby pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 dni. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że takich noworodków jest w Polsce ok. 200.
Ważne! Przy ustalaniu wymiaru urlopu czas pobytu dziecka w szpitalu będzie sumowany i zaokrąglany w górę.
Dodatkowe urlopy macierzyńskie płatne w 100 proc.
Zgodnie z Kodeksem pracy za okres odpowiadający długości dodatkowego macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński a sam urlop będzie płatny w wysokości 100 proc. zasiłku.
Korzyści z urlopu macierzyńskiego
Czas po narodzinach dziecka i pierwszy rok życia malucha jest bardzo ważny - zarówno dla dziecka, jak i matki. To czas, kiedy nawiązuje się więź między nimi, a rozwój dziecka jest bardzo intensywny. Mama w pierwszym roku życia malucha jest mu niezbędna - bliski emocjonalny związek dziecka z matką, jej obecność, zapewniają maluchowi poczucie bezpieczeństwa oraz uczą go zaufania do świata. Taka więź wytwarza się wtedy, kiedy matka jest obecna w życiu dziecka - poprzez fizyczną bliskość i poprzez zaspokajanie potrzeb malucha.
Zobacz też:
Toksoplazmoza w ciąży - objawy, rozpoznanie, leczenie
"Poród w Polsce to trauma. Nie chcę mieć przez to więcej dzieci" [LIST]
Są wyniki sekcji zwłok noworodka z Gorzowa. Wstrząsające odkrycie w żołądku