Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zmiany w Kodeksie Pracy. Będzie nowy 100 proc. płatny urlop
Daria  Siemion
Daria Siemion 21.06.2024 10:08

Zmiany w Kodeksie Pracy. Będzie nowy 100 proc. płatny urlop

Urlop nad morzem - matka z małym dzieckiem
Fot. Freepik

Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy. Mogą dotyczyć nawet 5 milionów Polaków, którzy po ich wprowadzeniu będą mogli liczyć na dodatkowy w 100 proc. płatny urlop. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Jeśli zostanie zaakceptowany, wejdzie w życie od października.

Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

W Polsce przychodzi na świat ok. 20 tys. wcześniaków rocznie, natomiast dzieci, których masa urodzeniowa wynosi 1 kg wśród noworodków jest w Polsce 1 proc. Rodzice tych dzieci będą mogli liczyć od października – jeśli projekt zostanie zaakceptowany – na dodatkowy urlop macierzyński o długości nawet 8 tygodni. Według szacunków zmiana ta ma dotyczyć nawet 5 mln Polaków.

"Wprowadzane regulacje umożliwią rodzicom kontynuację leczenia ich dzieci bez konieczności rezygnowania z pracy albo wykorzystywania przez rodziców urlopów wypoczynkowych lub zwolnień lekarskich w celu zapewnienia opieki nad chorym dzieckiem, jak również zapewnią dodatkowy czas na ich rehabilitację" – czytamy w uzasadnieniu projektu.


I dalej: "Uprawnionymi do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą pracownicy - rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g, pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g oraz pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, ale spełniający określone warunki".


Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków ma być udzielany na wniosek rodzica. Będzie płatny w 100 proc. i możliwy do zrealizowania bezpośrednio po obowiązkowym urlopie macierzyńskim, który w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Z urlopu będą mogli skorzystać rodzice nie tylko biologiczni, ale również adopcyjni i zastępczy.
 

Chłopczyk patrzy na rodzeństwo w inkubatorze
W Polsce rodzi się nawet 20 tys. wcześniaków rocznie Fot. Freepik
Najmłodszy wcześniak na świecie. Pobił rekord Guinnessa „Kocham Was!”. Urodził się jako wcześniak. Przeżył i napisał list do rodziców. Akcja szpitala we Wrocławiu

Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców noworodków pozostających w szpitalu

Na dodatkowy urlop macierzyński będą mogli rodzice dzieci pozostających po narodzinach w szpitalu. Będzie to urlop w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu za każdy tydzień spędzony przez dziecko w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie. Warunkiem jest to, aby pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 dni. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że takich noworodków jest w Polsce ok. 200.

Ważne! Przy ustalaniu wymiaru urlopu czas pobytu dziecka w szpitalu będzie sumowany i zaokrąglany w górę. 

Dodatkowe urlopy macierzyńskie płatne w 100 proc.

Zgodnie z Kodeksem pracy za okres odpowiadający długości dodatkowego macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński a sam urlop będzie płatny w wysokości 100 proc. zasiłku.

Zobacz też:

Toksoplazmoza w ciąży - objawy, rozpoznanie, leczenie

"Poród w Polsce to trauma. Nie chcę mieć przez to więcej dzieci" [LIST]

Są wyniki sekcji zwłok noworodka z Gorzowa. Wstrząsające odkrycie w żołądku