Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > „Kocham Was!”. Urodził się jako wcześniak. Przeżył i napisał list do rodziców. Akcja szpitala we Wrocławiu
Edyta  Brzozowska
Edyta Brzozowska 25.11.2023 18:01

„Kocham Was!”. Urodził się jako wcześniak. Przeżył i napisał list do rodziców. Akcja szpitala we Wrocławiu

broszura "Wcześniaczek"
fot. ilustracyjne tło: Shutterstock, w kółku: www.usk.wroc.pl

„Urodziłem się wiele tygodni przed terminem porodu, stąd jestem nie tylko bardzo malutki, jestem przede wszystkim bardzo niedojrzały. Nie spodziewaliście się mojego przyjścia na świat tak szybko. Tak, jestem wcześniej, bo jeszcze 2-3 miesiące miałem być w Twoim brzuszku, Mamo” – to tylko fragment niezwykłego listo dziecka, które przyszło na świat na długo przed terminem porodu.

- W moim zbyt szybko rozpoczętym życiu czeka mnie, poza dłuższym niż u donoszonych kolegów i koleżanek pobycie w szpitalu, jeszcze mnóstwo pracy z Waszej strony. Konsultacje, badania, wizyty u specjalistów i rehabilitacja, ale spokojnie Drodzy Rodzice, jeszcze dogonię moich rówieśników! - deklaruje bohater specjalnej broszury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, w której opowiada o swoich pierwszych życiowych doświadczeniach. Publikacja napisana jest z perspektywy wcześniaka po to, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje gdy ciąża zostaje rozwiązana dużo wcześniej, niż przewidywał to termin. 
 

„Bądźcie silni tak jak ja. Pamiętajcie, mamy siebie!”

W Polsce każdego roku rodzi się ponad 20 tys. wcześniaków. Tylko w jednej Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu od stycznia do października 2023 r. urodziło się i było hospitalizowanych niemal 2 tys. noworodków.
–  Dzieci urodzone wiele tygodni przed terminem porodu są nie tylko bardzo małe, ale przede wszystkim bardzo niedojrzałe. W związku z tym doskonale rozumiemy, że rodzice mogą czuć się zagubieni. I oprócz tego, że wraz z całym zespołem specjalistów jesteśmy do dyspozycji rodziców, mamy sprzęt, który umożliwia ratowanie maluchów zbyt wcześnie urodzonych, to chcieliśmy przygotować przewodnik, który w tych pierwszych godzinach, dniach i tygodniach życia będzie bardzo pomocny – tłumaczy prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Projekt bez nazwy - 2023-11-25T201515.688.jpgProf. Barbara Królak-Olejnik z wcześniakiem, którym się opiekowała i jego mamą. 

Pierwsze takie dziecko w Europie! W ciąży były dwie kobiety Czy mężczyzna może mieć depresję poporodową, gdy jego partnerka urodzi dziecko?

„Mamusiu, Tatusiu! Wierzcie we mnie. Wszystko potrzebuje czasu, ja też”

Warto pamiętać, że wszystkie noworodki urodzone przed czasem narażone są na wiele
powikłań, których rodzaj i stopień może być różny w zależności od tygodnia ciąży w którym nastąpiło rozwiązanie ciąży, masy ciała ciała dziecka oraz wielu innych czynników i matczynych, i płodowych. 

Choć niestety skrajne wcześniaki mają duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków, to pocieszającym jest, że wraz z rozwojem medycyny, mamy w Polsce do czynienia z  coraz mniejszą liczbą powikłań z powodu wcześniactwa: przed większością z konsekwencji zdrowotnych  udaje się uchronić także skrajne wcześniaki, czyli takie, które urodziły się w 25. tygodniu życia. Mało tego, coraz częściej lekarze ratują życie dzieci urodzonych nawet w 23. i 24. tygodniu życia! 

„Jestem Waszym kochanym, cudownym, jedynym swoim rodzaju Wcześniaczkiem. Kocham Was” 

Premiera poradnika dla rodziców nosi tytuł  „Wcześniaczek” zbiegła się ze Światowym Dniem Wcześniaka - od lat obchodzonym w listopadzie, a w tym roku szczególnie uroczyście świętowanym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Najmniejszy z gości wydarzenia w dniu swoich narodzin ważył tylko 700 gram! 

Całe wydawnictwo przygotowane przez zespół medyków to zestaw przydatnych i
praktycznych informacji dla rodziców, między innymi o pielęgnacji wcześniaka, kangurowaniu, karmieniu, laktacji i stymulacji rozwoju. 

W wersji elektronicznej poradnik dostępny jest na stronie internetowej usk.wroc.pl oraz pod bezpośrednim linkiem:  https://bit.ly/3uw08zr
 

Polecane