Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > ZUS wzywa do zwrotu. Na celowniku 44 tys. rodzin
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 20.12.2024 11:15

ZUS wzywa do zwrotu. Na celowniku 44 tys. rodzin

świadczenia, ZUS, zwrot środków
Fot. Canva/FamVeld, Getty Images Pro

Tysiące rodzin w Polsce zaskoczyła ostatnia decyzja ZUS nawołująca do zwrotu nadpłaconego świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Wszystkiemu „winny” jest program Aktywny Rodzic, który wprowadził nowe zasady wykluczające możliwość korzystania z dwóch świadczeń jednocześnie. 

Dlaczego rodzice musza zwrócić wypłatę w ramach RKO?

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) jest świadczeniem finansowym przyznawanym rodzicom dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. RKO jest wsparciem dla rodzin w codziennych wydatkach związanych głównie z opieką nad dzieckiem. W tym roku zaszła jednak zmiana i od października zaczęło obowiązywać nowe świadczenie, o które można było się starać w ramach programu Aktywny Rodzic. Zastąpiło ono częściowo środki wypłacane z RKO. 

Doprowadziło to jednak do sytuacji wypłaty podwójnych świadczeń – rodzic mógł zgłosić wniosek o wypłatę środków w ramach programu Aktywny Rodzic, nawet jeśli pobierał świadczenie w ramach RKO. Zgodnie z ustawą, rodzice mają prawo do wyboru rodzaju świadczenia, nie mogą pobierać obu. W związku z tym rodzice, którzy otrzymali środki z obu programów za ten sam okres, muszą zwrócić nadpłacone kwoty. Dotyczy to aż 44 tys. dzieci, których rodziny pobierały świadczenia w okresie przejściowym.

Luka w ubezpieczeniu? Po 30 dniach możesz sam zacząć płacić za leczenie Przełomowy rok i międzynarodowa współpraca. Ambitne plany ABM na 2025 rok

W jaki sposób rozliczyć się z ZUS-em

Wychodząc naprzeciw tym problemom, ZUS zaoferował różne sposoby rozliczenia nadpłaty, co umożliwi sprawny zwrot środków. Rodzice mogą skorzystać z następującej drogi rozliczenia:

  • Jednorazowa wpłata na rachunek, z którego wcześniej przekazano świadczenie
  • Zwrot na taty – rodzice mogą ustalić z ZUS dogodny harmonogram spłat
  • Zgoda na potrącenie z bieżących świadczeń – w takim układzie nadpłaty mogą być stopniowo odejmowane z innych świadczeń, np. 800 plus czy właśnie z nowego świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic

Sprawne rozliczenie nadpłaty umożliwi podanie w tytule przelewu imienia, nazwiska i numeru pesel dziecka. Warto podać również numer sprawy i okres, którego dotyczy zwrot.

Czy można uniknąć zwrotu RKO? Rezygnacja i nowe wnioski

Aby uniknąć problemów ze zwrotem nadpłaty, rodzice, którzy jeszcze nie otrzymali decyzji o nowym świadczeniu z programu Aktywny Rodzic, mogą zrezygnować z dalszego pobierania RKO. W takim wypadku należy złożyć wniosek o rezygnację, najlepiej przez formularz POG w systemie PUE/eZUS. Należy zrobić to na 7 dni przed terminem, w jakim planowane jest wypłacenie świadczenia. 

Takie postępowanie obarczone jest jednak ryzykiem. Jeśli ZUS odmówi przyznania nowego świadczenia, np. z powodu braku wymaganej aktywności zawodowej jednego z rodziców, rodzice utracą możliwość korzystania z RKO i będą mogli ubiegać się jedynie o wypłatę innego świadczenia, np. w programu Aktywnie w domu.

Pamiętajmy, że aby otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października tego roku, należy złożyć wniosek najpóźniej do 2 stycznia 2025 r. 
 

Zobacz także:

Dzień przed wigilią wchodzi ważne rozporządzenie. Dotyczy bezpieczeństwa zdrowia i życia, nie przeocz tego

Zmiany w systemie wsparcia. Nowe zasady przyznawania świadczeń dla osób niepełnosprawnych

Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką psychiką?