To był pierwszy objaw raka u Jakubiaka. Na SOR-ze odesłali go z kwitkiem
Od kilku miesięcy cała Polska kibicuje Tomaszowi Jakubiakowi w zmaganiach z chorobą nowotworową. Sam kucharz otwarcie dzieli się z fanami przebiegiem leczenia. Okazuje się, że początkowo nawet lekarze przeoczyli objawy niebezpiecznej choroby.
W ostatnim czasie nasz idol z programów kulinarnych takich jak Master Chef i Sztuka mięsa zmienił się nie do poznania. Kucharz zrzucił sporo wagi i niestety nie jest to efekt odchudzania, a złośliwego nowotworu jelita i dwunastnicy.
Lekarze przeoczyli objawy nowotworu u Jakubiaka
Szybka utrata wagi mimo braku zmian w stylu życia początkowo nie zaniepokoiły kucharza. Dopiero ból brzucha zmusił go do wykonania wstępnej diagnostyki. Ta jednak nie przyniosła prawidłowej odpowiedzi.
– Jak zwykły człowiek zrobiłem badania, które robię co roku, czyli zrobiłem gastroskopię, kolonoskopię. Nawet wylądowałem na SOR-ze. Zrobili mi badania krwi itd. i powiedzieli, że nic mi nie jest, tylko nie wziąłem osłony na jakiś antybiotyk i że prawdopodobnie przez to mam takie bóle skurczowe i mnie do domu puścili – wspominał kucharz w rozmowie z Dorotą Wellman.
Postawa lekarzy uspokoiła Jakubiaka. Jednak kiedy zaczął odczuwać ból również w kręgosłupie, teściowa namówiła go na rezonans. Diagnostyka obrazowa ujawniła prawdziwą przyczynę dolegliwości. Niestety okazało się, że na tym etapie nowotwór zaatakował już kości kucharza.
Tomasz Jakubiak zdobył się na trudne wyznanie. Choruje na nowotwór "bardzo ciężki do wyleczenia" Trudny do zdiagnozowania, jeszcze trudniejszy do leczenia. Z tym nowotworem zmaga się Tomasz JakubiakObjawy nowotworu jelita i dwunastnicy
Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 18 tys. zachorowań na złośliwy nowotwór jelita. Jest to choroba podstępna, która początkowo może nie dawać żadnych objawów, co znacznie utrudnia i opóźnia prawidłową diagnostykę. Pierwsze symptomy są zazwyczaj niespecyficzne, a więc trudno przypisać je konkretnej jednostce chorobowej.
Jeśli objawy raka jelita występują, ich rodzaj uzależniony jest od lokalizacji nowotworu. Chorzy najczęściej skarżą się na dolegliwości takie jak:
· ból brzucha,
· zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki),
· krew w stolcu,
· ogólne osłabienie,
· niedokrwistość,
· utrata masy ciała.
Wymienione objawy mogą sugerować rozmaite schorzenia układu pokarmowego, w tym również mniej groźne choroby, takie jak wrzody, problemy z pęcherzykiem żółciowym, stany zapalne i zakażenia pasożytami jelitowymi.
Podstawowe badania mogą nie wystarczyć
Diagnostyka nowotworu jelit jest procesem złożonym i wieloetapowym. W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie przedmiotowe brzucha oraz badanie per rectum, a u kobiet również badanie przez pochwę.
Najważniejszym badaniem w kierunku raka jelita grubego jest kolonoskopia. Endoskopia to procedura o największej czułości i swoistości w rozpoznaniu tej choroby. W trakcie kolonoskopii możliwe jest również pobranie materiału biopsyjnego do oceny histopatologicznej.
Do badań obrazowych stosowanych w diagnostyce raka jelita grubego zalicza się badania dwukontrastowe, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz pozytonową tomografię emisyjną. Ze względu na wysokie koszty placówki publicznej służby zdrowia muszą przestrzegać limitów zlecania najnowocześniejszych badań. Dlatego ewentualne wątpliwości co do stanu swoich jelit warto zainwestować w badania prywatne.
Czytaj także:
Znany kucharz walczy o godne warunki leczenia. „Wszystkie żebra mam na wierzchu”
Choroby dwunastnicy. Po tym poznasz, że narząd choruje
Te ziemniaki powinniśmy jeść kilogramami. Boi się ich nowotwór jelita grubego