Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Acatar
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Acatar

Acatar
pixabay.com

Acatar Acti-tabs - Skład i dawkowanie

Acatar Acto-Tabs jest lekiem składającym się z dwóch substancji czynnych: pseudoefedryny i triprolidyny. Pierwsza z nich neutralizuje obrzęki i stany zapalne błony śluzowej nosa i zatok, działając obwodowo i pobudzając receptory adrenergiczne. Tripolidyna hamuje natarczywe kichanie. Oba składniki prowadzą do ograniczenia produkcji wydzieliny z nosa, udrażniając i umożliwiając swobodny przepływ powietrza. W opakowaniu znajduje się 12 tabletek, preparat można nabyć bez recepty. Jedna tabletka zawiera 60 mg pseudoefedryny i 2,5 mg triprolidyny. Oprócz substancji czynnych, w skład leku wchodzą substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, laktoza, kwas stearynowy, bezwodna krzemionka koloidalna i stearynian magnezu. Acatar należy podawać doustnie po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Standardowa dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia obejmuje przyjmowanie jednej tabletki co 6-8 godzin. W ciągu doby można przyjąć maksymalnie 4 tabletki.

Acatar Acti-Tabs – przeciwwskazania

Substancje czynne zaczynają działać mniej więcej pół godziny od momentu podania leku. Reakcja alergiczna na pseudoefedrynę lub triprolodynę wymaga przerwania kuracji. Acatar Acti-Tabs wyraźnie łagodzi objawy związane z zapaleniem błony śluzowej nosa. Niektóre antydepresanty, tzw. inhibiotry MAO, przyjmowane przez pacjentów ze zdiagnozowaną depresją, niedociśnieniem tętniczym i z chorobą Parkinsona uniemożliwiają kurację Acatarem, jeśli były przyjmowane do dwóch tygodni wcześniej. Tabletek nie zaleca się także kobietom w ciąży i karmiących piersią oraz pacjentom z niestabilną chorobą niedokrwienną serca i zaawansowanym nadciśnieniem tętniczym. Stwierdzona niewydolność wątroby i nerek wymaga wcześniejszej konsultacji. Preparatu nie mogą przyjmować dzieci poniżej 12. roku życia.

Acatar Acti-Tabs – działania niepożądane

Objawy związane z zaburzeniem pracy przewodu pokarmowego podczas przyjmowania leku, takie jak gwałtowny i intensywny ból brzucha i krwawienie z odbytu zmuszają do przerwania terapii i przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, w celu określenia przyczyny stanu zapalnego. Do innych występujących działań niepożądanych zalicza się te związane z negatywnym wpływem na ośrodkowy układ nerwowy tj. omamy, uczucie senności, zaburzenia rytmu snu, oraz nieregularną pracę serca (tachykardię). Oprócz tego występuje uczucie suchości w jamie ustnej i nosowej i powiększenie gruczołu krokowego w przypadku mężczyzn. Każde objawy niepożądane, utrzymujące się lub nasilające muszą być niezwłocznie zdiagnozowane przez lekarza.

Acatar Control

W przeciwieństwie do tabletek, Acatar Control aplikuje się bezpośrednio do otworów jamy nosowej, obciążonych wydzieliną i stanem zapalnym. Chlorowodorek oksymetazoliny stanowi substancję czynną. Dozownik powinien być przeznaczony wyłącznie dla jednej osoby. Nie zaleca się stosowania leku dla dzieci poniżej 6. roku życia, a leczenie chorych między 6. A 12. rokiem życia wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Aplikacja polega na umieszczeniu końcówki dozownika w otworze jamy nosowej i kilkukrotnym naciśnięciu go podczas wdechu, utrzymując pionową pozycję głowy. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż tydzień, zazwyczaj wynosi ona 3-5 dni. Dłuższa terapia grozi przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i w konsekwencji jej trwałym uszkodzeniem. Lek nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na substancję czynną i w przypadku suchego zapalenia błony śluzowej, które charakteryzuje się powstawaniem strupów. W nielicznych przypadkach Acatar Control wywołuje działania niepożądane, szczególnie u pacjentów z wyjątkowo wrażliwą błoną śluzową nosa. Może wówczas wystąpić uczucie pieczenia, kołatanie serca, senność i ogólne uczucie niepokoju.

Tagi:
Polecane