Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Amol – skład, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:28

Amol – skład, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

amol
https://pixabay.com

Amol - zastosowanie

Amol to ziołowy produkt, który przeznaczony jest zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. Przydaje się przede wszystkim przy dolegliwościach trawiennych typu wzdęcia czy niestrawność. Działa rozkurczowo na układ pokarmowy oraz poprawia proces trawienia. Może być też stosowany jako naturalny środek wspomagający organizm podczas przeziębienia. Używany zewnętrznie, wcierany przez skórę, pomaga uporać się z bólem głowy czy bólami mięśniowymi.

Amol – skład

W skład Amolu wchodzą różnego rodzaju olejki eteryczne oraz alkohol. Olejki naturalne, które znajdziemy w tym preparacie to: olejek cynamonowy, lawendowy, cytrynowy, z mięty pieprzowej oraz cytronelowy i goździkowy. Prosty i naturalny skład preparatu zachęca, aby smarować nim nawet bardzo wrażliwą skórę.

Dla osób skrupulatnych, które lubią dokładnie wiedzieć, ile gram czy miligramów określonego składnika znajduje się w produkcie, podajemy dokładny skład Amolu. W 1 gramie tego płynu znajdziemy:

·         Mentol -17, 23 mg,

·         Olejek cytrynowy – 5,70 mg

·         Olejek mięty pieprzowej – 2,40 mg,

·         Olejek lawendowy – 2,40 mg,

·         Olejek cynamonowy -2,40 mg,

·         Olejek cytronelowy 1,00 mg,

·         Olejek goździkowy – 1,00 mg,

·         Etanol (substancja pomocnicza) – 638 mg.

Amol – dawkowanie

Produkt może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Jeśli u danej osoby wystąpi problem trawienny, wówczas Amol powinien być przyjęty doustnie w ilości 10-15 kropli rozpuszczonych w płynie lub cukrze. W ten sposób może być używany 3 razy dziennie.

Przy stosowaniu zewnętrznym należy pamiętać, że przy pomocy Amolu nie robimy okładów. Służy on jedynie do przecierania wybranych miejsc na skórze, a robimy to przy pomocy wacika nasączonego nierozcieńczonym płynem. Wskazaniem do nacierania jest: przeziębienie, bóle głowy, bóle mięśni.

Jeśli dopadło nas przeziębienie, nacieramy Amolem skórę kilka razy dziennie. Smarujemy nim przede wszystkim klatkę piersiową oraz plecy. Pamiętamy przy tym, aby nie rozcieńczać płynu.

Jeżeli dopadł nas ból głowy, Amol należy wcierać w skronie. Robimy to kilka razy dziennie. Podobny rodzaj stosowania zalecany jest przy bólach mięśni. Tu również Amol używamy bez rozcieńczania.

Amol – przeciwwskazania

Nie każda osoba może używać leku amol. Również przy tak bezpiecznym, naturalnym środku istnieją pewne przeciwwskazania, co do jego stosowania. W przypadku stosowania wewnętrznego przeciwwskazaniem są: przewlekłe choroby wątroby, niedrożność dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, uzależnienie od alkoholu. Gdy stosujemy go zewnętrznie, przeciwwskazaniem są wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry np. zadrapania, oparzenia, rany. Poza tym nie wskazane jest to przy chorobach z towarzyszącą wysypką. Należy również pamiętać, że nacieranie zewnętrzne Amolem nie powinno dotyczyć błon śluzowych oraz okolic oczu.

Ogólnym przeciwwskazaniem do stosowania tego preparatu jest astma oskrzelowa oraz inne choroby dróg oddechowych. Poza tym nie powinny go używać osoby, które wykazują nadwrażliwość lub alergię na jakikolwiek składnik amolu. Nie nadaje się on również dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Ze względu na to, że w Amolu znajduje się znaczna ilość etanolu – dokładnie: 638 mg na 1 g produktu, nie powinny spożywać: kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby uzależnione od alkoholu, osoby z chorą wątrobą lub padaczką.

Amol – działania niepożądane

Do działań niepożądanych, związanych ze stosowaniem Amolu, zalicza się:

·         podrażnienie żołądka,

·         podrażnienie skóry oraz błon śluzowych,

·         reakcje nadwrażliwości,

·         wyprysk kontaktowy (przy stosowaniu zewnętrznym),

·         suchy kaszel,

·         skurcz oskrzeli.

Amol może wywołać też indywidualne, niepożądane skutki uboczne. Jeśli więc coś niepokojącego dzieje się po użyciu Amolu, należy przestać używać preparat oraz skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.amol.pl/stosowanie

Tagi: