Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Antek Królikowski skazany. Stan zdrowia aktora nie przekonał sądu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.01.2024 17:46

Antek Królikowski skazany. Stan zdrowia aktora nie przekonał sądu

Antoni Królikowski
Antoni Królikowski fot. AKPA, tło: canva

Dzisiaj miało miejsce przesłuchanie w sądzie Antka Królikowskiego w sprawie prowadzenia przez niego auta, mając we krwi niedozwoloną substancję - THC (obecną w marihuanie). Jak twierdzi aktor, ktoś, kto wiedział o tym, że przyjmuje medyczną marihuanę, celowo złożył na niego zawiadomienie, aby mu zaszkodzić. Po kilku godzinach trwania rozprawy zapadł wyrok. Sąd uznał mężczyznę za winnego, wymierzając mu karę. 

Aktor usłyszał wyrok

Niespełna rok temu, Antek Królikowski podczas prowadzenia auta został zatrzymany przez patrol policji. Kontrola wykazała, że aktor wsiadł za kółko, kiedy w jego organizmie znajdowały się ślady niedozwolonej substancji – THC. Wówczas, Antoni przyznał, że stosuje medyczną marihuanę w celach leczniczych, ponieważ cierpi na stwardnienie rozsiane.

W dniu dzisiejszym aktor został przesłuchany przed sądem. Na sali rozpraw zapewniał, że nie zażywa narkotyków i stosuje jedynie marihuanę medyczną w celu łagodzenia objawów choroby. Podkreślił, że przyjmuje ją z reguły wieczorem i przez następne osiem godzin nie prowadzi samochodu. 

“Narkotyków nie używam, co wykazały policyjne testy. Za ślad THC w ślinie odpowiada marihuana medyczna.” - cytował zeznania aktora Fakt.

Po kilku godzinach trwania rozprawy zapadł wyrok. Wyjaśnienia aktora nie przekonały sądu i został uznany za winnego. Sąd wymierzył mu karę roku ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnie prac na cel społeczny w wymiarze 20 godzin w miesiącu. Aktor otrzymał też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres trzech lat oraz grzywnę w wysokości 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Ponadto, musi pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest prawomocny. 

Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Co to jest THC i CBD? Jak medyczna marihuana pomaga na endometriozę? Pytamy ekspertów

THC i polskie przepisy prawne

Jak podała Polska Agencja Prasowa, sędzia Beata Machowska Nowak zaznaczyła, że wartość środka psychoaktywnego w organizmie Antoniego została przekroczona dwukrotnie oraz, że marihuana nie jest wpisana na listę leków dla osób cierpiących na schorzenie aktora.

Sędzia podkreśliła, że oskarżony stosuje medyczną marihuanę legalnie, jednak prowadzenie pojazdów pod jej wpływem legalne już nie jest. 

THC, czyli tetrahydrokannabinol to związek organiczny z grupy kannabinoidów, który występuje w marihuanie. Znany jest przede wszystkim ze swojego działania psychoaktywnego, jednak nie jest to jego jedyna cecha. THC ma działanie nasenne i przeciwbólowe, a także poprawia apetyt. 

THC może zakłócać koncentrację, spowalniać czas reakcji, zaburzać osąd sytuacji oraz powodować nadmierną senność. Według prawa, prowadzenie pojazdów mechanicznych po marihuanie jest zabronione, nawet jeśli była stosowana w celach leczniczych. 

Polskie przepisy prawne nie precyzują, jaka ilość THC we krwi jest dozwolona, aby można było prowadzić pojazd mechaniczny. Każda, nawet najmniejsza dawka, którą można oznaczyć podlega odpowiedzialności karnej. 

Projekt bez nazwy - 2024-01-10T172148.689.png

Na co pomaga medyczna marihuana?

Od kilku lat Polska należy do grupy państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne. Można ją kupić wyłączenie na receptę w aptece.

„Medyczna marihuana hodowana jest na certyfikowanych farmach i ma określony stosunek kannabinoidów. Jesteśmy więc w stanie określić jej potencjał leczniczy i prawidłowo zaplanować terapię.” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

Za terapeutyczne właściwości medycznej marihuany odpowiadają głównie kannabinoidy THC i CBD, ale nie tylko. Do tej pory w marihuanie wykryto ponad 500 związków.

„Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.” - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

Lecznicza marihuana pomaga łagodzić nudności indukowane chemioterapią oraz dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Susz medyczny znajduje zastosowanie jako alternatywa dla silnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy, przy czym wykazuje znacznie mniej działań niepożądanych.

Terapia medyczną marihuaną jest popularna wśród pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, ponieważ zmniejsza natężenie objawów, a także spowalnia rozwój choroby. Susz medyczny dzięki swoim właściwościom relaksującym i antystresowym znajduje także zastosowanie w psychiatrii.

Polecane