Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badania obrazowe – ultrasonografia, TK, MRI oraz scyntygrafia
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:30

Badania obrazowe – ultrasonografia, TK, MRI oraz scyntygrafia

badania obrazowe
https://pixabay.com/

Badania obrazowe - ultrasonografia

Badanie usg jest jednym z najpopularniejszych badań obrazowych służących do diagnostyki różnych chorób. Przede wszystkim jest to metoda nieinwazyjna, a pacjent, oprócz tego, że często musi podchodzić do niego na czczo lub po wielu godzinach niejedzenia, nie musi się jakoś specjalnie do niego przygotowywać (do badania usg pęcherza moczowego powinien mieć też wypełniony pęcherz). Na aparat ultrasonograficzny składa się emiter oraz odbiornik fali ultradźwiękowej. Emiter umieszczony jest w głowicy, którą lekarz przesuwa po ciele pacjenta podczas badania. Wysyłana przez niego fala odbija się na granicy tkanek miękkich i powraca do odbiornika, dzięki czemu lekarz ma obraz badanego narządu. Za pomocą badania usg najczęściej określa się wielkość narządu np. czy nie dochodzi do jego powiększenia tak jak to się dzieje w chociażby chorobach wątroby; jak również jego położenie względem innych narządów czy też jego budowę: jak jest unaczyniony, jaką ma strukturę itd.

Badania obrazowe - tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest metodą, która ukazuje przekrój danego obiektu a także jego wizualizację 3D. Wykorzystuje ona działanie promieni rentgenowskich. Badanie jest możliwe dzięki urządzeniu o nazwie tomograf, które składa się ze skanera, konsoli operatora oraz ze stołu. W trakcie badania, nad pacjentem, który leży na stole, wiruje skaner, który wykonuje serię prześwietleń. Tomografia komputerowa jest wykonywana wyłącznie w oparciu o skierowanie lekarza. Najczęściej robi się ją w przypadku podejrzenia choroby lub guza głowy, zatok, jamy brzusznej lub klatki piersiowej. Badanie to nie wymaga dłuższych przygotowań. Trzeba zjawić się na nie na czczo lub co najmniej 4 godziny wcześniej nic nie jeść. Za to przed badaniem zaleca się wypicie około 1 litra płynów. Czasem tomografia komputerowa wymaga podania kontrastu, który jest np. wstrzykiwany dożylnie. Aby go szybciej wydalić, zaleca się aby po badaniu wypić przynajmniej 1 litr lub 1,5 litra płynów.

Badania obrazowe - rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny w odróżnieniu np. od tomografii komputerowej nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz diagnozuje choroby i urazy wykorzystując do tego odczyt naturalnych właściwości magnetycznych komórek ludzkich. Każda komórka człowieka składa się z atomów wodoru, a te z kolei zawierają w sobie jeszcze mniejsze cząstki zwane protonami. One to właśnie posiadają właściwości magnetyczne. W momencie, gdy za pomocą specjalnej aparatury zostają poddane silnemu działaniu pola magnetycznego, oddają tę energię w formie fal radiowych. Każdy rodzaj komórek oddaje tę energię w inny sposób, wolniej robią to komórki mięśniowe, a szybciej tłuszczowe. W związku z tym, podczas badania możliwe jest nie tylko odróżnienie różnych rodzajów komórek, ale także zróżnicowanie komórek na zdrowe i chore. Przy pomocy rezonansu magnetycznego możemy zbadać różne rejony ciała np. stawy, gdy poszukiwane jest źródło urazu lub też jamę brzuszną, gdy poszukuje się stanów zapalnych lub nowotworów.

Badania obrazowe - scyntygrafia

Scyntygrafia to kolejna nieinwazyjna ale bardzo precyzyjna metoda diagnostyczna, przy pomocy której można zbadać układ kostny, tarczycę, przytarczyce, serce, nerki oraz płuca. Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta, a dokładniej jego tkanek i narządów, niewielkiej ilości izotopów promieniotwórczych. Kiedy izotopy dostają się do miejsc docelowych, emitują promienie gamma, które wychwytuje specjalna gammakamera. Jej obiektyw znajduje się i przesuwa nad pacjentem. Ze względu na to, że liczba takich kamer to zazwyczaj dwie albo trzy, mogą one otaczać pacjenta z różnych stron, dzięki czemu możliwe jest stworzenie obrazu dwuwymiarowego lub trójwymiarowego. Pozwala to na dokładne zobrazowanie badanego narządu pacjenta. Z gammakamerą jest połączony cały czas komputer, co pozwala na naniesienie na monitor obrazu wybranego organu. Badanie scyntygraficzne nie wymaga specjalnego przygotowania.

Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła:

T.Kobosz, Na czym polega scyntygrafia?. Dostęp online 14.11.2020: https://www.medexpress.pl/na-czym-polega-scyntygrafia/69939.

Rezonans magnetyczny. Na czym polega badanie? Dostęp online 14.11.2020: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-na-czym-polega-badanie/.

Materiał przygotowany przez Zakład Gerontologii i Zdrowia Publicznego Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Na czym polegają i jak się przygotować do badań obrazowych (USG, TK, MR, scyntygrafia, densytometria). Dostęp online 14.11.2020: https://spartanska.pl/wp-content/uploads/201604\_badania.pdf.

Tagi:
Polecane