Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie endoskopowe – na czym polega endoskopia?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badanie endoskopowe – na czym polega endoskopia?

Badanie endoskopowe – na czym polega endoskopia?
pixabay.com

Badanie endoskopowe – na czym polegają?

Badanie endoskopowe – rodzaje badań

Badania endoskopowe – jak przygotować się do badania?

Badanie endoskopowe – na czym polegają?

Badanie endoskopowe przede wszystkim polega na badaniu za pomocą specjalnej sondy badawczej, czyli urządzenia, od którego wzięła się nazwa, tj. endoskopu. Podczas badania endoskop jest wprowadzany do wnętrza ciała pacjenta. Dzięki jego budowie możliwe jest obejrzenie danego narządu i dokładny wgląd w jego stan. Endoskop składa się ze światłowodu służącego do oświetlania badanego pola, a obrazowód – kolejna część endoskopu – przekazuje obraz ze środka oraz kanał narzędziowy, który pozwala wprowadzić specjalistyczne narzędzia do pobrania materiału w celach badawczych. Badanie służy celom przedzabiegowym i przedoperacyjnym. Narzędzia i urządzenia endoskopowe znalazły swe zastosowanie w badaniu różnych narządów. Wśród urządzeń można wyróżnić na przykład:

- laparoskopy,

- bronchoskopy,

- gastroskopy,

- artroskopy.

Badanie endoskopowe – rodzaje badań

Rodzajów badań endoskopowych jest wiele. Wśród nich znajdują się takie badania jak gastroskopia, artroskopia, laparoskopia czy endoskopia igłowa. Charakterystyka poszczególnych rodzajów badań endoskopowych wygląda następująco:

- Gastroskopia: to badanie górnego odcinka pokarmowego. Badanie umożliwia diagnozę schorzeń narządów – przełyku, dwunastnicy czy żołądka. Dodatkowo służy także pobieraniu wycinków błony śluzowej w celach badań histopatologicznych.

- Artroskopia: to badanie wziernikowe stawu, np. barkowego, biodrowego, kolanowego.

- Endoskopia kapsułkowa: badanie to pozwala zdiagnozować schorzenia jelita cienkiego. Aby wykonać badanie, pacjent musi połknąć metalową kapsułkę, w której umieszczona jest kamera. W trakcie połykania kapsułki, kamera wykonuje dużą ilość zdjęć; nawet do 50 tysięcy. Kapsułka jest wydalana, a zdjęcia przekazane są do urządzenia.

- Endoskopia igłowa: pozwala zobaczyć wewnętrzne struktury narządów, np. oka czy serca.

- Bronchoskopia: badanie polega na pobraniu wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej z wnętrza tchawicy w celu badań histopatologicznych, bakteriologicznych czy cytologicznych.

- Kolonoskopia: badanie sprawdza funkcję błony śluzowej jelita grubego i diagnozuje ją.

- Cystoskopia: badanie wziernikowe. Badani cewkę moczową, moczowód, prostatę oraz pęcherz. Cystoskop wprowadza się przez ujście cewki moczowej. Badanie rozpoznaje zakażenia, nowotwory czy polipy.

- Laparoskopia: badanie to polega na ocenie budowy wnętrza jamy otrzewnej. Badaniu poddawany jest żołądek, wątroba i inne. Urządzenie endoskopowe wprowadzane jest przez jamę brzuszną, więc wymaga wcześniejszego znieczulenia u nacięcia brzucha.

Badania endoskopowe – jak przygotować się do badania?

Do badania endoskopowego należy odpowiednio się przygotować. Badania  endoskopowe dzielą się na wiele różnych rodzajów. W zależności od danego rodzaju badania należy się do niego właściwie przygotować. Na przykład przed badanie bronchoskopii pacjent powinien być zupełnie na czczo, czyli nie jeść minimum 6 godzin przed badaniem. Do tego wlicza się także nie spożywanie płynów. Z kolei dzień przed wykonywanym zabiegiem powinno się także przestać palić, pić alkohol i odstąpić od używek. Jeśli pacjent będzie miał badanie kolonoskopowe, powinien na 3 dni przed zabiegiem przejść na płynną dietę i zupełnie zrezygnować z warzyw oraz owoców, które mają w sobie pestki. Zaś dobę przed zabiegiem należy wówczas zjeść śniadanie, ale po południu w dzień zabiegu chory dostaje już tylko specjalny preparat – zazwyczaj jest to Fortans. Natomiast gdy czeka nas gastroskopia, powinniśmy zrezygnować z picia i jedzenia na jedynie osiem godzin przed planowanym badaniem. Przed gastroskopią nie należy także palić papierosów ani żuć gum.

Tagi: