Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie wstępne kierowcy – jak przebiega badanie i kiedy je wykonać?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badanie wstępne kierowcy – jak przebiega badanie i kiedy je wykonać?

Badanie wstępne kierowcy – jak przebiega badanie i kiedy je wykonać?
pixabay.com

Badanie wstępne kierowcy – charakterystyka badania

Badanie wstępne kierowcy – kiedy wykonujemy badanie wstępne kierowcy?

Badanie wstępne kierowcy – na czym polega?

Badanie wstępne kierowcy – charakterystyka badania

Badania wstępne kierowcy różnią się niewiele od badań wykonywanych przy innych zawodach. Badania te mają na celu sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia przystępującego do uzyskania uprawnień czy przedłużenia daty ważności prawa jazdy. Jak i sama nazwa badania wskazuje, wykonuje się je w przypadku przystąpienia do zawodu związanego z prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Jednak jeśli pracownik w dokumencie uprawniającym go do prowadzenia pojazdów ma datę ważności uzyskanych już uprawnień, nie musi wtedy wykonywać badań wstępnych, lecz powinien dostarczyć dokument orzekający jego zdolność do prowadzenia pojazdu nowemu pracodawcy.

Badanie wstępne kierowcy – kiedy wykonujemy badanie wstępne kierowcy?

Badanie wstępne kierowcy musimy wykonać przede wszystkim podczas kursu na prawo jazdy. Zostajemy wtedy skierowani na nie przez szkołę nauki jazdy, w której uczestniczymy w kursie.

Badanie wstępne kierowcy wykonujemy na zlecenie pracodawcy, u którego zaczynamy pracę związaną z prowadzeniem pojazdu, np.: kierowca taksówki, przedstawiciel handlowy, kierowca karetki lub gdy nasza charakterystyka zawodu będzie związana z kierowaniem pojazdami. Badanie wstępne kierowcy wykonujemy także w przypadku, gdy w uzyskanych przez nas uprawieniach zbliża się data upłynięcia ważności, wtedy musimy wykonać je ponownie. Ważność tych badań uzależniona jest od stanu naszego zdrowia lub wieku.

Badanie wstępne kierowcy – na czym polega?

Badanie wstępne kierowcy polega na sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia osoby przystępującej do uzyskania prawa jazdy lub odnowienia badań lekarskich po upłynięciu daty ważności. W przypadku przystąpienia do pracy związanej z prowadzeniem pojazdów zostajemy skierowani przez pracodawcę na dodatkowe badania, na których będziemy przebadani pod kątem neurologicznym. Zostaje także sprawdzony nasz słuch, wzrok i ogólny stan zdrowia. W przypadku wystąpienia jakieś choroby będą wykonane również dodatkowe indywidualne badania pod kątem choroby. Badania wstępne do wykonywania zawodu kierowcy dzielimy na:

- Badanie okulistyczne na którym lekarz okulista wykonuje sprawdzenie ostrości wzroku jak i widzenia dali. Zazwyczaj wykonuje się je przy pomocy tablic, na których umieszczone są znaki i litery w różnych wielkościach. Pacjent ustawiony jest w odległości wskazanej przez okulistę i zasłaniając dłonią jedno oko, musi odczytywać znaki wskazane przez lekarza. Badanie to jest badaniem podstawowym, sprawdzającym ogólny stan wzroku pacjenta.

- Badanie słuchu przeprowadzane jest przez lekarza ogólnego, podczas tego badania sprawdzane są funkcję układu słuchu, np. głośność słyszanych dźwięków, wrażliwości na hałas itp. Badanie to jest obowiązkowe i nie należy się go obawiać.

- Badanie ogólne stanu zdrowia wykonuje lekarz pierwszego kontaktu. Polega na sprawdzeniu ciśnienia tętniczego krwi, osłuchania klatki piersiowej badanego i przeprowadzenia wywiadu z pacjentem.

- Badanie neurologiczne polega na sprawdzenie zarówno zdolności psychicznych, jak i koordynacyjno-ruchowych pacjenta. Podczas badania wypełniamy test psychologiczny, na podstawie którego lekarz przeprowadzający badanie będzie w stanie określić cechy osobowości, które pokażą na przykład czy jesteśmy skłonni do ryzyka lub odporni na stres. Lekarz sprawdza także myślenie logiczne, zdolność koncentracji oraz zręczność.

Tagi:
Polecane