Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bilobil – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Bilobil – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Bilobil – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com

Bilobil – działanie

Bilobil to lek dostępny bez recepty, którego substancją czynną jest wyciąg. Ginkgo to duże drzewo o liściach w kształcie wachlarza. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei, ale obecnie uprawiane jest także w Europie i Stanach Zjednoczonych. Uważa się, że jest ono jednym z najstarszych gatunków drzew na świecie, a jego historia sięga ponad 200 milionów lat. Preparaty z miłorzębem często przyjmuje się doustnie w przypadku problemów z pamięcią i koncentracją, problemów ze wzrokiem i wielu innych schorzeń. Miłorząb poprawia krążenie krwi i przeciwdziała jego niedotlenieniu, co usprawnia pracę mózgu, jest też przeciwutleniaczem. Ekstrakt z liści tej rośliny jest również szeroko wykorzystywany w kosmetyce.

Uważa się, że Ginkgo biloba pomaga w leczeniu lub zapobieganiu następującym problemom zdrowotnym:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,

  • choroba Alzheimera i inne choroby neurodegeneracyjne,

  • niepokój, lęk, depresja,

  • nadciśnienie,

  • podwyższony cholesterol,

  • zaburzenia erekcji,

  • zespół napięcia miesiączkowego i menopauza,

  • szumy uszne.

Bilobil ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego – 1 kapsułka zawiera 42 mg suchego wyciągu z liści miłorzębu japońskiego, standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu (2,6-3,2%). Wymienione substancje zawarte w miłorzębie poprawiają ukrwienie, szczególnie w najmniejszych naczyniach krwionośnych i zwiększają tolerancję tkanek na niedotlenienie, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego.

Bilobil – wskazania

Wskazania do stosowania Bilobilu obejmują przede wszystkim:

  • zaburzenia pamięci i sprawności umysłowej,

  • szumy uszne,

  • zawroty głowy,

  • zimne stopy i dłonie.

Preparat stosuje się u osób dorosłych. Zalecane dawkowanie to 1 kapsułka 3 razy na dobę. Po trzech miesiącach nieprzerwanego stosowania należy skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania zaleceń odnośnie dalszego przyjmowania leku.

Przeciwwskazania do stosowania obejmują nadwrażliwość na substancję czynną bądź substancje pomocnicze. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia interakcji Bilobilu z kwasem acetylosalicylowym oraz z lekami przeciwzakrzepowymi. Ponieważ nie ma danych klinicznym odnośnie bezpieczeństwa zażywania miłorzębu w ciąży i podczas karmienia piersią, przed przyjęciem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Bilobil – skutki uboczne

Działania niepożądane po zażyciu Bilobilu pojawiają się rzadko, mogą obejmować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności), bóle głowy, reakcje skórne, takie jak świąd i wysypka, osłabienie mięśni.

Tagi: