Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bioprazol – wskazania, działanie, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Bioprazol – wskazania, działanie, skutki uboczne

Bioprazol – wskazania, działanie, skutki uboczne
Bioprazol – wskazania, działanie, skutki uboczne

Bioprazol – charakterystyka

Bioprazol to lek, którego substancją czynną jest omeprazol – wybiórczy inhibitor pompy protonowej (IPP). Inhibitory pompy protonowej zmniejszają wytwarzanie kwasu żołądkowego poprzez blokowanie enzymu znajdującego się w komórkach ścian żołądka. Kwas solny może przyczyniać się do powstawania ubytków w błonie śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy, a zwiększenie jego pH za pomocą IPP umożliwia m.in. leczenie choroby refluksowej czy wrzodów.

Omeprazol przyjmuje się doustnie, po podaniu substancja szybko się wchłania z jelita cienkiego, a stężenie maksymalne we krwi osiąga po około 1-2 godzinach (maksymalne działanie Bioprazolu jest zazwyczaj widoczne po 4 dniach podawania leku). W komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka jest przekształcany do postaci czynnej, wpływając na wydzielanie kwasu solnego. Jego działanie utrzymuje się przez całą dobę, jest on metabolizowany w wątrobie i w większości wydalany z moczem, częściowo także z żółcią.

Bioprazol – wskazania

Główne wskazania do stosowania Bioprazolu to:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy – to ubytki w błonie śluzowej żołądka i górnej części jelita cienkiego, najczęstszymi ich przyczynami są zakażenia bakterią Helicobacter pylori oraz długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen czy naproksen; objawy wrzodów to ból brzucha nasilający się po spożyciu posiłku, nudności, wymioty, odbijanie,

  • zakażenie Helicobacter pylori (w połączeniu z antybiotykoterapią) – H. pylori to bakteria gram-ujemna, która jest obecna w organizmach dwóch trzecich populacji, u większości nie powoduje nieprzyjemnych objawów, jednak u części osób dochodzi do występowania bóli brzucha, zgagi, nudności, uczucia pełności w jamie brzusznej,

  • choroba refluksowa przełyku – zaburzenie trawienne, które występuje, gdy kwaśne soki żołądkowe lub pokarm i płyny cofają się z żołądka do przełyka, refluks dotyka osoby w każdym wieku – od niemowląt po osoby starsze; objawy, które się wówczas pojawiają to: regurgitacja (cofanie się pokarmu), uczucie pieczenia w przełyku, ból podczas przełykania, przewlekły ból gardła, chrypka, nieświeży oddech,

  • nadżerkowe zapalenie przełyku – stan zapalny spowodowany występowaniem ubytków w błonie śluzowej przełyku, który jest z kolei wywołany przeważnie zarzucaniem treści żołądkowej, pojawiają się wówczas: puste odbijanie, zgaga, ból przy przełykaniu, pieczenie w przełyku, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,

  • zespół Zollingera-Ellisona – to rzadka choroba układu pokarmowego, która charakteryzuje się powstawaniem guzów zwanych neuroendokrynny (gastrinoma) w trzustce i dwunastnicy; niektórzy pacjenci nie mają dokuczliwych objawów, u innych pojawiają się bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie, a nawet krwawienie z przewodu pokarmowego.

undefined

Bioprazol – dawkowanie

Bioprazol szybko hamuje wydzielanie soku żołądkowego, niwelując nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: zgaga, refluks, ból brzucha. Zazwyczaj stosuje się dawkę 10-20 mg raz na dobę w postaci kapsułek. Wchłanianie omeprazolu trwa ok. 3-6 godzin, podawanie go podczas posiłku nie ma wpływu na biodostępność. Ok. 80% substancji jest wydalane z moczem, pozostała część z kałem. Stosuje się go u dorosłych oraz u dzieci powyżej 1. roku życia (u małych pacjentów wyłącznie z zalecenia lekarza).

Bioprazol – skutki uboczne

Objawy niepożądane po zastosowaniu Bioprazolu obejmują:

  • bóle głowy,

  • biegunki,

  • wzdęcia,

  • zaparcia,

  • łagodne polipy dna żołądka.

Niezbyt często i rzadko pojawiają się m.in.: zawroty głowy, nadwrażliwość na światło, pokrzywka, złe samopoczucie, suchość w jamie ustnej czy bóle stawów i mięśni.

Bioprazolu nie powinno się stosować w przypadku nadwrażliwości na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku, a także, gdy pacjent przyjmuje lek zawierający nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).

Tagi: