Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bioracef – działanie, wskazania, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Bioracef – działanie, wskazania, skutki uboczne

Bioracef – działanie, wskazania, skutki uboczne
pixabay.com

Bioracef – charakterystyka

Bioracef jest doustnym antybiotykiem zawierającym cefuroksym, należący do cefalosporyn drugiej generacji. Razem z cefamycynami stanowią podgrupę antybiotyków beta-laktamowych zwaną cefemami. Cefalosporyny odkryto w 1945 r., te pierwszej generacji działają głównie na bakterie Gram-dodatnie, dlatego są one stosowane najczęściej w zakażeniach skóry i tkanek miękkich, kolejne generacje cefalosporyn mają zwiększoną aktywność przeciwko bakteriom Gram-ujemnym, stosuje się je m.in. w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, dróg moczowych czy wczesnej fazy boreliozy. Cefuroksym (aksetyl cefuroksymu) hamuje biosyntezę ściany komórkowej bakterii (a dokładniej jeden z ostatnich jej etapów – transpeptydację). Komórka bakteryjna ulega wówczas rozpadowi.

Po przyjęciu tabletki, aksetyl cefuroksymu jest przekształcany przez enzymy (estreazy) komórek błony śluzowej przewodu pokarmowego w substancję czynną – wolny cefuroksym, a następnie uwalniany do krwiobiegu. Jeśli Bioracef jest podawany z jedzeniem, wartości wchłaniania mogą wzrosnąć o 52% w porównaniu z pacjentami przyjmującymi antybiotyk na czczo. Lek nie jest metabolizowany, jest wydalany przez nerki w ciągu 24 godzin. 

Bioracef – wskazania

Bioracef działa poprzez zatrzymanie wzrostu bakterii, jest stosowany w leczeniu wielu różnych zakażeń bakteryjnych. Antybiotyk działa na szereg organizmów Gram-ujemnych, w tym paciorkowców (Streptococcus) i gronkowców (Staphylococcus). Preparat stosuje się u dorosłych oraz u dzieci powyżej 5. roku życia. Główne wskazania obejmują:

  • zapalenie gardła i migdałków podniebiennych wywołane przez paciorkowce,

  • zapalenie ucha środkowego,

  • zapalenie zatok przynosowych i szczękowych,

  • zakażenia dróg moczowych,

  • zakażenia skóry i tkanek miękkich,

  • rzeżączkę,

  • wczesną postać boreliozy,

  • odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Bioracef stosuje się średnio przez 7 dni (od 5 do 10). W zależności od rozpoznania przyjmuje się 250 mg dwa razy na dobę (np. przy zapaleniu zatok, anginie) bądź 500 mg dwa razy na dobę (np. przy ostrym zapaleniu ucha, zaostrzeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli). Zalecana dawka u dzieci to od 10 do 15 mg/kg mc.

Stosowanie u kobiet w ciąży i karmiących jest możliwe, jeżeli spodziewana korzyść dla matki przewyższa ewentualne ryzyko dla płodu (badania na zwierzętach nie wykazały toksycznego wpływu na dziecko).

Bioracef – skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane po zażyciu Bioracefu to:

  • biegunka,

  • zawroty głowy,

  • bóle głowy,

  • nadmierny wzrost Candida,

  • eozynofilia,

  • wysypki skórne.

Leku nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na cefuroksym bądź inne antybiotyki cefalosporynowe, Przed przyjęciem Bioracefu należy poinformować lekarza o występowaniu nadwrażliwości na antybiotyki penicylinowe lub jakiekolwiek inne leki. Jeśli chory przyjmuje leki zobojętniające sok żołądkowy, powinien je zażywać co najmniej 1 godzinę przed lub 2 godziny po podaniu cefuroksymu, gdyż mogą one zmniejszać biodostępność aksetylu cefuroksymu. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że antybiotyk zmniejsza skuteczność złożonej doustnej antykoncepcji.

Przedawkowanie preparatu może prowadzić do następstw neurologicznych, w tym do encefalopatii, drgawek, a nawet śpiączki.

Tagi:
Polecane