Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Bolą cię stopy? A może masz metaliczny posmak w ustach? To mogą być objawy perimenopauzy
Marta Uler
Marta Uler 04.11.2024 12:10

Bolą cię stopy? A może masz metaliczny posmak w ustach? To mogą być objawy perimenopauzy

Dziwe objawy perimenopauzy
Fot. Canva/chanakon laorob/Getty Images

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, oznaczający koniec jej płodności. Zanim jednak ten moment nadejdzie, organizm przechodzi przez fazę przejściową, zwaną perimenopauzą. Mogą wtedy zacząć już pojawiać się pierwsze symptomy zwiastujące przekwitanie, a co ciekawe, wiele z nich jest nieoczywistych, a wręcz zaskakujących.

Uderzenia gorąca czy nagłe zmiany nastroju, to dość typowe oznaki zbliżającej się menopauzy. Ale zapach, który nie istnieje? Smak metalu w ustach? Ból pięt? Tak – te dziwne objawy także mogą łączyć się z perimenopauzą. I każda kobieta powinna wiedzieć, że nawet takich przypadków może się spodziewać na pewnym etapie swojego życia. 

Co to jest perimenopauza?

Perimenopauza to okres poprzedzający menopauzę, który może rozpocząć się już w wieku 40 lat, a czasami nawet wcześniej, już po 30-tce. W tym czasie poziom hormonów w organizmie kobiety zaczyna się zmieniać, co sprawia, że można doświadczać ona różnych, często nieoczekiwanych objawów. Perimenopauza może trwać kilka lat, a jej zakończenie oznacza przejście do właściwej menopauzy, o której mówimy dopiero wtedy, kiedy przez 12 miesięcy nie pojawi się menstruacja.

Typowe objawy perimenopauzy obejmują nieregularne cykle miesiączkowe, zmienność nastroju oraz uderzenia gorąca, czyli podobnie jak w menopauzie. Wiele kobiet doświadcza również problemów ze snem, zmęczenia czy spadku libido. Jednak te symptomy są powszechnie znane, a warto wiedzieć, że perimenopauza może przynieść również bardziej zaskakujące dolegliwości.

Wszytko dlatego, że te wspomniane wahania hormonalne wpływają na wiele układów organizmu. Niektóre kobiety zauważają wzrost masy ciała, inne zmiany skórne, a jeszcze inne nawet zmiany w strukturze włosów. Ale to jeszcze nic. W czasie perimenopauzy możemy stać się bardziej wrażliwe na hałasy, mogą nas swędzieć uszy, a nawet – możemy zacząć bać się jeździć samochodem!

Coraz więcej chorych na gruźlicę. Dane WHO są niepokojące 2150 zł miesięcznie dla seniorów. Rząd planuje nowe wsparcie

Dziwne objawy perimenopauzy

Perimenopauza to czas pełen zaskoczeń... Oprócz typowych objawów część kobiet skarży się na symptomy, które na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się związane z hormonami, np.:

  • ból stóp – zwłaszcza rano po przebudzeniu. To zapalenie powięzi podeszwowej (stan zapalny w części stopy łączącej kość piętową z palcami) – hormony wpływają także na układ mięśniowo-szkieletowy,
     
  • zaburzenia koncentracji i pamięci – a nawet uczucie „mgły mózgowej” to efekt zmniejszenia poziomu estrogenu, który odgrywa rolę w funkcjach kognitywnych,
     
  • metaliczny posmak w ustach – to nietypowe odczucie może pojawiać się jako wynik zaburzeń hormonalnych wpływających na zmysły smaku. Może mu towarzyszyć również zmniejszone wydzielanie śliny,
     
  • świąd skóry – zmiany w gospodarce hormonalnej mogą prowadzić do zmniejszenia nawilżenia skóry, powodując suchość i swędzenie,
     
  • nagłe uczucie zimna – podczas gdy uderzenia gorąca są powszechnie znane, jeśli chodzi o perimenopauzę, czy menopauzę, w tym okresie mogą występować również uderzenia zimna – z powodu zmian w regulacji temperatury ciała;

„Nasze hormony – estrogen, progesteron i testosteron – to ‘chemiczne przekaźniki’, które dostają się do naszego krwiobiegu i krążą po całym ciele. Szeroki wachlarz objawów, których doświadczają kobiety, wynika z wahań lub niskiego poziomu hormonów, które występują podczas perimenopauzy i menopauzy, wpływając na całe ciało. Nic dziwnego, że tak wiele kobiet boryka się z problemami” – mówi Jane Mackay, brytyjska trenerka zdrowia kobiet, specjalizująca się m.in. w zdrowiu w okresie menopauzy.

Podczas perimenopauzy można odczuwać także:

  • odczucia porażenia prądem,
  • kołatanie serca,
  • zwiększony niepokój (np. nagły strach przed prowadzeniem pojazdu),
  • niezgrabność,
  • zawroty głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • mrowienie (uczucie pełzania owadów po skórze),
  • katar alergiczny,
  • sztywność barków,
  • wypadanie włosów,
  • swędzące uszy,
  • szum w uszach,
  • zmiana zapachu ciała,
  • wrażliwość na hałas;

Kobiety w czasie perimenopauzy mogą doświadczać stanów przypominających depresję

„Objawy takie jak ból stóp, niezdarność, fantomowe zapachy, a nawet strach przed prowadzeniem samochodu mogą być powiązane ze zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy” – mówi Jane Mackay. Ale to nie koniec. Kobiety w „pewnym” wieku mogą np. odczuwać mrowienie skóry, jakby wędrowały po niej robaki, albo czuć zapach dymu, czy benzyny, np. nagle w środku nocy, choć nic tej woni nie wydziela, ani nie czuje jej żaden z innych domowników.

Kobiety w okresie perimenopauzy mają często także diagnozowaną depresję, a nawet fibromialgię. „Depresja może być błędną diagnozą, ponieważ kobiety w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym często zgłaszają się do lekarza sfrustrowane, przygnębione i płaczliwe z powodu uciążliwych objawów i niskiego poziomu hormonów. Wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym lub menopauzalnym mówiło mi, że zdiagnozowano u nich fibromialgię, i że przyjmują silne środki przeciwbólowe lub leki przeciwdepresyjne przez długi czas” – mówi Jane Mackay.

Czas zmienić stereotypowe podejście do menopauzy

W społeczeństwie menopauza często kojarzona jest z negatywnymi doświadczeniami, z jakimś końcem, pogorszeniem, nieodwracalnością. Ale warto zauważyć, że niesie ona ze sobą również pozytywne aspekty. W wielu kulturach kobiety w okresie menopauzy zyskują nowy status społeczny jako doświadczone liderki i mentorki. Co ciekawe, badania pokazują, że po zakończeniu menopauzy wiele kobiet odczuwa poprawę samopoczucia i nowe pokłady energii.

Coraz więcej mówi się o holistycznym podejściu do menopauzy i perimenopauzy. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i wsparcie psychologiczne mogą znacznie złagodzić objawy i poprawić jakość życia kobiet. Ulgę i pomóc kobietom w tym wymagającym czasie może oczywiście przynieść także odpowiednio dobrane leczenie hormonalne.

Źródła: instagram.com/menopausecoach_jane, apa.org/monitor/2023/09/easing-transition-into-menopause

Zobacz także:

Po czym poznać zbliżającą się menopauzę? Objawy mogą być mało zauważalne

Co boli przy menopauzie? 90 proc. kobiet wymienia trzy rzeczy

Ta grupa kobiet najbardziej narażona jest na choroby sercowo-naczyniowe. Dlaczego?