Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ceroxim - wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:26

Ceroxim - wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności

Ceroxim - wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności
pixabay.com

Ceroxim to antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym, wydawany w aptekach na receptę. Służy leczeniu ostrych stanów zapalnych ucha środkowego, migdałków, gardła i zatok o lekkim lub ostrym przebiegu. Jak bezpiecznie stosować lek Ceroxim? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania?

Ceroxim - opis leku

Ceroxim to antybiotyk zalecany w przypadkach zakażeń bakteryjnych, gdy bakterie, które wywołały zakażenie są wrażliwe na cefuroksym. Preparat zawiera w składzie Cefuroksym w postaci nieaktywnej (aktywna postać uwalnia się, gdy preparat znajdzie się w jelitach). Działanie leku Ceroxim hamuje proces namnażania się bakterii. Przepisywany jest pacjentom, u których stwierdzono: zakażenie tkanek miękkich, dróg moczowych i oddechowych lub boreliozę.

Wskazania do stosowania leku Ceroxim

Stosowanie leku Ceroxim jest wskazane w leczeniu bakteryjnych zakażeń, które wywołują bakterie wrażliwe na cefuroksym. Lek ma zastosowanie w przypadku:

  • ostrych paciorkowcowych zapaleń gardła i migdałków;

  • bakteryjnych zapaleń zatok przynosowych;

  • przewlekłych zapaleń oskrzeli;

  • zapaleń ucha środkowego;

  • zakażenia skóry i błon śluzowych,

  • zapalenia pęcherza moczowego;

  • odmiedniczkowego zapalenia nerek;

  • wczesnego stadium boreliozy.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ceroxim

Nie należy stosować preparatu Ceroxim w sytuacji, gdy pacjent cierpi na nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Jeśli wystąpią objawy nadwrażliwości, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Ceroxim – zalecane środki ostrożności

Jeżeli w przeszłości wystąpiły u pacjenta objawy nadwrażliwości, należy poinformować o tym lekarza. Również, gdy wystąpi biegunka, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy jej leczyć na własną rękę. 

Należy zachować szczególną ostrożność, w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. Stosowanie leku Ceroxim może mieć negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługę maszyn. Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych lekach, również tych bez recepty.

Tagi: