Ciała obce w nosie mogą stanowić zagrożenie życia. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Ciała obce w nosie
Ciało obce, które znalazło się w nosie to najczęściej mały klocek, koralik bądź groszek. Problem ten zazwyczaj dotyczy małych dzieci, poniżej 3. roku życia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby obserwować dziecko podczas zabawy, gdyż wcześniej wspomniane ciało obce może się znaleźć nie tylko w nosie, ale też np. w uchu.
Ciała obce w nosie – objawy
Początkowe objawy obecności ciała obcego w nosie to zatkany nos i niewielkie problemy z oddychaniem. Dziecko zaczyna mówić przez nos, podobnie jak podczas kataru. Inne objawy w tym przypadku są zależne od struktury ciała obcego oraz czasu, w jaki zatyka ono nos.
W przypadku, kiedy ciało obce jest ostre, może ono uszkodzić błonę śluzową nosa, a przez to pojawi się krwawienie. Z kolei jeśli ciało obce tkwi w nosie dłuższy czas, z każdym oddechem zwiększa się ryzyko przesunięcia się go ku wyższym odcinkom jamy nosowej. Wówczas może dojść do zablokowania ciała obcego, co może być przyczyną stanu zapalnego. Pojawia się wtedy zwykle krwista wydzielina z nosa o nieprzyjemnym zapachu oraz zaczerwienie i obrzęk okolic nosa. Sytuacja przedstawia się w taki sposób w przypadku przedmiotów o większych rozmiarach.
Z kolei jeśli ciało obce jest małe, może ono przejść przez jamę nosową i dalej przez krtań dostać się do płuc. Będzie to stanowiło bezpośrednie zagrożenie życia.
Ciała obce w nosie – pierwsza pomoc
W przypadku pojawienia się ciała obcego w nosie, istotne jest, aby oddychać przez usta. Oddychając przez nos, można bowiem wciągnąć ciało obce głębiej. Jeśli przedmiot wystaje z nosa, można spróbować chwycić go palcami i wyjąć. Ważne jest, aby przy tego tego czynności nie stosować pęsety czy szczypców. Za ich pomocą można bowiem uszkodzić wnętrze nosa, co wywoła obfite krwawienie. Dodatkowo, może dojść do przepchnięcia ciała obcego do dróg oddechowych.
Jeśli ciało obce nie jest widoczne, można spróbować wydmuchać je z nosa. Należy wówczas zatkać drożną dziurkę nosa i poprosić dziecko, aby stanowczo wydmuchało nos. Jeśli dwie próby nie pomogą, nie warto kontynuować tej czynności. Ważne jest także to, aby dziecko samo nie próbowało wyjąć sobie przedmiotu z nosa.
Do lekarza należy się udać, kiedy:
pojawił się obrzęk nosa i nieprzyjemny zapach z ust,doszło do uszkodzenia jamy nosowej, krwotoku, krwistej wydzieliny o przykrym zapachu,przedmiot przesunął się do wyższych partii przewodu nosowego,wydmuchiwanie nosa nie pomaga w usunięciu ciała obcego.
Ciała obce w nosie – leczenie
Zanim medyk zdecyduje się usunąć ciało obce z nosa, wykonuje badanie laryngologiczne w celu ustalenia jego lokalizacji. Wykonuje się wówczas tomografie komputerową. Ważne jest, aby lokalizacja przedmiotu była dokładnie określona, gdyż jego usunięcie wymaga dużej precyzji podczas operacji.
Przed zabiegiem pacjentowi podaje się preparat miejscowo znieczulający oraz obkurczający błonę śluzową nosa. Narzędzia do usuwania przedmiotu i technika działania dobierane są w zależności od położenia ciała obcego w nosie, wielkości i kształtu przedmiotu oraz wieku pacjenta.