Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Clostilbegyt
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Clostilbegyt

Clostilbegyt
pixabay.com

Clostilbegyt – działanie

Lek Clostilbegyt jest dostępny w formie tabletek pakowanych po 10 sztuk w opakowaniu. Jest wydawany wyłącznie na receptę, nie podlega refundacji. Preparat jest wskazany dla kobiet, u których występują zaburzenia owulacji. W skład produktu wchodzi substancja czynna – cytrynian klomifenu, przeznaczona do leczenia niepłodności u kobiet, u których w trakcie cyklu miesiączkowego nie występuje owulacja.

Clostilbegyt – dawkowanie

Lek należy podawać doustnie. Przyjmować go mogą wyłącznie dorosłe kobiety. Dawkę ustala lekarz na podstawie indywidualnej charakterystyki pacjetnki, dostosowując ją do reaktywności jajników. Przy występującym cyklicznie krwawieniu, leczenie rozpoczyna się w 5 dniu cyklu. Kobiety ze skróconą fazą folikularną (trwająca mniej niż 12 dni) mogą otrzymać pierwszą dawkę wcześniej, w 3 dniu cyklu. Jeśli nie dochodzi do krwawienia, terapię można zacząć w dowolnym dniu. Zalecane są dwie metody dawkowania. Pierwsza z nich zakłada przyjmowanie 1 tabletki (50 mg) dziennie przez okres 5 dni, a w międzyczasie wykonuje się badanie ginekologiczne lub laboratoryjne reakcji jajników. Owulacja jest oczekiwana jest w 11-15 dniu cyklu. Wdrożenie drugiego schematu może nastąpić, jeśli pierwszy nie przyniósł pozytywnych efektów. Zaleca się wówczas zwiększenie dawki do 2 tabletek (100mg cytrynianu klomifenu) na dobę przez 5 dni, rozpoczynając w 5 dniu cyklu. Gdy owulacja nie nastąpi, leczenie może zostać powtórzone w następnym cyklu. Przy ponownym braku rezultatów kurację należy wstrzymać na 3 miesiące, a po tym czasie powtórzyć drugi schemat przez kolejne 3 miesiące. Jeśli leczenie nie przyniesie korzyści, należy zaprzestać dalszego przyjmowania leku Clostilbegyt.

Clostilbegyt – przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie powinno się przekraczać dobowej dawki maksymalnej, która wynosi 100 mg cytrynianu klomifenu. Nie wskazane jest również stosowanie leku powyżej 5 dni w jednym cyklu. Ze względu na ryzyko hiperstymulacji, kobiety chorujące na zespół policystycznych jajników powinny rozpoczynać kurację od dawki 25 mg dziennie. W zaburzeniach miesiączki spowodowanych stosowaniem antykoncepcji, dawka początkowa powinna wynosić 50 mg na dobę, w takich przypadkach korzyści przynosi już 5-dniowe leczenie w pierwszym cyklu. Clostilbegyt nie może być przyjmowany przez osoby uczulone na substancję czynną lub jedną z substancji pomocniczych preparatu. Pozostałe przeciwwskazania dotyczą chorych z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, pierwotną niedoczynnością przysadki, zaburzeniami widzenia, zaburzeniami czynności tarczycy lub nadnerczy. Leku nie wolno podawać kobietom w ciąży i ze zdiagnozowaną torbielą jajnika (wyjątkiem jest policystyczny zespół jajników). Terapię wykluczają także nowotwory hormonozależne i krwawienia z macicy z nieznanego powodu. Aktywność seksualna w trakcie kuracji powinna zostać skonsultowana z lekarzem, by możliwie jak najprecyzyjniej określić dni płodne. Z powodu ryzyka rozwoju zaburzeń widzenia, kobiety prowadzące pojazdy i obsługujące maszyny powinny zachować szczególną uwagę podczas przyjmowania leku.

Clostilbegyt – możliwe działania niepożądane

Najczęściej obserwowane skutki uboczne to powiększenie jajników i uderzenia gorąca. Często zgłaszane są bóle głowy, zaburzenia widzenia lub widzenie niewyraźne, powidoki, mroczki i migotania oraz dolegliwości układu pokarmowego (wymioty, wzdęcia, nudności, gazy) oraz dyskomfort piersi, plamienie i krwawienie w środkowej fazie cyklu. Rzadziej występują zawroty głowy, omdlenia, depresja, napięcie, zmęczenie, bezsenność, drgawki, zaćma, zapalenie nerwu wzrokowego i łysienie. Niektóre działanie niepożądane pojawiają się z nieznaną częstotliwością. Są to: guzy i nowotwory hormonozależne, rak jajnika, reakcje alergiczne, psychoza paranoidalna, zaburzenia nastroju, incydenty naczyniowo-mózgowe, zakrzepica żył i zatok mózgu, zapalenia skóry, zapalenie trzustki, żółtaczka i zaburzenia ciąży.

Tagi:
Polecane