Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Clotrimazolum
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Clotrimazolum

Clotrimazolum
pixabay.com

Clotrimazolum – skład

Lek Clotrimazolum to biały krem o swoistym zapachu. W opakowaniu znajduje się tuba aluminiowa o zawartości 20 g kremu. 1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu (substancji czynnej). Oprócz tego, w skład leku wchodzą substancje pomocnicze: stearynian sorbitanu, polisorbat 60, cetylu palmitynian, alkohol cetostearylowy, alkohol benzylowy, oktylododekanol i woda oczyszczona. Zaleca się przechowywanie kremu miejscu niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. W innej wersji produkt można nabyć także w postaci tabletek dopochwowych wydawanych wyłącznie na podstawie recepty.

Clotrimazolum - działanie

Clotrimazolum to lek przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę, dostępny w postaci kremu. Substancja czynna preparatu – klotrymazol, wykazuje działanie przeciwgrzybicze, ograniczając proces namnażania się grzybów odpowiedzialnych za zakażenia skóry u ludzi. Krem oddziałuje na zakażenia wywołane przez drożdżaki, pleśniaki, dermatofity oraz inne gatunki grzybów. Zaleca się stosowanie produktu przy grzybicy stóp, dłoni, skóry tułowia i pachwin. Lek hamuje także rozwój łupieżu pstrego i kandydozy skóry oraz błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Clotrimazolum – dawkowanie

Standardowo zaleca się miejscowe nakładanie kremu 2-3 razy na dobę. Należy nanieść nieznaczną warstwę leku w miejscu zmienionym chorobowo a następnie delikatnie wetrzeć krem. Wskazane jest stosowanie kremu przez co najmniej miesiąc po zniwelowaniu ostrych objawów chorobowych. Nie są znane konsekwencje przedawkowania klotrymazolu. W sytuacji pominięcia dawki, nie wolno wykorzystać dawki podwójnej celem uzupełnienia. Wszelkie wątpliwości powinny być zgłaszane lekarzowi lub farmaceucie.

Clotrimazolum – przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie wolno przyjmować leku przez pacjentów uczulonych na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Zabrania się stosowania kremu dopochwowo podczas zakażenia warg sromowych. Mechaniczne środki antykoncepcyjne (tj. prezerwatywy i krążki dopochwowe) wykonane z lateksu mogą ulec zniszczeniu w skutek działania klotrymazolu, dlatego w trakcie aplikowania kremu na zewnętrzne narządy płciowe i 5 dni po zakończeniu nie powinno się ich używać. Lek należy nakładać miejscowo na powierzchnię skóry, omijając okolice oczu i ust. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania. Lekarz zadecyduje, czy korzyści ze stosowania preparatu są większe, w stosunku do szkodliwości, jakie mógłby wywołać na płód lub dziecko karmione mlekiem matki. Wpływ substancji czynnej leku na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn jest nieszkodliwy. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, istnieje ryzyko wystąpienia miejscowej reakcji skórnej, w postaci kontaktowego zapalenia skóry.

Tagi: