Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czas batroksobinowy – na czym polega badanie i kto musi je zrobić?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Czas batroksobinowy – na czym polega badanie i kto musi je zrobić?

Czas batroksobinowy – na czym polega badanie i kto musi je zrobić?
pixabay.com

Czas batroksobinowy – co to jest i na czym polega badanie?

Czas batroskobinowy jest parametrem w diagnostyce krzepliwości krwi. Odgrywa podobną rolę do czasu trombinowego. W przypadku badania czasu batroskobinowego stosuje się enzym izolowany z jadu węża.

Czas batroksobinowy to parametr w badaniu morfologicznym, które standardowo polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej pacjenta. Zazwyczaj badanie krwi wymaga od pacjenta niejedzenia na minimum osiem godzin przed badaniem – sprawdzenie wyniku czasu batroksobinowego jest badaniem, które nie wymaga pojawienia się na czczo. Przed udaniem się do placówki pobraniowej warto jednak pamiętać o tym, aby wypić przed badaniem szklankę wody, to wpłynie na jej rozrzedzenie i ułatwi pobranie krwi. Po pobraniu próbki krwi żylnej pracownicy w laboratorium próbują odtworzyć proces jej krzepnięcia. Wyniki badania czasu batroskobinowego zazwyczaj uzyskuje się po dwóch dniach. Badanie czasu batroskobinowego jest często jednym z badań w rozpoznaniu krwotoków lub zaburzeń w krzepnięciu krwi.

Krzepnięcie krwi można określić jako mechanizm obronny organizmu, ponieważ w trakcie zranienia zapobiega przed wykrwawieniem się – proces ten nazywamy homeostazą. Za właściwy przebieg tego procesu odpowiadają ściany naczyń krwionośnych, płytki krwi oraz osoczowe czynniki układu krzepnięcia, które dzielimy na:

  • fibrynogen

  • protrombinę

  • proakcelerynę

  • prokonwertynę

  • czynnik antyhemofilowy A

  • czynnik antyhemofilowy B

  • czynnik Stuarta-Prowera

  • czynnik antyhemofilowy C

  • czynnik Hagemana

  • czynnik stabilizujący fibrynę

undefined

Czas batroksobinowy – kto powinien zrobić badanie?

Badanie czasu batroksobinowego zaleca się pacjentom, którzy mają planowany zabieg operacyjny lub inwazyjny, np. badanie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ czas batroksobinowy jest jednym z parametrów czasu krzepnięcia krwi, który przy operacjach i innych zabiegach inwazyjnych jest niezwykle ważny. Badanie czasu batroksobinowego zaleca się także podczas kontroli czynników krzepnięcia chorych na hemofilię oraz u chorych leczonych heparyną niefrakcjonowaną. Sprawdzenie czasu krzepnięcia krwi jest obowiązkowe także u pacjentów, u których podejrzewa się skazy krwotoczne, niedobór czynników krzepnięcia (np. II, IX i XI), zakrzepicę żylną lub tętnicę oraz zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Badanie batroksobinowego powinien zrobić również pacjent z zespołem rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego oraz pacjent z chorobą wątroby, która może wpłynąć negatywnie na proces homeostazy, czyli krzepnięcia krwi.

Czas batroksobinowy – normy

Norma czasu batroskobinowego to od 16 do 22 sekund. Jeśli czas przekracza górną granicę oznacza to, że czas krzepliwości jest wydłużony, a przyczyną może być nieprawidłowa budowa fibrynogenu, jego niedobór albo całkowity brak. Kiedy wynik jest poniżej normy, może to sygnalizować obecność zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, schorzenie nerek, marskość wątroby czy szpiczaka plazmocytowego.

Warto pamiętać, że podane normy czasu batroskobinowego mogą różnić się w zależności od parametrów danego laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Dlatego po otrzymaniu wyników należy zawsze udać się z nimi do lekarza prowadzącego, który zinterpretuje wyniki badań w prawidłowy sposób. Pomocne we właściwej ocenie mogą być także wartości referencyjne podane na karcie wyników czasu batroskobinowego.

Tagi: