Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czerniak skóry może być bardzo groźny. Jak się go leczy?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Czerniak skóry może być bardzo groźny. Jak się go leczy?

Czerniak skóry może być bardzo groźny. Jak się go leczy?
pixaby.com

Czerniak skóry

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który rozwija się z komórek barwnikowych, czyli tzw. melanocytów. Oprócz skóry całego ciała, może on się także rozwinąć w innych lokalizacjach takich jak gałka oczna lub błony śluzowe. Czerniaki poza skórą występują jednak bardzo rzadko.

W ostatnim ćwierćwieczu zwiększyła się liczba zachorowań na czerniaka w Polsce. Obecnie rozpoznaje się ponad 2500 nowych zachorowań każdego roku i wciąż można zaobserwować znaczną tendencję wzrostową tej liczby, szczególnie w przypadku mężczyzn.

Czerniak skóry – czynniki ryzyka

Wyróżnić można wiele czynników ryzyka rozwoju czerniaka skóry. Szczególnie dużą rolę odgrywać tu będzie działanie promieniowania ultrafioletowego np. emitowanego przez słońce czy lampy stosowane w solariach. Dodatkowo, do czynników ryzyka zaliczyć można także tzw. zespół znamion atypowych, obecność dużych znamion wrodzonych oraz kolor skóry.

Ponadto, innymi czynnikami ryzyka będą zachorowania na czerniaka w przeszłości lub zachorowanie na czerniaka członka rodziny oraz przewlekłe, wieloletnie stosowanie leków obniżających odporność.

Należy pamiętać, że ryzyko zachorowania na czerniak rośnie wraz z wiekiem.

Czerniak skóry – rozpoznanie

Aby wstępnie rozpoznać czarniaka, wystarczy ocena zmiany skórnej przez medyka, które posiada odpowiednie doświadczenie w tym zakresie. Następnym krokiem na drodze do właściwej diagnozy jest wycięcie zmiany skórnej z niewielkim marginesem zdrowej skóry wokół i zbadanie jej pod mikroskopem.

Czerniak skóry – leczenie

Leczenie czerniaka, którego rozpoznano na podstawie przeprowadzonego wcześniej wycięcia, polega na ponownym wycięciu obszaru, w którym znajdował się czerniak. Oznacza to w praktyce wycięcie blizny z marginesem 5-20 mm. Szerokość marginesu ustala lekarz w oparciu o najważniejsze czynniki rokownicze. Szczególnie ważna rolę odgrywa tu grubość czerniaka.

Dodatkowo, medyk przeprowadza ocenę obecności przerzutów w okolicach węzłów chłonnych. Pomocna okazuje się tu tzw. biopsja węzła chłonnego wartowniczego, którą wykonuję się w przypadku, kiedy w badaniu lekarskim lub w badaniach obrazowych nie stwierdza się zajęcia tych węzłów a jednocześnie ryzyko wystąpienia przerzutów jest wystarczająco duże, aby tę biopsję wykonać.

W momencie, kiedy przerzuty czerniak wykryte zostaną w innych narządach np. w wątrobie czy mózgu, lekarz zazwyczaj kieruje pacjenta do leczenia systemowego, które polega na podawaniu chemioterapii lub immunoterapii lub leków ukierunkowanych molekularnie.

Tagi: