Czterolatek zjadł leki psychotropowe. Zarzuty dla opiekunek

W przedszkolu w Legnicy doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 4-letnie dziecko połknęło leki psychotropowe. Jak doszło do tego, że tabletki znalazły się w zasięgu dzieci? Dlaczego nikt nie zgłosił rodzicom tego, co się stało?
Te okoliczności zbadała prokuratura. Dwóm wychowawczyniom postawiono zarzuty, kobiety jednak odmówiły składania zeznań.
Małe dziecko zjadło leki psychotropowe
Do tego zdarzenia doszło w jednym z legnickich (woj. dolnośląskie) przedszkoli w sierpniu ubiegłego roku. Podczas zabawy na placu zabaw należącym do placówki, dzieci znalazły blister leków psychotropowych. Jeden z chłopców połknął pewną ich ilość. Wychowawczyni jednak niewiele zrobiła w tej kwestii – gdy zauważyła blister w ręku dziecka, jedynie wyrzuciła go do śmieci.
Rodzicom nikt nie powiedział o wypadku. Dopiero gdy matka odbierała 4-latka, dziecko słaniało już się na nogach. Maluch miał objawy zatrucia, stracił przytomność. Ok. godz 19.00 trafił na oddział intensywnej terapii we wrocławskim szpitalu.
Przeczytaj też: 6-latka zemdlała ze stresu w przedszkolu. Opiekunki nie wezwały karetki. "Masz wredny uśmiech"
Dostałeś ten alert RCB? Nie ignoruj go! Chroni przed bolesną śmiercią To najlepszy sposób na kleszcze. GIS podpowiada, czego używaćZarzuty dla dwóch opiekunek
Wczoraj, 2 kwietnia, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Liliana Łukasiewicz poinformowała, że śledczy postawili zarzuty w tej sprawie dwóm wychowawczyniom z przedszkola. Kobiety są podejrzane o bezpośrednie narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieodpowiedniego nadzoru nad nim. Karygodne jest również to, że opiekunki nie poinformowały o zdarzeniu matki 4-latka.
„Z opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej wynika, że poinformowanie personelu medycznego o okolicznościach spożycia leku mogło przyspieszyć przystąpienie do czynności ratowniczych w postaci płukania żołądka oraz wdrożenia płynoterapii. Zażycie leku przez chłopca nie spowodowało uszkodzeń narządowych, jednakże spowodowało kilkunastogodzinny rozstrój zdrowia w postaci choroby realnie zagrażającej życiu” – powiedziała dla radiowroclaw.pl prok. Liliana Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Legnicy.
Podejrzanym kobietom grozi do 5 lat więzienia, jednak nie przyznały się do winy i odmówiły składania zeznań.
Przeczytaj też: Sanepid zamyka przedszkola w Gorzowie. Groźba epidemii
Leki psychotropowe a dzieci
Spożycie nawet kilku tabletek leków psychotropowych przez małe dziecko może stanowić poważne zagrożenie dla jego życia. W zależności od rodzaju i ilości substancji może dojść do:
- silnej senności,
- zaburzeń oddychania,
- spadku ciśnienia krwi,
- a nawet śpiączki,
- drgawek,
- halucynacji,
- zaburzeń rytmu serca.
W przypadku niektórych leków objawy przedawkowania mogą pojawić się już po 15-20 minutach, a śmierć może nastąpić w ciągu godziny.
Małe dzieci są szczególnie narażone na szybkie zatrucie, ponieważ ich organizm nie potrafi jeszcze skutecznie metabolizować takich substancji. W takich przypadkach liczy się czas – wezwanie pogotowia i zastosowanie wymaganych procedur, jak np. płukania żołądka. Brak szybkiej interwencji może prowadzić do trwałych uszkodzeń narządów, a nawet śmierci.
Przeczytaj też: Leki psychotropowe – rodzaje, nasenne, normotymiczne, przeciwdepresyjne

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34196239/





































