Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy mogę zwrócić leki do apteki? Odpowiadamy na często zadawane pytanie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 07.11.2023 14:34

Czy mogę zwrócić leki do apteki? Odpowiadamy na często zadawane pytanie

zwrot leku
canva.com

Polacy mają tendencję do kupowania leków w nadmiarze i gromadzenia ich w domowych apteczkach. Zdarzają się sytuacje, że chcemy zwrócić zalegające leki, czy też w międzyczasie lekarz dokonał zmian w naszej terapii. Czy mamy prawo do zwrotu leku w aptece? Odpowiadamy. 

Czy możemy zwrócić niewykorzystany lek do apteki?

Stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie zwrotu leków jest jednoznaczne. Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki, co do zasady, nie podlegają zwrotowi.

Zgodnie z art. 96 ust.7 ustawy o prawie farmaceutycznym nie można zwrócić leku do apteki. Po wydaniu leku pacjentowi nie może on zostać zwrócony i ponownie sprzedany innej osobie.  

Wyjątek stanowią jedynie te, które są obarczone wadą jakościową lub zostały niewłaściwie wydane czy sfałszowane.

Projekt bez nazwy - 2023-11-07T142937.794.png

Nowy wariant COVID-19 rozprzestrzenia się po Europie. Niepokój wśród ekspertów Nowe świadczenie od 1 stycznia. Kto otrzyma 3500 zł brutto?

Czy możemy zwrócić lek zakupiony przez Internet?

Ta sama zasada dotyczy produktów leczniczych ze sprzedaży wysyłkowej - nie możemy ich zwrócić.  Jak więc widzimy, nie wszystko co kupimy przez Internet podlega prawu do zwrotu. 

Dlaczego leki nie podlegają zwrotowi?

Preparaty lecznicze nie podlegają zwrotowi z ważnego powodu - aby zachować procedury bezpieczeństwa. Leki wymagają ściśle określonych warunków przechowywania, m.in. ze względu na ich wrażliwość na zmiany temperatury. Z tej przyczyny żaden preparat leczniczy zwrócony do apteki nie może trafić do ponownej sprzedaży.

 

Polecane