Czy mogę zwrócić leki do apteki? Odpowiadamy na często zadawane pytanie
Polacy mają tendencję do kupowania leków w nadmiarze i gromadzenia ich w domowych apteczkach. Zdarzają się sytuacje, że chcemy zwrócić zalegające leki, czy też w międzyczasie lekarz dokonał zmian w naszej terapii. Czy mamy prawo do zwrotu leku w aptece? Odpowiadamy.
Czy możemy zwrócić niewykorzystany lek do apteki?
Stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie zwrotu leków jest jednoznaczne. Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki, co do zasady, nie podlegają zwrotowi.
Zgodnie z art. 96 ust.7 ustawy o prawie farmaceutycznym nie można zwrócić leku do apteki. Po wydaniu leku pacjentowi nie może on zostać zwrócony i ponownie sprzedany innej osobie.
Wyjątek stanowią jedynie te, które są obarczone wadą jakościową lub zostały niewłaściwie wydane czy sfałszowane.
Nowy wariant COVID-19 rozprzestrzenia się po Europie. Niepokój wśród ekspertów Nowe świadczenie od 1 stycznia. Kto otrzyma 3500 zł brutto?Czy możemy zwrócić lek zakupiony przez Internet?
Ta sama zasada dotyczy produktów leczniczych ze sprzedaży wysyłkowej - nie możemy ich zwrócić. Jak więc widzimy, nie wszystko co kupimy przez Internet podlega prawu do zwrotu.
Dlaczego leki nie podlegają zwrotowi?
Preparaty lecznicze nie podlegają zwrotowi z ważnego powodu - aby zachować procedury bezpieczeństwa. Leki wymagają ściśle określonych warunków przechowywania, m.in. ze względu na ich wrażliwość na zmiany temperatury. Z tej przyczyny żaden preparat leczniczy zwrócony do apteki nie może trafić do ponownej sprzedaży.