Czy po labioplastyce można stracić czucie w miejscach intymnych? Ginekolog plastyczny rozwiewa wątpliwości
Labioplastyka to coraz bardziej popularny zabieg korekty warg sromowych. Najczęstszym problemem dotyczącym warg sromowych mniejszych jest ich nadmierny przerost, który nierzadko powoduje dyskomfort fizyczny, a także psychiczny. Zbyt duże wargi sromowe mogą ulegać bolesnym otarciom w trakcie noszenia bielizny i spodni, a także podczas uprawiania sportu. Dla dużej grupy kobiet są także źródłem kompleksów i utrudnieniem w życiu intymnym. Z tych powodów coraz więcej Polek decyduje się na labioplastykę, jednak wciąż jedną z największych obaw jest utrata czucia po zabiegu.
Jakie jest ryzyko utraty czucia po labioplastyce?
Zabieg labioplastyki ma na celu zmniejszenie warg sromowych i nadanie im odpowiedniego kształtu. „Polega najczęściej na wycięciu nadmiaru rozciągniętego fragmentu i pozostawieniu około 1 - 1.5 cm podstawy. Pamiętajmy, że wargi sromowe są narządem erekcyjnym i zwiększają swoją objętość podczas podniecenia. Fragment, który pozostawiamy nadal zachowuje swoje naturalne unaczynienie i unerwienie, dzięki czemu pacjentka nie traci czucia.” - powiedział dr Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Decydując się na zabieg, należy poszukać wykwalifikowanego, sprawdzonego specjalisty z doświadczeniem. Dzięki temu unikniemy groźnych powikłań, a także tego, czego boją się najbardziej kobiety – utraty czucia i pogorszenia doznań seksualnych. „Jeżeli wykonamy zabieg tą metodą, o której wspominałem, a nie zastosujemy innych procedur, tzw. metod klinowych, gdzie wycinamy podstawę wargi, np. jej dolną lub środkową część, to nie ma takiego ryzyka. Zachowana część wargi nadal posiada swoje ukrwienie, więc nie zabieramy jej czucia.” - powiedział dr Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Antykoncepcja hormonalna może mieć poważny skutek uboczny, o którym warto wiedzieć. Wciąż za mało się o tym mówi Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczyJakie powikłania mogą wystąpić po labioplastyce?
Po labioplastyce, jak po każdym zabiegu mogą wystąpić powikłania. Występują jednak rzadko i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. „Powikłania po labioplastyce są rzadkie, a to co najczęściej może spotkać pacjentkę to m.in. częściowe przejście rany, infekcja towarzysząca w przebiegu gojenia i zabliźniania, swędzenie, pieczenie, czasem ból i krwawienie. Przy naszych obecnych, nowoczesnych metodach nie powinno dochodzić do krwawień pooperacyjnych.” - powiedział dr Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Jak przebiega zabieg labioplastyki?
Labioplastyka to krótki zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym bądź przewodowym. W zależności od stopnia przerostu, trwa około 20 – 40 minut, a pacjentka tego samego dnia wraca do domu.
Istnieje kilka metod labioplastyki. Obecnie najczęściej stosowana przez lekarzy jest labioplastyka laserowa, ale istnieją jeszcze nowocześniejsze metody, takie jak radiofrekwencja i argoplasma. „Nie ma znaczenia jaki sposób wybierzemy, choć ja osobiście od wielu lat stosuję już tylko i wyłącznie radiofrekwencję lub argoplasmę od niedawna ze względu na efektywność i bezpieczeństwo tej metody.”
Okres rekonwalescencji trwa około 7 – 10 dni i zaleca się, aby w tym czasie kobieta odpoczywała i unikała aktywności fizycznej. „Zaleca się, aby okolicę pozabiegową okładać lodem kilka razy dziennie, żeby zmniejszyć obrzęk. Od 4 do 6 tygodni pacjenta powinna powstrzymać się od współżycia. W tym czasie obrzęk powinien się wchłonąć. Przeważnie wchłania się w ciągu miesiąca, ale są przypadki, że utrzymuje się do 3 miesięcy i mniej więcej po tym czasie widzimy się na drugiej wizycie kontrolnej.” - powiedział dr Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.