Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Jeśli nie dbasz o zęby szkodzisz sercu. Kardiolog ostrzega
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 17.05.2024 15:49

Jeśli nie dbasz o zęby szkodzisz sercu. Kardiolog ostrzega

Prof. Piotr Pruszczyk
fot. Tomasz Adamaszek, Canva

Właściwa higiena jamy ustnej pozwala na zapobieganie rozwojowi próchnicy, który z kolei ma negatywny wpływ na cały organizm, a zwłaszcza na układ krążenia. Prof. Piotr Pruszczyk przestrzega pacjentów przed dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na choroby kardiologiczne u tych, którzy o zęby nie dbają i ich nie leczą. 

Chore zęby, chore serce

Przewlekłe stany zapalne przyzębia mają wpływ na rozwój chorób kardiologicznych. - Chorobom przyzębia towarzyszy stan zapalny, a miażdżyca ma właśnie podłoże zapalne – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielu pacjentów, mimo dużej dostępności usług stomatologicznych, nadal z nich nie korzysta. A to duży błąd. - Coraz więcej prac naukowych wskazuje na poprawę rokowań pacjentów kardiologicznych po intensywnym leczeniu chorób przyzębia. I coraz więcej danych potwierdzających, że pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym należy poddać leczeniu chorób przyzębia w celu zredukowania stanów zapalnych i zmniejszenia ryzyka powikłań kardiologicznych - mówi lekarz.

Jak często do dentysty?

Dentysty nie powinno się odwiedzać tylko w sytuacji, kiedy odczuwamy ból zęba. Co roku powinno się wykonywać przegląd stomatologiczny, usuwać kamień z zębów i poddawać się fluoryzacji. Pojawienie się wszelkich ubytków czy ułamań zębów również powinno być skonsultowane ze stomatologiem nawet, jeśli nie odczuwamy bólu. 

W Polsce usługi stomatologiczne są częściowo refundowane przez NFZ, dlatego warto z nich korzystać. Do dentysty powinno się zabierać już małe dzieci, aby nie dopuścić do pojawienia się u nich próchnicy, nawet na zębach mlecznych.

Wizyta u dentysty na NFZ - gdzie się zapisać?

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych ma podpisane kontrakty na leczenie przez NFZ. Wystarczy zadzwonić na rejestrację i dowiedzieć się, jakie są terminy oczekiwania. W przypadku usług dentystycznych na NFZ nie obowiązuje rejonizacja, a to oznacza, że najbliższej wizyty można szukać w kilku przychodniach w obrębie miejsca zamieszkania. 

Wizyty na NFZ u dentysty uważane są przez Polaków za gorsze jakościowo od wizyt prywatnych. Należy jednak pamiętać, że gabinety z kontraktem wykorzystują ten sam sprzęt (i pracują w nich ci sami lekarze), którym wykonują także usługi prywatne. 

Czytaj też:

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF

Polecane