Dermophenazol – na co stosować, jak dozować?
Co dzieje się w naszym organizmie po ukąszeniu owada?
Jeśli ukąsi nas owad, zwykle wpuszcza pod nasz naskórek ślinę. Czasem są w niej środki znieczulające, które powodują, że w początkowej fazie gryzienia, nie czujemy, że coś nas kąsa. Gdy np. ugryzie nas komar, wpuszcza on pod nasz naskórek ślinę wraz z zawartymi w niej proteinami. Zawarte w niej białka rozszerzają naczynia krwionośne i zapobiegają krzepnięciu krwi. Czasem wraz ze śliną owad przenosi też różnego rodzaju wirusy np. malarię. W kilka minut po ukąszeniu owada pojawiają się na naszej skórze bąble a wraz z nimi świąd skóry. Za odczucie świądu odpowiadają włókna nerwowe, które wykrywają bodźce na dużej powierzchni skóry. Ze względu na to, że bodźce te przekazują sygnały wolniej niż np. ból, osoba ukąszona ma wrażenie, że świąd przypływa „falami”, a nie jest jednostajnym sygnałem.
Skąd bierze się obrzęk i zaczerwienienie skóry po ukąszeniu owada?
Na skutek ukąszenia owada, w organizmie ludzkim dochodzi do uwalniania histaminy, która odpowiada za puchnięcie tkanek czy zaczerwienie skóry. Histamina jest hormonem tkankowym, który powstaje z aminokwasów. Występuje w całym organizmie człowieka, jednak w różnych ilościach. Najwięcej histaminy znajduje się w płucach, skórze oraz przewodzie pokarmowym. Histamina odpowiada za wiele funkcji w organizmie np. reguluje czynności immunologiczne, jest istotna dla przemiany materii (zwłaszcza dla produkcji soku żołądkowego), wspomaga gojenie się ran, wpływa na ciśnienie krwi oraz częstotliwość uderzeń serca. W momencie ukąszenia histamina odpowiada przede wszystkim za rozszerzanie się naczyń krwionośnych w danym miejscu, co powoduje zwiększony napływ krwi. Konsekwencją tego jest m.in. obrzęk czy zaczerwienie skóry.
Dermophenazol – czym jest?
Dermophenazol to środek stosowany na skórę w miejscu ukąszenia owada. Przynosi ulgę przy obrzękach, świądzie i zaczerwienieniu skóry. Jest to preparat w aerozolu, a więc jest bardzo łatwy w dozowaniu. Mechanizm jego działania opiera się o miejscowe działanie przeciwhistaminowe i obkurczające naczynia. Głównymi składnikami Dermophenazolu jest antazolina oraz nafazolina. Środek ten można otrzymać w prawie każdej aptece bez recepty.
Dermophenazol - jak stosować?
Dermphenazol to środek do spryskiwania skóry. W związku z tym kierujemy rozpylacz w stronę miejsca ukąszenia. Powtarzamy natryskiwanie nim co 4-6 h dopóki objawy nie ustąpią. Należy pamiętać, aby przy spryskiwaniu unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Dermophenazol jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego.