Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Diclac LipoGel – jak stosować, działania niepożądane
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Diclac LipoGel – jak stosować, działania niepożądane

Diclac Lipogel
https://pixabay.com/pl/

Diclac Lipogel - wskazania

Główną substancją czynną żelu Diclac LipoGel jest diklofenak sodowy. Diklofenak najchętniej wykorzystywany jest w bólach stawów, reumatycznych i pourazowych, gdyż posmarowany na skórę, która stanowi rezerwuar dla dalszych tkanek, przenika powoli do tkanek położonych głębiej. Wędruje w ten sposób do miejsc, w których rozwija się stan zapalny. Po posmarowaniu chorobowo zmienionego miejsca preparatem zawierającym diklofenak sodowy, przenika on do osocza, maziówki i płynu maziowego. Głównym wskazaniem do zastosowania Diclal LipoGel są: ograniczone oraz łagodne postaci choroby zwyrodnieniowej stawów; pourazowe stany zapalne mięśni, stawów, więzadeł oraz ścięgien; ograniczone zapalenia tkanek miękkich typu: zapalenie okołostawowe, zapalenie torebki stawowej, zapalenie ścięgien czy łokieć tenisisty.

Diclac Lipogel – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowaniu leku Diclac Lipogel jest nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku, a więc przede wszystkim na główną substancję czynną – diklofenak sodowy, jak również na substancje pomocnicze czyli: RRR-α-tokoferol; karbomer 980 NF, decylu oleinian, 2oktylododekanol, lecytynę, amonowy wodorotlenek 10 %, disodu edetynian, alkohol izopropylowy, wodę oczyszczoną, olejek zapachowy „Vert de Creme 96 121”. Oprócz tego po Diclac Lipogel nie powinny sięgać osoby, u których wcześniej po zażyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub kwasu acetylosalicylowego wystąpiła pokrzywka, napad astmy czy ostre zapalenie błony śluzowej nosa. Żelu nie mogą również stosować dzieci poniżej 14 roku życia oraz kobiety w III trymestrze ciąży.

Diclac Lipogel – stosowanie

Diclac LipoGel nie może być stosowany u dzieci poniżej 14 roku życia z powodu braku danych, co do bezpieczeństwa tego produktu dla dzieci w młodszym wieku. Zastosowanie leku polega na posmarowaniu nim chorobowo zmienionego miejsca. Musi być ono czyste i osuszone. Ilość żelu użyta do smarowania jest kwestią indywidualną i wynika z rozmiaru obszaru, który nadaje się do leczenia. Przykładowo – za pomocą 2- 4 g preparatu można posmarować powierzchnię skóry o rozmiarach 400 cm2 do 800 cm2. Po użyciu żelu zawsze należy dokładnie umyć po nim ręce (wyjątkiem jest, kiedy leczonym obszarem są właśnie dłonie – wtedy nie trzeba nic zmywać). Przy aplikacji należy się starać, aby preparat nie dostał się do oczu czy jamy ustnej.

Czas leczenia zależy od zaleceń lekarza. Jeśli pacjent stosuje preparat bez konsultacji lekarskiej, to jeśli jest dzieckiem powyżej 14 roku życia, nie powinien go stosować dłużej niż przez 7 dni. Z kolei jeśli jest osobą dorosłą, wówczas czas leczenia nie może być wydłużony bardziej niż 21 dni.

Diclac Lipogel – działania niepożądane

Diclac Lipogel może powodować skutki uboczne. Szczególnie, jeśli stosuje się go przez dłuższy czas i na duże obszary skóry. Do działań niepożądanych zalicza się np. reakcje nadwrażliwości na światło, wysypkę grudkowatą czy pęcherzowe zapalenie skóry. Oprócz tego może pojawić się suchość skóry w miejscu stosowania leku lub pieczenie. Kolejnymi skutkami ubocznymi mogą być: wysypka, rumień, świąd, zapalenie skóry. Na skutek stosowania Diclac Lipogel może też dojść do ataku astmy czy reakcji nadwrażliwości (pokrzywka) lub obrzęku naczynioruchowego.

Źródło:

Ulotka leku: http://bityl.pl/w4IMV.

Tagi: