Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Disophrol Retard - stosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Disophrol Retard - stosowanie, działanie i skutki uboczne.

Disophrol Retard - stosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/choroba-przezi%C4%99bienie-grypa-4392136/

Wśród wielu leków stosowanych w różnego rodzaju postaciach nieżytu nosa, bardzo często przez lekarzy przepisywany czy polecany jest Disophrol Retard w tabletkach. Lek ten skuteczny jest zarówno w nieżycie nosa o podłożu alergicznym jak i powstającym w wyniku przeziębienia. Wydawany jest bez recepty, jednak jak każdy lek posiada szereg możliwych działań niepożądanych, o których istnieniu warto wiedzieć, zanim zaczniemy kurację przy jego pomocy. W niniejszym artykule dowiesz się nie tylko kiedy nie powinno się stosować leku Disophrol Retard, ale również, jakie należy podjąć środki ostrożności, aby nie dopuścić do przedawkowania lub wywołania skutków ubocznych. Zapraszamy do czytania!

Lek Disophrol Retard – zastosowanie i charakterystyka

Wśród wielu leków dostępnych bez recepty i stosowanych w leczeniu nieżytu nosa o różnym podłożu lekarze często polecają lek Disophrol Retard. Można go stosować w przebiegu przeziębienia, a także w przypadku nieżytów nosa związanych z sezonową lub całoroczną alergią. Przydatny jest również w przebiegu zapalenia zatok – łagodzi niektóre objawy.

Preparat Disophrol Retard jest lekiem złożonym z dwóch substancji bazowych. Jedna z nich to pochodna feniraminy o działaniu antyhistaminowym. Druga substancja to pseudoefedryna, która pomaga obkurczać naczynia krwionośne, tym samym minimalizując przekrwienie błony śluzowej nosa.

Lek Disophrol Retard dostępny jest bez recepty, natomiast obowiązkowo należy przed jego użyciem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz zapoznać z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania leku.

Lek Disophrol Retard – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania kuracji lekiem Disophrol Retard. Wśród nich znajdują się:

·        nadwrażliwość lub alergia na jeden lub kilka składników preparatu,

·        stosowanie leku w połączeniu z inhibitorami monoaminooksydazy,

·        w przypadku występowania u pacjenta padaczki, jaskry, przerostu prostaty, astmy, nadciśnienia tętniczego, choroby serca i nerek, cukrzycy, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub choroby tarczycy,

·        nieżyt nosa u dzieci poniżej 12. roku życia.

Istnieje również kilka środków ostrożności, które należy przedsięwziąć, aby skutecznie zminimalizować lub nawet całkowicie wykluczyć możliwość wystąpienia skutków ubocznych leku Disophrol Retard, czy też zapewnić sobie bezpieczeństwo lub uniknąć kilku błędów innego rodzaju:

1.      Lek należy połykać w całości – bez rozgryzania!

2.      Podczas kuracji zabronione jest picie alkoholu.

3.      Należy unikać przyjmowania w tym samym czasie leków, które zobojętniają kwas solny (zwiększają one szybkość wchłaniania pseudoefedryny).

4.      W czasie kuracji nie zaleca się prowadzenia samochodu oraz obsługi maszyn (lek powoduje senność i otępiałość – charakterystyczne dla leków antyhistaminowych).

5.      Należy unikać opalania.

6.      Kilka dni przed planowanymi testami skórnymi na alergię należy odstawić preparat – może on spowodować poważne zafałszowanie wyników testów.

7.      Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o innych przyjmowanych w tym samym czasie lekach – lek Disophrol Retard może osłabiać działanie leków na nadciśnienie. W korelacji z lekami przeciwlękowymi, antydepresyjnymi, uspokajającymi oraz narkotycznymi lekami przeciwbólowymi zwiększa się znacznie zarówno prawdopodobieństwo wystąpienia senności jak i samego jej nasilenia.

Lek Disophrol Retard – stosowanie i działania niepożądane

Mimo iż lek Disophrol Retard jest preparatem nowej generacji i skutki uboczne występują podczas jego stosowania bardzo rzadko, to wśród objawów niepożądanych najczęściej wymienia się oczywiście senność, otępienie i niemożność skupienia się. Wystąpić jednak może również szereg innych skutków ubocznych takich jak:

·        zawroty głowy,

·        nerwowość i bezsenność,

·        suchość w jamie ustnej,

·        wysypki skórne,

·        łagodne zaburzenia ze strony układu pokarmowego,

·        skurcze mięśni twarzy.

Działania niepożądane występują zwykle u dzieci i osób starszych, a wśród tych szczególnie niebezpiecznych i skutkujących koniecznością zgłoszenia się do lekarza, wymienia się poniższe:

·        uczucie kołatania serca,

·        bóle potylicy,

·        mroczki przed oczami,

·        uczucie gorąca z potami,

·        trudności w oddawaniu moczu,

·        urojenia i omamy.

Standardowe dawkowanie leku Disophrol Retard to przyjmowanie dwa razy dziennie po jednej dawce leku – chyba, że lekarz lub farmaceuta zaleci inaczej. Jeżeli kuracja nie powoduje poważnych skutków ubocznych, można ją stosować regularnie i przewlekle, często jednak senność jest dla pacjentów na tyle uciążliwa, że proszą lekarza prowadzącego (alergologa lub internistę) o zamienniki leku.

Tagi:
Polecane