Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Distreptaza – działanie, stosowanie i skutki uboczne leku.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Distreptaza – działanie, stosowanie i skutki uboczne leku.

Distreptaza – działanie, stosowanie i skutki uboczne leku.
https://pixabay.com/pl/photos/medycyna-pigu%C5%82ki-kapsu%C5%82ki-1851178/

Lek Distreptaza stosowany jest przede wszystkim jako substancja wspomagająca w kilku chorobach związanych z okolicami narządów płciowych oraz odbytu, jednakże jego działanie może wywołać niepożądane skutki uboczne tak samo jak każdy inny lek stosowany w postaci substancji bazowej w leczeniu. W niniejszym artykule dowiesz się przede wszystkim, w jakich przypadkach lekarz może zalecić ci stosowanie leku Distreptaza oraz jakie środki ostrożności powinieneś przedsięwziąć, aby leczenie przebiegło bez przeszkód i nieprzyjemnych dolegliwości. Zapraszamy do czytania!

Lek Distreptaza – zastosowanie i charakterystyka

Lek Distreptaza jest specyfikiem w formie czopków stosowanych doodbytniczo. Podstawowymi wskazaniami do stosowania w formie leczenia uzupełniającego przy jego pomocy jest zajście poniższych sytuacji:

·        leczenie różnego rodzaju zapaleń narządów miednicy mniejszej takich jak zespół chorób zapalnych jajników, jajowodów i błony śluzowej macicy,

·        leczenie choroby zrostowej po operacjach w obrębie miednicy mniejszej,

·        ostra i przewlekła choroba hemoroidalna,

·        w leczeniu ropnia okołoodbytniczego i przetok w rozległym naciekiem zapalnym.

W powyższych sytuacjach stosowania leku Distreptaza powoduje przede wszystkim skuteczniejsze i szybsze wchłanianie leków podstawowych w leczeniu tych schorzeń. Dzieje się to ze względu na substancje czynne leku: streptokinazę oraz streptodornazę. Powodują one upłynnienie skrzepów krwi oraz składników morfotycznych ropy, co umożliwia innym lekom skuteczniejsze działanie.

Lek Distreptaza – ostrzeżenia i środki ostrożności

Jak w przypadku każdego leku istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania leku Distreptaza. Wśród nich wymienia się przede wszystkim następujące:

·        występowanie u pacjenta alergii na któryś ze składników leku – mogą to być zarówno substancje bazowe jak i pomocnicze,

·        występowanie świeżych ran (również po szyciu) lub strupów w okolicach odbytu,

·        okres do 10 dni po przebytym krwotoku (użycie leku Distreptaza może spowodować ponowny krwotok),

·        jeżeli pacjent przyjmuje już leki zawierające sole wapnia,

·        ostre zapalenie tkanki łącznej bez oznak ropienia,

·        obniżona krzepliwość krwi,

·        jeżeli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (zwiększają ryzyko miejscowego krwawienia).

Jak widać, przeciwwskazań do stosowania leku Distreptaza jest całkiem sporo. Równie ważne jednak, co poznanie przeciwwskazań do stosowania, jest również znajomość niebezpieczeństw, które idą za stosowaniem konkretnego leku:

1.      Bezwarunkowo należy stosować lek jedynie pod kontrolą lekarza oraz za jego zgodą i zgodnie z zaleceniami.

2.      Lek nie powinien wchodzić w jakikolwiek kontakt z powierzchnią rany lub w miejscu założenia u pacjenta szwów. Niedostosowanie się do tej zasady może spowodować uszkodzenie lub rozluźnienie szwów i ponowne krwawienia.

3.      Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych na chwilę obecną lekach oraz tych, które pacjent planuje zacząć przyjmować w czasie zbiegającym się z okresem farmakoterapii.

4.      Leku Distreptaza nie należy stosować podczas ciąży i podczas karmienia piersią. O wyjątkach od tej reguły może decydować jedynie lekarz zapoznany dokładnie ze stanem zdrowia pacjentki oraz znający dokładnie jej sytuację.

Lek Distreptaza – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Distreptaza jest stosunkowo proste. W związku z tym, że preparat podawany jest w formie czopka do odbytnicy, należy jedynie pamiętać o tym, aby postarać się wprowadzić go tak głęboko jak się da.

Kwestia dawkowania leku jest bardzo indywidualna – zależy od stanu pacjenta, dolegliwości, które towarzyszą chorobie oraz od samej choroby, wieku pacjenta i innych zmiennych. Przeciętnie leczenie przy pomocy leku Distreptaza trwa od 7 do 10 dni. W ciężkich przypadkach leczenie zaczyna się nawet od dawki w postaci 3 czopków dziennie przed 3 dni, następnie schodzi do 2 przez 2 dni i tak dalej. W związku z tym, że lek nie jest metabolizowany w wątrobie nie istnieje konieczność zmiany dawkowania u pacjentów z niewydolnością wątroby.

Niestety niezależnie od stopnia zaangażowania pacjenta w leczenie oraz tego, czy stosuje się do zaleceń lekarza, w procesie leczenia Distreptazą mogą wystąpić poniższe działania niepożądane w wyniku terapii (chociaż są one bardzo rzadkie):

·        odczyny alergiczne,

·        podwyższenie temperatury ciała,

·        skłonność do krwawień,

·        miejscowo ból i obrzęk.

Tagi:
Polecane