Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Duac – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Duac – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Duac – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/walki-tr%C4%85dzik-ja-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-sk%C3%B3ry-3805349/

Lek Duac stosuje się przede wszystkim w leczeniu trądziku pospolitego o różnym nasileniu. Antybakteryjne działanie żelu sprawia, że zmiany skórne ustępują, a naskórek ulega ładnemu złuszczeniu, nie pozostawiając jednocześnie blizn. Jednak jak każdy antybiotyk, tak i żel Duac posiada swoje przeciwwskazania do stosowania oraz szereg skutków ubocznych, które mogą ujawnić się w wyniku jego stosowania. W niniejszym artykule powiemy ci dokładnie na co powinieneś uważać podczas stosowania tego leku oraz jakie reakcje organizmu powinny cię zaniepokoić. Czy warto stosować żel Duac? Przekonaj się sam!

Żel Duac – zastosowanie i charakterystyka

Antybiotyk w żelu o nazwie Duac zawiera w sobie dwie substancje czynne: klindamycynę oraz nadtlenek benzoilu. Klindamycyna jest antybiotykiem, który hamuje namnażanie się bakterii, powodujących trądzik pospolity. Nadtlenek benzoilu natomiast to substancja, która pomaga w zmniejszeniu zaskórników (zarówno tych otwartych jak i zamkniętych) oraz wykazuje działanie bakteriobójcze w stosunku do drobnoustrojów, które występują w zmianach trądzikowych.

Stosowanie żelu Duac działa jednak nie tylko bakteriobójczo i leczniczo na istniejące zaskórniki, ale również zmniejsza liczbę czerwonych i zaognionych krostek. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dla młodzieży, która ukończyła 12. rok życia.

Żel Duac – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie żelu Duac nie zawsze jest możliwe. Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania leku. Poniżej zawieramy podstawowe:

·        uczulenie na klindamycynę, linkomycynę, nadtlenek benzoilu lub którykolwiek ze składników leku,

·        trądzik różowaty,

·        podrażniona skóra z rozcięciami, otarciami czy poparzeniem słonecznym i innego rodzaju uszkodzeniami.

Podczas stosowania żelu Duac należy zachować szczególną ostrożność i na bieżąco kontrolować stan skóry. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony nie tylko skóry, ale również innych układów i narządów ciała, dobrze jest skontaktować się lekarzem. Jeżeli rozmowa z dermatologiem nie jest na daną chwilę możliwa, proponujemy wizytę u internisty lub rozmowę z magistrem farmacji.

Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza w kwestii dawkowania czyli ilości i częstotliwości nakładania żelu Duac na skórę. Jeśli w trakcie leczenia skóra staje się zbyt mocno podrażniona, wskazane jest odstawienie leku do czasu poprawy stanu skóry, dodatkowe delikatne nawilżanie lub bezpośredni kontakt z lekarzem. Należy również dbać o to, aby żel nie dostał się w okolice błony śluzowej (nosa, oczu i ust). Podczas kuracji zaleca się również unikania słońca.

Podczas pierwszej wizyty lekarskiej, przed wdrożeniem leczenia należy bezwarunkowo poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach oraz chorobach przewlekłych, na które cierpi pacjent. Istnieje szereg leków, z którymi żel Duac może wejść w reakcję i tym samym obniżyć lub nasilić ich działanie. Niektóre leki również są w stanie spowodować to samo w kwestii działania leku Duac. Leczenie podczas ciąży i karmienia piersią nie jest zalecane, ale decyzję w tej kwestii podejmuje zawsze lekarz.

Żel Duac – stosowanie i działania niepożądane

Dawkowanie leku Duac ustala oczywiście lekarz, natomiast najczęściej stosuje się go raz dziennie, przed snem lub późnym wieczorem. Oczekiwane rezultaty są widoczne mniej więcej od 2 do 5 tygodni po rozpoczęciu kuracji, a samego leczenia nie należy przedłużać bardziej niż do 12 tygodni regularnego stosowania żelu. Na dokładnie oczyszczoną skórę nakłada się niewielką ilość farmaceutyku. Żel powinien pokryć całą powierzchnię leczonej skóry, a nie tylko punktowe zmiany trądzikowe. Jeżeli żel nie uległ dokładnemu wchłonięciu, oznacza to, że zastosowano zbyt dużą ilość leku. Niewchłonięty lek należy usunąć delikatnie czystą chusteczką lub wacikiem, po użyciu żelu należy dokładnie umyć ręce.

Poniżej podajemy kilka podstawowych działań niepożądanych, które mogą zaistnieć podczas stosowania żelu Duac, chociaż zdarza się to stosunkowo rzadko:

·        reakcje alergiczne skórne,

·        biegunka lub skurcze brzucha,

·        silne pieczenie, łuszczenie i swędzenie skóry,

·        sucha skóra,

·        ból głowy,

·        ból w miejscu leczenia.

Tagi: