Duspatalin retard – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Duspatalin retard jest lekiem stosowanym między innymi w leczeniu objawowym zespołu jelita drażliwego, a u każdej osoby objawy tego schorzenia mogą wyglądać inaczej. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie objawy świadczyć mogą o tej chorobie, w jaki sposób działa lek Duspatalin retard oraz jakie są przeciwwskazania do jego stosowania. Aby przekazać ci pełną i wartościową wiedzę zaprezentujemy również najważniejsze środki ostrożności, które należy zachować podczas stosowania tego leku oraz poinformujemy o działaniach niepożądanych, które ewentualnie mogą wystąpić podczas kuracji. Zapraszamy do czytania!
Lek Duspatalin retard – zastosowanie i charakterystyka
Substancją czynną leku Duspatalin retard jest chlorowodorek mebeweryny. Należy on do grupy leków nazywanych spazmolitykami, a te działają w jelicie. Kapsułki Duspatalinu retard charakteryzują się przedłużonym uwalnianiem, co sprawia, że mogą działać przez wiele godzin, uwalniając pacjenta od bólu poprzez działanie rozkurczowo na mięśnie.
Lek Duspatalin retard stosuje się przede wszystkim w leczeniu objawowym zespołu jelita drażliwego – często dolegliwości nie zdiagnozowanej ze względu na lekceważenie charakterystycznych dla niej objawów. Wśród nich znajdować się mogą między innymi:
· bóle i kurcze brzucha,
· wzdęcia i nadmierne gazy,
· biegunki i zaparcia, mogące występować również naprzemiennie,
· małe i twarde stolce w kształcie kulek lub wstążek.
Lek Duspatalin retard – ostrzeżenia i środki ostrożności
Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Duspatalin retard jest alergia na substancję czynną tego farmaceutyku lub jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w jego składzie. Ponadto nie zaleca się stosowania leku w ciąży i podczas karmienia piersią. W tych dwóch przypadkach jednak decyzja w kwestii stosowania leku należy do lekarza.
Podstawą przed rozpoczęciem kuracji lekiem Duspatalin retard jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych na bieżąco przez pacjenta oraz planowanych w najbliższej przyszłości. Lekarz musi ponadto wiedzieć o wszystkich dolegliwościach przewlekłych pacjenta.
Lek Duspatalin retard – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Duspatalin retard zależy oczywiście od zaleceń lekarza oraz wskazówek zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku. Jednak wśród standardowych zaleceń znajdują się poniższe:
1. Leku nie powinny przyjmować dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia.
2. Kapsułki należy przyjmować w całości, popijając odpowiednią dla pacjenta ilością wody, ale musi to być minimum 100 ml płynu.
3. Lek Duspatalin retard należy przyjmować o stałych porach dnia.
4. Standardowa dawka leku to 1 kapsułka 200 mg przyjmowana 2 razy w ciągu doby, rano i wieczorem.
5. Jeżeli nastąpi przyjęcie większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, wezwać karetkę lub udać się do szpitala. Ze sobą należy zabrać opakowanie leku, zawierające ulotkę.
6. W przypadku pominięcia dawki leku, nie należy przyjmować zwiększonej dawki, ani przyjmować leku poza ustaloną porą.
Podczas stosowania leku Duspatalin retard mogą wystąpić liczne objawy niepożądane. Oto niektóre z nich:
· trudności w oddychaniu,
· obrzęk twarzy, szyi, ust, języka lub gardła.
Wymienione objawy mogą być silnymi reakcjami alergicznymi na lek i każdorazowo należy zgłosić się z nimi do szpitala. Zlekceważone mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Oprócz ekstremalnych reakcji na lek Duspatalin retard czasami zdarzają się lżejsze reakcje w postaci zmian skórnych (wysypka, czerwone i swędzące zaczerwienienie).
Działania niepożądane leku Duspatalin retard występują bardzo rzadko i najczęściej są wynikiem niewłaściwego stosowania tego farmaceutyku. Objawy natomiast pojawiają się np. gdy pacjent zażyje zbyt dużą dawkę leku lub nie zachowa stałych odstępów czasowych pomiędzy jedną a drugą dawką.