Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Epiduo – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Epiduo – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Epiduo – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/tr%C4%85dzik-pryszcze-miejsc-zits-sk%C3%B3ry-5561750/

Epiduo to lek sprzedawany w aptekach w postaci żelu i stosowany w celu zmniejszenia lub całkowitego zażegnania problemów z trądzikiem. Dzięki substancjom czynnym żel ten działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Niestety jak każdy inny lek posiada swoje wady, a wśród nich możliwe działania niepożądane oraz przeciwwskazania do stosowania. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć na ten temat oraz znajdziesz odpowiedź na wiele innych pytań, które przyjdą ci do głowy. Przed zastosowaniem leku Epiduo zachęcamy do lektury niniejszego artykułu. Im więcej będziesz wiedzieć, tym łatwiej unikniesz błędów w stosowaniu żelu.

Żel Epiduo – zastosowanie i charakterystyka

Wśród substancji czynnych leku Epiduo znajdują się adapalen oraz nadtlenek benzoilu. Ten pierwszy wykazuje przede wszystkim bardzo silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i działa przeciwłojotokowo na skórę. Nadtlenek benzoilu natomiast jest substancją charakteryzującą się głównie działaniem przeciwbakteryjnym i minimalizującym wydzielanie tłustego sebum na skórze trądzikowej (czyli lekko osusza skórę oraz pomaga w złuszczaniu naskórka).

Lek Epiduo przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe i młodzież, która ukończyła już 12. rok życia. Stosuje się go w celu zminimalizowania lub całkowitego pozbycia się zmian trądzikowych ze współwystępującymi zaskórnikami, grudkami i krostkami.

Żel Epiduo – ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zrezygnować ze stosowania leku Epiduo w następujących przypadkach:

·        planowanie ciąży,

·        ciąża,

·        uczulenie na którykolwiek składnik leku Epiduo.

W wielu przypadkach, nawet jeżeli nie występuje absolutna konieczność rezygnacji z kuracji żelem Epiduo, zalecana jest konsultacja z lekarzem oraz szczera rozmowa na temat ewentualnych przeciwności. Wśród takich sytuacji znajduje się karmienie piersią, zwłaszcza jeżeli trądzik leczony jest w okolicach dekoltu lub tych partii twarzy, które mają często kontakt ze skórą dziecka oraz przyjmowanie niektórych leków.

Ostrożnie należy stosować żel Epiduo, jeśli na skórze sąsiadującej z trądzikiem znajdują się uszkodzenia (ranki, poparzenia, owrzodzenia). Lek nie powinien dostawać się do oczu, nosa i ust oraz ich bezpośrednich okolic i innych wrażliwych obszarów ciała (w tym błon śluzowych). Podczas terapii konieczne jest również unikanie promieniowania słonecznego a także lamp UV. Epiduo wykazuje właściwości odbarwiające w zetknięciu z włosami oraz barwionymi powierzchniami takimi jak ubranie czy powierzchnie, na które kładziemy tubkę z żelem.

Po każdorazowym zastosowaniu żelu, należy dokładnie umyć ręce z użyciem mydła i szczoteczki do paznokci.

Żel Epiduo – stosowanie i działania niepożądane

Aby zauważyć oczekiwane rezultaty stosowania żelu Epiduo, należy przejść kurację trwającą minimum 4 tygodnie. Jeżeli natomiast w ciągu 8 tygodni od pierwszego zastosowania nie nastąpi poprawa stanu skóry oraz zmniejszenie zmian trądzikowych, należy skonsultować się z lekarzem w celu optymalizacji leczenia – zmiany stosowanego leku lub samej dawki.

Dawkowanie żelu Epiduo jest stosunkowo proste. Najczęściej zaleca się użycie niewielkiej ilości żelu raz (rzadko dwa razy) dziennie na oczyszczoną dokładnie i osuszoną skórę, najlepiej przed snem. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi, a po naniesieniu i wsmarowaniu leku konieczne jest dokładne umycie rąk. W przypadku wystąpienia miejscowego podrażnienia lub nadmiernego wysuszenia skóry, lekarz zaleca zwykle stosowanie dodatkowo delikatnego kremu nawilżającego.

Wśród typowych skutków ubocznych działania leku znajdują się właśnie podrażnienia, ale także miejscowy rumień i zaczerwienienia, świąd oraz uczucie palenia skóry. Rzadziej występują reakcje alergiczne widoczne na powiekach czy też mrowienie i uczucie kłucia w miejscu aplikacji żelu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji nadwrażliwości i skutków ubocznych działania leku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym kurację.

Tagi:
Polecane