Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Fenyloketonuria (hiperfenyloalaninemia) – przyczyny, objawy i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Fenyloketonuria (hiperfenyloalaninemia) – przyczyny, objawy i leczenie.

Fenyloketonuria (hiperfenyloalaninemia) – przyczyny, objawy i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-ch%C5%82opiec-portret-dzieci-532121/

Dzieci chore na fenyloketonurię narażone są na wiele nieprawidłowości w procesie dorastania. Może im miedzy innymi towarzyszyć obniżone napięcie mięśniowe oraz często występujące drgawki. Warto jest dowiedzieć się kilku informacji na temat przyczyn występowania fenyloketonurii oraz objawów, jakie towarzyszą chorobie. Przygotowaliśmy również garść porad dotyczących odpowiedniego żywienia dziecka, które jest chore oraz informacji o tym, jak powinno przebiegać leczenie.

Fenyloketonuria (hiperfenyloalaninemia) – przyczyny i charakterystyka

Fenyloketonuria (hiperfenyloalaninemia) w literaturze fachowej zwana najczęściej oligofrenią fenylopirogronową jest wrodzoną chorobą metaboliczną o pochodzeniu genetycznym. Ten rodzaj enzymopatii spowodowany jest zaburzeniami w działaniu, mutacjami genu odpowiedzialnego za produkcję hydroksylazy fenyloalaninowej, która z kolei reguluje metabolizm fenyloalaniny w organizmie. Jeżeli hydroksylazy fenyloalaninowej jest zbyt mało, nadmiar fenyloalaniny gromadzi się we krwi, powodując wiele objawów niepożądanych.

Fenyloketonuria jest chorobą dziedziczoną w sposób recesywny. Oznacza to, że aby dziecko urodziło się chore, oboje rodziców musi posiadać uszkodzony gen odpowiedzialny za chorobę. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi wówczas 25%. Natomiast połowa dzieci z predyspozycjami genetycznymi odziedziczonymi po rodzicach jest jedynie „nosicielami” tej choroby, co jest dosyć mocno pocieszające.

Wczesne objawy fenyloketonurii (hiperfenyloalaninemii) – jak reagować?

Dzieci cierpiące na fenyloketonurię przez pierwsze trzy miesiące nie wykazują żadnych objawów wystąpienia choroby. Charakterystyczne jest, że najczęściej są to dzieci z jasnymi włosami, karnacją oraz niebieskimi oczami.

Wśród wczesnych objawów fenyloketonurii pojawiają się między innymi:

·        nadpobudliwość ruchowa,

·        zaburzenia w obrębie zachowania (zamiast charakterystycznych dla wieku dziecka),

·        specyficzny zapach dziecka,

·        zaburzenia w rozwoju psychoruchowym dziecka,

·        niższe napięcie mięśniowe,

·        wymioty i drgawki,

·        zmiany skórne o niemożliwym do ustalenia pochodzeniu.

W związku z tym, że w przypadku fenyloketorunii najważniejsze jest jak najszybsze wdrożenie leczenia objawowego, w tym odpowiedniej diety, testy na fenyloketonurię należą do stałych badań przesiewowych noworodków, które przeprowadza się w 3. dobie życia dziecka. Wyniki badań rodzice otrzymują po około trzech tygodniach.

Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą nieleczona fenyloketonuria?

Oprócz objawów wymienionych wyżej, w przypadku niepodjęcia leczenia można spodziewać się poważnych konsekwencji zdrowotnych, np.:

·        rozwinięcia się zachowań autystycznych u dziecka,

·        występowania problemów ze snem,

·        problemów z napięciem nerwowym,

·        zaburzeń chodu oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej,

·        zaburzeń mowy,

·        agresji oraz autoagresji,

·        problemów z uwagą i koncentracją,

·        napadów padaczki,

·        niepełnosprawności intelektualnej,

·        psychozy.

Leczenie fenyloketonurii (hiperfenyloalaninemii)

Niestety medycyna nie zna skutecznego lekarstwa na fenyloketonurię. Ze względu na podłoże genetyczne choroby nie można leczyć przyczyn, a jedynie zapobiegać rozwojowi choroby oraz jej skutkom. Najlepsze efekty daje wykrycie oraz podjęcie leczenia fenyloketonurii na wczesnym etapie życia.

Z tego właśnie powodu wprowadzono standardowe badania niemowląt, żeby móc zająć się wieloma chorobami, których skutki widoczne są dopiero po kilku miesiącach życia dziecka – do tych chorób należy również fenyloketonuria. Podstawą w fenyloketonurii jest dieta eliminacyjna.

Tagi:
Polecane