Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Fraxiparine – wskazania, działanie, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Fraxiparine – wskazania, działanie, skutki uboczne

Fraxiparine – wskazania, działanie, skutki uboczne
pixabay.com

Fraxiparine – charakterystyka

Fraxiparine to lek zawierający nadroparynę wapniową, która jest heparyną drobnocząsteczkową. Podstawowymi wskazaniami do stosowania preparatu są: profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w chirurgii oraz u osób, które mają unieruchomioną kończynę, a także leczenie zakrzepicy żył głębokich.

Preparat ma postać roztworu przeznaczonego do wstrzykiwań. Ampułko-strzykawki Fraxiparine mogą zawierać:

  • 0,3 ml – 2 850 j.m. AXa nadroparyny wapniowej,

  • 0,4 ml – 3 800 j.m. AXa nadroparyny wapniowej,

  • 0,6 ml – 5 700 j.m. AXa nadroparyny wapniowej,

  • 0,8 ml – 7 600 j.m. AXa nadroparyny wapniowej,

  • 1 ml – 9 500 j.m. AXa nadroparyny wapniowej.

Ampułko-strzykawki posiadają podziałkę, dzięki której możliwe jest dostosowanie odpowiedniej dawki do masy ciała chorego.

Fraxiparine – działanie

Substancją czynną Fraxiparine jest nadroparyna, która jest heparyną drobnocząsteczkową. Zatrzymuje ona szlak krzepnięcia poprzez hamowanie aktywacji trombiny (czynnik IIa) przez czynnik Xa. Jest stosowana w profilaktyce zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, chirurgii ogólnej i chirurgii ortopedycznej, leczeniu zakrzepicy żył głębokich, zapobieganiu powstawaniu zakrzepów podczas hemodializy oraz leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej i zawału mięśnia sercowego bez załamka Q. Nadroparyna jest heparyną o małej masie cząsteczkowej, która składa się z niejednorodnej mieszaniny siarczanowanych łańcuchów glikozoaminoglikanów polisacharydowych.

Nadroparyna jest metabolizowana w wątrobie, a wydalana przez nerki. Okres półtrwania po podaniu podskórnym wynosi od 3,5 do 11,2 godzin. Należy unikać stosowania preparatów z heparyną drobnocząsteczkową u pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 40 ml/min (należy wówczas podawać heparynę niefrakcjonowaną).

Fraxiparine – wskazania

Fraxiparine stosuje się w następujących sytuacjach i schorzeniach:

  • zapobieganie wystąpieniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów po zabiegach chirurgicznych (także po operacjach ortopedycznych),

  • zapobieganie wystąpieniu a zakrzepicy żylnej u pacjentów unieruchomionych przez dłuższy czas,

  • niestabilna postać dławicy piersiowej i ostrej fazy zawału serca bez załamka Q (w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym),

  • zapobieganie wykrzepianiu w układzie krążenia pozaustrojowego podczas hemodializy,

  • leczenie zakrzepicy żył głębokich (z towarzyszącą zatorowością płucną lub bez zatorowości płucnej).

undefined

Fraxiparine – dawkowanie

Lek jest dostępny na receptę. Podczas przepisywania preparatu lekarz udzieli wszelkich niezbędnych zaleceń odnośnie przyjmowania preparatu. Fraxiparine ma postać roztworu przeznaczonego do wstrzyknięć podskórnych lub dożylnych, nie należy podawać go domięśniowo. Dawka leku jest dobierana indywidualnie w zależności od masy ciała pacjenta i wskazań medycznych.

Tagi:
Polecane