Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gastranin Zdrovit – dlaczego preparat został wycofany z obrotu?
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Gastranin Zdrovit – dlaczego preparat został wycofany z obrotu?

Gastranin Zdrovit – dlaczego preparat został wycofany z obrotu?
pixabay.com

Gastranin Zdrovit – charakterystyka leku

Gastranin Zdrovit to produkt leczniczy stosowany w łagodzeniu objawów dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu, uporczywe odbijanie po jedzeniu, uczucie pełności w jamie brzusznej.

Substancją czynną leku jest ranitydyna. Preparat ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. 1 pastylka zawiera 150 mg ranitydyny w postaci chlorowodorku (Ranitidine hydrochloride).

Gastranin Zdrovit – działanie

Gastranin Zdrovit zawiera ranitydynę, stosuje się ją w zapobieganiu i leczeniu stanów wymagających zmniejszania wydzielania kwasu żołądkowego. Po posiłku hormon o nazwie gastryna, wytwarzany przez komórki G żołądka, stymuluje uwalnianie histaminy, która następnie wiąże się z receptorami histaminowymi H2, prowadząc do wydzielania kwasu żołądkowego. Ranitydyna zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego poprzez wiązanie się ze wspomnianymi receptorami H2, co prowadzi do zahamowania wydzielania kwasu żołądkowego. Efekt działania preparatów z ranitydyną jest widoczny po ok. 60 minutach od przyjęcia tabletki.

Ranitydyna jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu w ciągu 1-3 godzin po podaniu. Ranitydyna jest metabolizowana w wątrobie, a wydala głównie z moczem. Biodostępność wynosi około 50% -60%.

Gastranin Zdrovit – wskazania

Wskazania do stosowania Gastraninu Zdrovit obejmują objawy dyspepsji:

  • nadmierne wydzielanie soku żołądkowego,

  • zgagę,

  • refluks.

Dyspepsja to inaczej niestrawność. Pojęcie odnosi się do symptomów, takich jak dyskomfort lub ból, który pojawia się w górnej części brzucha, często po jedzeniu lub piciu, uczucie pieczenia w przewodzie pokarmowym, uczucie pełności w jamie brzusznej po jedzeniu.

Przeciwwskazaniami do stosowania leku są nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, ostra porfiria oraz fenyloketonuria. Działania niepożądane mogące wystąpić podczas przyjmowania Gastraninu to m.in.: tachykardia, bradykardia, zawroty głowy, biegunka, nudności i wymioty.

Gastranin Zdrovit – wycofanie z obrotu

19 września 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu wszystkie preparaty zawierające ranitydynę. Przyczyną takiej decyzji było potwierdzenie obecności w lekach NDMA (N-nitrozodimetyloaminą) powyżej dopuszczalnego limitu. N-nitrozodimetyloamina jest żółtą, oleistą cieczą o charakterystycznym zapachu, stosowaną stosowana przede wszystkim w badaniach laboratoryjnych do wywoływania nowotworów u zwierząt doświadczalnych. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że substancja ta jest rakotwórcza dla ludzi.

Tagi:
Polecane