Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Głodówka oczyszczająca - jak bezpiecznie z niej wyjść. Czy można uniknąć efektu jo-jo?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.04.2024 15:57

Głodówka oczyszczająca - jak bezpiecznie z niej wyjść. Czy można uniknąć efektu jo-jo?

kobieta jedząca warzywa
canva

6-dniowa głodówka oczyszczająca jest skutecznym sposobem na usunięcie toksyn z organizmu. Każdy, kto nie ma poważnych schorzeń może z niej skorzystać. Mimo że nie należy jej traktować jako diety redukcyjnej, umożliwia też pozbycie się kilku kilogramów. By utrata wagi była stała, głodówka musi zostać przeprowadzona prawidłowo. Jak to zrobić? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Katarzyną Sobolewską, dietetykiem klinicznym SASKAMED.


 

Z głodówki oczyszczającej należy wychodzić stopniowo

Głodówka oczyszczająca, jeśli nie ma ku niej przeciwwskazań, nie powinna trwać dłużej niż 6 dni. Prawidłowe wychodzenie z niej nie może być gwałtowne. Uznaje się, że z głodówki oczyszczającej należy wychodzić tyle, ile trwała. Zwiększa to szansę na utrzymanie wagi uzyskanej w trakcie diety. 

W pierwszej fazie wychodzenia z głodówki w jadłospisie powinny się znajdować:

 • warzywa gotowane,
   
 • owoce,
   
 • wywary z jarzyn,
   
 • zupy krem,
   
 • kefir.

W kolejnych etapach wychodzenia do jadłospisu można włączyć np. chude mięso, ryby, gotowane ziemniaki i drobne kasze. W menu nie powinno być za to smażonych, tłustych i przetworzonych potraw.

Należy podkreślić, że głodówka oczyszczająca to nie jest to typowa dieta redukcyjna. 

Projekt bez nazwy (19).png

Efektu jojo można uniknąć. Dietetyczka kliniczna zdradza, jak to zrobić odpowiedzialnie Absolutnie nie powinno się wylewać wody po ugotowaniu popularnego warzywa.

Głodówki oczyszczające często kończą się efektem jojo

Zarówno głodówka, jak i inne ścisłe diety, są dla organizmu szokiem. Efekt jo-jo pojawia się m.in. dlatego, że podczas postu gwałtownie wzrasta ochota na spożycie ulubionej potrawy:

- Tak jak przy każdej ścisłej diecie, wszystko się w nas kumuluje i znowu mamy chęć na coś, co dawniej jedliśmy na co dzień. Rzucamy się na jedzenie ze zdwojoną siłą i efekt jo-jo gotowy. – powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyk kliniczny SASKAMED.

W trakcie głodówki oczyszczającej, diety ketogenicznej i innych diet restrykcyjnych organizm domaga się pewnych składników odżywczych  – powodem tego jest zastosowanie drastycznej restrykcji kalorycznej w krótkim czasie. Jednak by skok wagi nie był gwałtowny, kalorie należy dodawać powoli.

- Efekt jo-jo po diecie ketogenicznej pojawia się tak samo jak przy wszystkich innych dietach restrykcyjnych. Tego typu dieta dostarcza niewystarczającą ilość węglowodanów, które są potrzebne naszemu organizmowi. Węglowodany są niezbędne do prawidłowej pracy naszych mięśni i mózgu. -- powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyk kliniczny SASKAMED.

Głodówki oczyszczające nie są dla wszystkich

Warto wiedzieć, że stosowanie niskokalorycznych diet przez dłuższy czas stanowi zagrożenie dla zdrowia. Przed rozpoczęciem zarówno głodówki oczyszczającej, jak i innej restrykcyjnej diety, należy skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Szczególną ostrożność powinny zachować:

 • osoby przewlekle chore,
   
 • dzieci,
   
 • kobiety w ciąży,
   
 • kobiety karmiące piersią,
   
 • osoby mające choroby nowotworowe.

Zobacz też:

Podali chłopcu krew z HIV, bo była tańsza. Rusza proces w sprawie krwi od więźniów

Kuru, czyli choroba kanibali. Mówili o niej: “śmiejąca się śmierć”

Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera

Polecane