Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gorączka nawrotowa – o czym może świadczyć?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Gorączka nawrotowa – o czym może świadczyć?

Gorączka nawrotowa – o czym może świadczyć?
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BAle-get-well-soon-1932923/

Gorączka, mimo że sama w sobie jest objawem świadczącym o zdrowych reakcjach organizmu na niedobre dla niego czynniki, jako taka powinna nas niepokoić, ponieważ świadczy o tym, że nasze ciało z czymś walczy. Czasami jednak nie jesteśmy na pierwszy rzut oka stwierdzić, z czym. Gorączka nawrotowa może pojawiać się w wyniku działania takich prozaicznych czynników jak stres i przemęczenie. Może jednak również być pierwszym sygnałem organizmu o istnieniu chorób autozapalnych.

Charakterystyka gorączki nawrotowej

Gorączka nawrotowa stanowi najczęstszy objaw chorób autozapalnych organizmu. Epizody gorączki nawrotowej dotyczą osób w każdym wieku i wystąpić po raz pierwszy również mogą na przestrzeni całego życia. Często nawroty gorączki są dosyć regularne, a czas między nimi stały bądź podobny. W zależności od zaburzeń jakim towarzyszy gorączka nawrotowa, może ona trwać od 3 aż do 10 dni, a temperatura chorego wzrasta nawet do 40°C. Samej gorączce najczęściej towarzyszą liczne symptomy ze strony skóry, śluzówki, z układu ruchu i innych układów organizmu. Często pomiędzy atakami gorączki pacjenci czują się dobrze i nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Rodzaje zespołów gorączek nawrotowych

Za najlepiej znane i najpowszechniej występujące rodzaje zespołów gorączek nawrotowych uważa się pięć wymienionych poniżej (ich wyszczególnienie przyda się do późniejszego omówienia objawów towarzyszących gorączce nawrotowej charakterystycznej dla każdego schorzenia):

1.      Rodzinna gorączka śródziemnomorska (FMF),

2.      Zespoły gorączek nawrotowych zależne od kriopiryny (CAPS)

•       rodzinny autozapalny zespół reakcji na zimno (FCAS),

•       zespół Muckle’a-Wellsa (MWS),

•       noworodkową zapalną chorobę wieloukładową (NOMID),

•       przewlekły niemowlęcy zespół neurologiczno-skórno-stawowy (CINCA).

3.      Niedobór kinazy mewalonianowej (MKD), do której zaliczono zespół hiperimmunoglobulinemii D (HIDS),

4.      Zespół gorączki nawrotowej zależnej od receptora TNF (TRAPS),

5.      Zespół nawrotowej gorączki, aftowego zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła i zapalenia węzłów szyjnych (PFAPA).

Gorączka nawrotowa jako objaw chorób autozapalnych

Wśród wspólnych cech wymienionych w poprzednim punkcie chorób autozapalnych znajduje się nawrotowa gorączka. Zarówno gorączka jak i inne charakterystyczne dla każdej choroby objawy występują w powtarzalnych w czasie epizodach, czasem przewidywalnych czasem o nieregularnym charakterze.

W przypadku, gdy gorączka nawrotowa oraz inne objawy jej towarzyszące zaalarmują rodzinę lub samego chorego, zwykle następuje długi i żmudny proces diagnostyczny, związany również z długim oczekiwaniem na badania, wizyty u specjalistów lub hospitalizację.

Wśród chorób mylonych ze schorzeniami autozapalnymi znajdują się między innymi: borelioza, zapalenie opon mózgowych, grypa, toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów o początku systemowym, atypowa choroba Kawasakiego, zapalenie naczyń, choroby nowotworowe oraz nieswoiste zapalenia jelit.

UWAGA!!! Każde ze schorzeń autozapalnych może być przyczyną wystąpienia wielu powikłań. Tym bardziej zatem ważne jest wczesne wykrycie choroby. Nie warto więc lekceważyć żadnych objawów – zwłaszcza gorączki nawrotowej, która jest najłatwiejszą w rozpoznaniu wskazówką organizmu!

Inne objawy (chorób autozapalnych) towarzyszące gorączce nawrotowej

Wśród symptomów chorób autozapalnych, którym towarzyszy gorączka nawrotowa wymienia się między innymi liczne objawy skórne. Najczęściej są to wysypki o charakterze miejscowym, które, zwłaszcza nieleczone (zwykle przy pomocy maści kortykosteroidowych), mogą rozwijać się w postać erytrodermiczną, czyli obejmującą swym zasięgiem całe ciało chorego. Wówczas oprócz zwykłej wysypki mamy do czynienia również z licznymi zagrożeniami związanymi z erytrodermią wtórną.

Wysypki w zależności od choroby autozapalnej mogą występować w postaci zmian rumieniowych lub być plamiste czy grudkowe. Możliwe jest także wystąpienie zmian mieszanych.

Następne w kolejności za objawami skórnymi są symptomy z okolic jamy brzusznej. Bóle brzucha, którym najczęściej towarzyszy gorączka nawrotowa są jednymi z najczęstszych objawów chorób autozapalnych. W zależności od schorzenia bóle brzucha mogą być na przykład wynikiem zapalenia otrzewnej (FMF). W przypadku połączenia bólu z wymiotami prawdopodobną diagnozą może być TRAPS lub MKD (tutaj również z biegunką).

Wśród objawów z układu oddechowego i układu krążenia najczęściej z gorączką występuje jednostronny ból w klatce piersiowej spowodowany zapaleniem opłucnej (w przebiegu FMF lub TRAPS) lub zapalenie osierdzia (w przebiegu FMF).

W niemalże każdej z chorób autozapalnych mogą występować różnego rodzaju i w różnym nasileniu bóle mięśni i stawów, które w kilku schorzeniach mogą prowadzić do stałych zmian zwyrodnieniowych. Wśród innych różnego rodzaju objawów chorób autozapalnych, poza gorączką nawrotową i symptomami wymienionymi wyżej, charakterystyczne są również powiększone węzły chłonne, objawy dotyczące układu nerwowego oraz narządów słuchu i wzroku, a także ogólne osłabienie podczas zaostrzeń choroby, zapalenia spojówek oraz dolegliwości ze strony nerek.

Tagi: