Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gorączka u niemowląt – jak i kiedy reagować?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Gorączka u niemowląt – jak i kiedy reagować?

Gorączka u niemowląt – jak i kiedy reagować?
https://pixabay.com/pl/photos/zimno-%C5%BAle-termometr-gor%C4%85czka-1972619/

Występowanie gorączki u niemowląt ma dokładnie taki sam cel jak u dorosłych – pomaga zwalczyć przyczyny choroby. Zwykle przyczyną podwyższonej temperatury jest wzmożona produkcja przeciwciał w odpowiedzi na atak bakterii lub wirusów. Jednak standardy dotyczące prawidłowej temperatury dla dzieci są nieco inne niż dla dorosłych. Dziś dowiesz się, w jaki sposób reagować, kiedy twoje niemowlę ma podwyższoną temperaturę oraz kiedy należy koniecznie wezwać lekarza.

Gorączka u niemowląt czy stan podgorączkowy?

Standardem u zdrowego niemowlęcia są dosyć spore wahania temperatury na przestrzeni cyklu dobowego. Temperatura lubi wahać się pomiędzy 36,6 a 37,5°C. Jest to absolutnie normalna sytuacja. Temperatura w tym zakresie występuje często niezależnie od tego, czy dziecku coś dolega czy nie. Wzrost temperatury może pojawić się nawet bez powodu w trakcie snu lub po dłuższym płaczu. Również stan podgorączkowy zaczyna się dopiero od 37,5°C, a gorączka u niemowląt od 38°C.

Przyczyny i objawy gorączki u niemowląt

Wśród najczęstszych przyczyn występowania u niemowląt gorączki wymienia się poniższe:

·        Najczęstszą przyczyną występowania gorączki jest zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych, co objawia się między innymi nieżytem nosa, zapaleniem gardła, krtani, oskrzeli i płuc oraz zapaleniem ucha środkowego. Najczęściej są to infekcje wirusowe, w których stosuje się jedynie leczenie objawowe. Jeżeli jednak infekcja ma podłoże bakteryjne, wówczas konieczny może się okazać antybiotyk. W związku z tym podstawą jest konsultacja lekarska – tylko lekarz może zweryfikować, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia w przypadku wystąpienia u niemowlęcia gorączki z objawami towarzyszącymi.

·        Gorączka u niemowlęcia może być również oznaką infekcji układu moczowego. Częściej tego typu infekcje dotyczą dziewczynek, dokładnie tak samo jak w dorosłym życiu. Najczęściej stosuje się w tym przypadku antybiotyki. Jednoznaczne dla infekcji układu moczowego objawy zauważy prawdopodobnie dopiero lekarz. Na pewno poza gorączką ważnym sygnałem alarmowym będzie szczególnie mocna płaczliwość dziecka oraz problemy ze snem.

·        Gorączka u niemowląt może również występować w korelacji z ogólnym złym stanem dziecka połączonym z zaburzeniami oddychania oraz skąpomoczem i wybroczynami na skórze. Takie objawy mogą oznaczać posocznicę. Ta natomiast jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty na pogotowiu pediatrycznym, gdyż stanowi dla niemowlęcia zagrożenie życia.

·        Gorączka u niemowląt lub stan podgorączkowy są standardem podczas ząbkowania. Temperatura zwykle jest podwyższona krótko i nie przekracza 38°C.

Niebezpieczeństwo zbyt wysokiej gorączki u niemowląt

Gorączka u niemowląt może prowadzić niestety do występowania drgawek uogólnionych oraz miejscowych. Zwiększone ryzyko padaczki występuje, gdy wysoka gorączka, powyżej 38,5°C utrzymuje się przez dłuższy czas oraz u dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

W przypadku wystąpienia drgawek należy udać się do lekarza w celu upewnienia się, że drgawki wywołała gorączka, a nie na przykład zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych lub różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne. Dziecko, które przeszło przez drgawki w wyniku gorączki, powinno być szczególnie chronione w przypadku kolejnych infekcji, gdyż drgawki mają tendencję do ponownego występowania. Wówczas każdorazowo należy stosować leki przeciwgorączkowe.

Jak postępować w przypadku gorączki u niemowląt?

Gdy pojawia się gorączka u niemowlęcia, należy okryć malucha kocem lub kołderką, jednak gdy temperatura się już ustabilizuje trzeba uważać, aby nie przegrzać maleństwa. Dobrze sprawdzą się zwykłe śpioszki. Nie należy ubierać niemowlęcia w polary, który spowodują nadmierne pocenie się.

W przebiegu gorączki u niemowlęcia szybko dochodzi do utraty płynów, które należy regularnie uzupełniać. Najlepiej sprawdzi się częste, ale krótkie przystawianie dziecka do piersi. Oprócz naturalnego pokarmu można również stosować wodę lub nieco rozcieńczone herbatki i soki owocowe.

Podstawą postępowania w przypadku gorączki u niemowlęcia jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Pomieszczenie, w którym dziecko przebywa nie powinno być zbyt mocno nagrzane, a powietrze należy utrzymywać lekko wilgotne. W takiej sytuacji sprawdzą się specjalne nawilżacze powietrza, jeśli jednak ich nie masz, równie dobrze możesz położyć mokry ręcznik na kaloryferze lub ustawić w pokoju garnek z parującą wodą (poza zasięgiem dziecka!).

Gorączka u niemowląt powyżej 39°C wymaga stosowania chłodnych okładów na czoło i pachwiny.

Tagi: