Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Groźna bakteria! Niewinny ból gardła może źle się skończyć -chorobą serca lub stawów!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 26.10.2023 13:46

Groźna bakteria! Niewinny ból gardła może źle się skończyć -chorobą serca lub stawów!

paciorkowce
canva.com

Liczba zakażeń paciorkowcami drastycznie wrosła! Jedną z groźnych chorób, którą powodują paciorkowce jest szkarlatyna. Należy ona do chorób zakaźnych wieku dziecięcego, co nie oznacza, że nie zagraża też dorosłym. Jednym z jej objawów jest silny ból gardła! Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? 
 

Wzrost zachorowań na szkarlatynę - przyczyny

Lekarze alarmują, że w okresie od stycznia do października obserwuje się drastyczny wzrost zachorowań na szkarlatynę w porównaniu do poprzednich lat! Według specjalistów wiążę się to z występowaniem nowego wariantu paciorkowca. Jest on dużo bardziej zjadliwy, a spowodowane nim infekcje mają cięższy przebieg.

Nie istnieje szczepionka przeciwko szkarlatynie, jednak lekarze zachęcają, aby szczepić się przeciwko grypie i ospie, ponieważ zakażenia paciorkowcami są najczęściej powikłaniem po infekcjach wirusowych. Specjaliści obserwują szereg zakażeń paciorkowcami po przebytej ospie oraz infekcji COVID-19. 

Na szkarlatynę chorują głównie młodsze dzieci, jednak zdarza się również u nastolatków i dorosłych. W ostatnim czasie lekarze obserwują wzrost zachorowań powtórnych. Duża liczba małych pacjentów choruje na szkarlatynę nawet kilka razy w roku, w krótkim odstępie czasu.

Projekt bez nazwy - 2023-10-26T131353.798.png

Zmiany w przychodniach od 1 listopada. Co, jeśli zachorujesz w weekend? To witamina kluczowa dla odporności. Jak poznasz, że Ci jej brakuje?

Szkarlatyna - objawy

Szkarlatyna, inaczej płonica powodowana jest przez infekcję paciorkowcami z grupy A – tymi samymi, które wywołują rozwój ropnej anginy. Do zakażenia paciorkowcami dochodzi drogą kropelkową lub przez przedmioty zanieczyszczone przez chorego. Źródłem zakażenia mogą być chorzy na szkarlatynę lub anginę paciorkowcową, a także osoby zdrowe będące nosicielami paciorkowców z grupy A. 

Zazwyczaj pierwszym objawem szkarlatyny jest gorączka. Następnie pojawia się zapalenie gardła i węzłów chłonnych oraz charakterystyczna drobnoplamista, szorstka wysypka. Dziecko jest apatyczne i bez sił, nierzadko wymiotuje. Typowym objawem szkarlatyny jest zmiana barwy języka na intensywnie czerwony (tzw. język malinowy). 

Objawy szkarlatyny:

 • wysoka gorączka, 
 • silny ból gardła (zwłaszcza przy przełykaniu), 
 • powiększone i tkliwe węzły chłonne szyjne,
 • zapalenie migdałków podniebiennych, 
 • malinowy język,
 • wysypka na twarzy, tułowiu i kończynach,
 • nudności, 
 • wymioty,
 • ogólne osłabienie,
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha. 

Szkarlatyna - powikłania

Zakażenie paciorkowcami leczy się głównie antybiotykiem penicyliną. 

Nieleczona szkarlatyna może prowadzić do różnych powikłań, takich jak: 

 • zapalenie zatok, 
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie nerek, 
 • reumatyczne zapalenie stawów,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opon mózgowych.
Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!
ozempic
Drgawki, które sprawiły, że musieli zostać hospitalizowani – taki był efekt przyjęcia podrobionego leku na odchudzanie. Ozempic w hurtowych ilościach trafił do aptek w całej Europie. Tłumaczymy, jak rozpoznać fałszywkę.Kilka osób trfiło do szpitala po zażyciu fałszywego leku na odchudzanie. Myślały, że to oryginalny Ozempic. W dodatku wstrzykiwacz z lekiem dostały od nieświadomego niczego lekarza  - pierwsze ofiary podrobionego Ozempiku w Europie. Od kilku dni Główny Inspektorat Farmacueutyczny alarmuje Polaków, żeby uważali na ten lek, bo rynek Unii Europejskiej zalały (bo chodzi o hurtowe ilości) sfałszowane leki na odchudzanie - chodzi o Ozempic. Pacjenci z drgawkami i silnym spadkiem glukozy we krwi trafili do szpitali w Austrii. Tamtejszy resort zdrowia natychmiast podał to do wiadomości publicznej, a news podchwyciły europejskie media, m.in. BBC, bo podrobiony lek dla chorych z cukrzycą jest stosowany przez wiele osób także, jako lek odchudzający. A ze względu na swoją popularność, jest także masowo podrabiany. 
Czytaj dalej
Uwaga alergicy! Niebezpieczne owady. Atakują domy w całej Polsce
biedronka azjatycka
Na pierwszy rzut oka przypominają nasze rodzime biedronki siedmiokropki, jednak w rzeczywistości znacznie się różnią. W ostatnim czasie atakują stadami polskie domy i mieszkania, a bliski kontakt z tymi owadami może wywołać silną reakcję alergiczną. Zdarza się, że po ich ugryzieniu wymagana jest wizyta u lekarza. Co to za intruzy?  
Czytaj dalej