Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gruźlica stawu – objawy i leczenie
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 21.11.2020 01:00

Gruźlica stawu – objawy i leczenie

Gruźlica stawu – objawy i leczenie
pixabay.com

Gruźlica stawu - wprowadzenie

Gruźlica stawu jest chorobą rzadką, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, natomiast jeśli pacjent chorował na gruźlicę, może dojść do rozsiania prątków do innych części ciała i zaatakowane mogą zostać między innymi stawy. Do zakażenia może dojść także wskutek pierwotnego zakażenia błony maziowej stawu lub przebicia ogniska gruźliczego kości znajdującego się w pobliżu stawu.

Gruźlica stawu - objawy

Choroba ta, podobnie jak inne postaci gruźlicy pozapłucnej jest bardzo podstępna, ponieważ przebiega skrycie, a pierwsze objawy są bardzo niecharakterystyczne. Do początkowych symptomów zaliczyć można:

  • bladość,

  • chudnięcie,

  • stany podgorączkowe,

  • pocenie nocne.

Z kolei w ostrym przebiegu gruźlica kości często mylona jest z chorobą reumatyczną. Można wtedy zaobserwować:

  • ocieplenie stawu,

  • wychudzenie kończyny,

  • ograniczenie ruchów stawu,

  • powiększenie miejscowych węzłów chłonnych.

W stawie może pojawić się wysięk, a toczący się proces chorobowy powoli prowadzi do degeneracji chrząstki i w końcu do zniszczenia stawu.

Gruźlica stawu - rozpoznanie

Rozpoznanie gruźlicy stawu ustala się na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu, w tym środowiskowego, badań dodatkowych – badania histologicznego oraz próby biologicznej.

Gruźlica stawu – leczenie

Podczas gdy gruźlica stawu może prowadzić do pewnych bolesnych skutków ubocznych, uszkodzenie jest zwykle odwracalne, jeżeli na czas zostanie podjęte leczenie. Leki są pierwszą linią obrony, a przebieg leczenia może trwać od 6 do 18 miesięcy. Podstawą do wyleczenia jest usunięcie ogniska zapalnego. Niekiedy zmiany wymagają leczenia operacyjnego, np. usunięcia maziówki, a następnie leczenia farmakologicznego.

Tagi: