Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa – co to za infekcja?
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 19.03.2022 01:00

Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa – co to za infekcja?

Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa – co to za infekcja?
pixabay.com

Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa – przyczyny

Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa to infekcja wywołana przez dermatofity, grzyby zdolne do rozkładania keratyny, czyli białka obecnego w skórze i paznokciach. Podczas gdy skóra jest sucha i czysta, ich rozmnażanie jest ograniczone, jednak w wilgotnych warunkach i w podwyższonej temperaturze rozmnażają się bardzo szybko. Przyczynia się do tego choćby noszenie syntetycznych skarpet i niewłaściwego obuwia. Eksperci podkreślają, że obuwie gumowe w największym stopniu przyczynia się do szybkiego rozwoju infekcji grzybiczych, ponieważ wspiera wysoką temperaturę i wilgoć. Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa to wysoce zaraźliwa choroba, która jest najczęściej przenoszona w wilgotnych, wspólnych miejscach, gdzie ludzie chodzą boso. Osoba może zostać zarażona przez kontakt bezpośredni (skóra-skóra) lub kontakt pośredni (kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią, ubraniem, ręcznikami, pościelą).

Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa - objawy

Zmiany chorobowe w przypadku Grzybicy stóp międzypalcowej wyprzeniowej, jak sama nazwa wskazuje lokalizują się w okolicy międzypalcowej stóp, najczęściej między trzecim i czwartym oraz czwartym i piątym palcem, obejmując kolejno inne palce, które przeważnie ściśle przylegają do siebie. Poprzez drapanie, dotykanie stóp czy choćby wycieranie stóp ręcznikiem infekcja przenosi się na inne okolice stopy.

Skóra między palcami jest szarawobiała, obrzękła, często z pęknięciami, natomiast łuski skórne łatwo dają się zeskrobać, odsłaniając nadżerki. W pierwszym okresie występują pęcherzyki, które są bagatelizowane przez pacjenta, a naskórek staje się rozpulchniony i zmacerowany przez płyn wysiękowy. Niekiedy może pojawić się nieprzyjemny zapach. Zakażenie, przesuwając się w kierunku fałdu, pokazuje powierzchnię podnaskórkową.

Oprócz tego występuje świąd o różnym nasileniu. Czynnikami wpływającymi na pojawienie się znacznego rumienia i silnego świądu są:

  • znaczna potliwość,

  • długa wędrówka bez możliwości zmiany obuwia,

  • nadmierna wilgotność.

Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa - leczenie

Oprócz stosowania preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym ważne jest, aby stopa była czysta i sucha. Leczenie grzybicy stóp międzypalcowej wyprzeniowej można podzielić na dwie części. Pierwszym (i najważniejszym) jest zachowanie czystości i suchości dotkniętego obszaru, aby grzyby nie miały już idealnych warunków do rozwoju. Dlatego należy unikać obuwia wykonanego z materiałów sztucznych, a przy wyborze butów trzymać się wyłącznie skóry naturalnej. Do czasu wycofania zmian ważne jest, aby regularnie zmieniać skarpety i dawać pierwszeństwo skarpetom bawełnianym. Ważne jest również, aby w miarę możliwości unikać chodzenia boso, zwłaszcza po wilgotnych i niemytych podłogach. Druga część leczenia to stosowanie preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. Proszki zawierające środki przeciwgrzybicze (klotrimazol, mikonazol lub tolnaftat) mogą pomóc w utrzymaniu suchych stóp. Miejscowa terapia maściami, roztworami i żelami ma kluczowe znaczenie w zwalczaniu tego typu grzybicy. Miejscowe stosowanie kremu przeciwgrzybiczego zawierającego mikonazol lub klotrimazol przez kilka tygodni jest często bardzo skuteczne, a jeszcze skuteczniejsze może być stosowanie preparatów zawierających terbinafinę lub butenafinę. Większość zmian zwykle wycofuje się w ciągu tygodnia przy ich stosowaniu.

Grzybica stóp międzypalcowa wyprzeniowa - profilaktyka

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na infekcje grzybicze niż inni, dlatego konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby zapobiec nawrotowi grzybica stóp międzypalcowej wyprzeniowej. Główne środki zapobiegawcze obejmują:

  • mycie stóp przynajmniej raz dziennie i dokładne osuszanie, szczególnie między palcami,

  • w przypadku wzmożonego pocenia się stóp, należy zmieniać skarpetki kilka razy dziennie, wybór obuwia zapewniającego odpowiednią cyrkulację powietrza,

  • utrzymywanie butów sportowych w czystości i suchości oraz regularna ich zmiana,

  • unikanie chodzenia boso w saunach, siłowniach lub na basenach,

  • używanie własnego sprzętu do pielęgnacji paznokci,

  • profilaktyczne stosowanie proszku przeciwgrzybiczego w przypadkach częstych nawrotów infekcji grzybiczych.

Tagi:
Polecane