Pacjenci.pl
Heparegen – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

pixabay.com

Heparegen – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Udostępnij:

Wątroba, mimo że posiada unikalną zdolność szybkiej regeneracji, jest także narządem, który nieraz wymaga wsparcia. Heparegen jest jednym z wielu leków stosowanych jako pomoc dla wątroby wyniszczonej alkoholem, lekami lub różnego rodz

Wśród leków stosowanych jako wsparcie w leczeniu ostrych chorób wątroby oraz w toksycznym uszkodzeniu tego narządu dosyć popularnym farmaceutykiem jest Heparegen. Preparat ten posiada szerokie zastosowanie i jest względnie bezpieczny – możliwość pojawienia się skutków ubocznych działania leku jest niewielka, a same objawy mało uciążliwe, jednak warto zaznajomić się z nimi przed zastosowaniem leku. Z artykułu dowiesz się jednak nie tylko tego. Zapoznamy Cię także z przeciwwskazaniami do stosowania oraz środkami ostrożności, jakie należy zachować w trakcie kuracji, jeżeli już zostaniesz do niej zakwalifikowany. Dowiesz się również, w jaki sposób najczęściej stosuje się Heparegen. Zapraszamy do uważnej lektury!

Heparegen – charakterystyka i zastosowanie

Podstawową substancją zawartą w składzie leku Heparegen jest kwas tiazolidynokarboksylowy, który odpowiada za rozkład toksycznych związków i chroni w ten sposób wątrobę przed ich wpływem. Wśród pozostałych składników tego preparatu znajdują się: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, bezwodna krzemionka koloidalna oraz stearynian magnezu.

Lek Heparegen wspomaga rozkład toksycznych związków, chroniąc w ten sposób miąższ wątroby przed działaniem toksyn pochodzenia bakteryjnego, wirusowego, przemysłowego oraz toksyn zawartych w lekach i alkoholu. Pomaga również, pobudzając wydzielanie żółci przez wątrobę.

Heparegen ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie jako pomocniczy lek w ostrych, ciężkich i przewlekłych chorobach wątroby o różnym podłożu, a także gdy dochodzi do toksycznego uszkodzenia wątroby w wyniku nadmiernego spożycia przez pacjenta alkoholu, leków czy kontaktu z substancjami chemicznymi (o co we współczesnym świecie nie jest trudno).

Heparegen – ostrzeżenia i środki ostrożności

W związku z tym, że lek Heparegen zawiera substancje stosunkowo bezpieczne i w niewysokich dawkach, istnieją jedynie dwa podstawowe przeciwwskazania do jego stosowania. Są to przede wszystkim alergie na którykolwiek ze składników leku, a przede wszystkim na kwas tiazolidynokarboksylowy. Drugim przeciwwskazaniem do stosowania Heparegenu jest wiek – preparat nie może być wdrażany w leczeniu dzieci poniżej 6. roku życia.

Znacznie więcej istnieje sytuacji, w których należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Heparegen oraz poradzić się lekarza (również ponownie), gdy któraś z nich będzie miała miejsce. Są to:

  • ciąża,

  • karmienie piersią (wówczas lek jest raczej odradzany kobietom),

  • nietolerancja niektórych cukrów,

  • przyjmowanie innych leków (lekarz musi poznać leki, które przyjmujemy oraz wziąć to pod uwagę podczas ustalania dawki Heparegenu).

Podczas terapii przy pomocy preparatu Heparegen należy przynajmniej raz na 4 tygodnie spotkać się z lekarzem oraz wykonać badania kontrolne czynności wątroby.

Heparegen – stosowanie i działania niepożądane

Stosowana dawka leku Heparegen zależy oczywiście od zaleceń lekarza. Istnieją natomiast pewne wielkości stałe w tej kwestii, które zmieniają się naprawdę rzadko. W przypadku osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 15. roku życia dawką początkową najczęściej jest 200 mg, czyli 2 tabletki leku przyjmowane 2 lub nawet 3 razy na dobę. W późniejszym czasie, gdy ostre objawy ze strony wątroby ustąpią, dawkę leku można zmniejszyć do 100 mg (1 tabletka) przyjmowanych 2 razy dziennie. Nieco inaczej kwestia ta wygląda u dzieci od 6. do 15. roku życia. Tu najczęściej stosuje się 50 mg leku (pół tabletki) w przeliczeniu na 10 kg masy ciała. Całość należy podzielić na 2 lub 3 dawki dziennie.

Zaleca się ostrożne przyjmowanie leku, gdyż przedawkowanie substancji czynnej Heparegenu może prowadzić do niebezpiecznych zmian w układzie nerwowym, te zaś do napadów padaczki, a nawet do śpiączki. Poza zaburzeniami ośrodkowymi zaobserwowano także zaburzenia narządu słuchu od osłabienia po całkowitą głuchotę. W przypadku prawidłowego stosowania leku Heparegen nie stwierdzono niebezpiecznych dla życia reakcji organizmu. Wśród objawów niepożądanych działania leku znalazły się przede wszystkim nudności i odczyny skórne.

Paulina PiziorskaAutor

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy małpia ospa jest groźna? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

AIDS - wywiad z ekspertem. Czym różni się AIDS od HIV? Czy AIDS jest uleczalny? Jakie są rokowania dla pacjenta?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Efekt jojo - wywiad z ekspertem. Co to jest? Jak zatrzymać efekt jojo?

Czytaj więcej >