Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ibuprom Zatoki - działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:23

Ibuprom Zatoki - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Ibuprom Zatoki - działanie, zastosowanie i skutki uboczne
https://pixabay.com/pl/photos/termometr-lek%C3%B3w-tabletek-medycyna-1539191/

Ibuprom Zatoki to lek w postaci doustnych tabletek powlekanych. Zawiera substancje czynne, które pomagają złagodzić uciążliwe objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Jest doskonałym wsparciem w walce z bólem, szczególnie dla osób z przewlekle chorymi zatokami. Lek Ibuprom Zatoki, mimo wielu swoich zalet, może powodować również skutki uboczne. W niniejszym artykule przeczytasz, z czego składa się lek i na czym dokładnie opiera się jego działanie. Poznasz także szereg najczęściej występujących działań niepożądanych oraz dowiesz się, kiedy leku nie należy w stosować. Zapraszamy do uważnej lektury!

undefined

Ibuprom Zatoki - charakterystyka i zastosowanie


Lek Ibuprom Zatoki zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne: ibuprofen (200 mg) i pseudoefedrynę (30 mg). Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalne - przeciwdziałając syntezie substancji znacząco odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego. Pseudoefedryna jest substancją powszechnie stosowaną w zapaleniach górnych dróg oddechowych. Obkurcza naczynia krwionośne, co powoduje mniejsze wytwarzanie wydzieliny i zmniejszenie stanu zapalnego błony śluzowej nosa.

Lek przeznaczony jest do stosowania doraźnego, w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów, związanych z przebiegiem przeziębienia, grypy i zapalenia zatok. Należą do nich: ból głowy, ból i niedrożność zatok, bóle mięśniowe, gorączka, ból gardła oraz nieżyt nosa – również w przypadku kataru alergicznego.

undefined

Ibuprom Zatoki – ostrzeżenia i środki ostrożności


Należy pamiętać, że Ibuprom Zatoki, jak każdy inny lek, posiada szereg przeciwwskazań do stosowania. Najważniejsze z nich to:

·        cukrzyca,

·        nadczynność tarczycy,

·        uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku,

·       objawy alergii po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego bądź innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci pokrzywki, kataru bądź astmy oskrzelowej,

·        choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy (czynna lub przebyta),

·        niewydolność wątroby, nerek bądź serca,

·        ciąża oraz karmienie piersią,

·        nadciśnienie tętnicze, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, tachykardia, dławica piersiowa,

·        skaza krwotoczna,

·        jaskra z zamkniętym kątem,

·        rozrost gruczołu krokowego,

·        guz chromochłonny nadnerczy.

undefined

Stosując lek Ibuprom Zatoki, nie należy spożywać alkoholu, gdyż w wyniku tego połączenia mogą nastąpić działania niepożądane. Przestrzeganie wszelkich środków ostrożności jest bardzo istotne, ponieważ stosowanie leku w niewłaściwy sposób może doprowadzić do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości poproś o poradę lekarza bądź farmaceutę, informując o swoich chorobach oraz lekach, które stosowałeś do tej pory.

undefined

Ibuprom Zatoki – stosowanie i działania niepożądane


Tabletki są przeznaczone do stosowania doustnego przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 12. roku życia. Jednorazowa dawka wynosi 1-2 tabletki, nie częściej niż co 4 godziny. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki leku, która wynosi 6 tabletek w ciągu doby. Lek zaleca się zażyć po spożyciu lekkiego posiłku, popijając go wodą. Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego zostaje wtedy zminimalizowane.

Pamiętaj, że lek Ibuprom Zatoki jest przeznaczony do stosowania doraźnego. Nie zwiększaj zatem samodzielnie zalecanej dawki. Nie stosuj leku dłużej niż okres 3 dni – może to doprowadzić do przedawkowania leku. Jeżeli po upływie kilku dni ból i objawy nie ustępują lub, co gorsza, nasilają się, zdecydowanie udaj się na wizytę lekarską.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że lek Ibuprom Zatoki, nawet stosowany w prawidłowy sposób, może spowodować działania niepożądane. Najczęściej występujące z nich to:

·        ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia,

·        wzdęcia, zgaga, krwawienie z przewodu pokarmowego,

·        bóle i zawroty głowy,

·        problemy z widzeniem,

·        wysypka skórna, świąd, nadwrażliwość,

·        napady duszności,

·        bezsenność, drażliwość, uczucie zmęczenia bądź nadmierne pobudzenie,

·        zaostrzenie stanu zapalnego okrężnicy i choroby Crohna,

·        zapalenie błony śluzowej żołądka,

·        wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Tagi:
Polecane