Pacjenci.pl Żywienie Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich ilość
fot. Shutterstock / gpointstudio, Canva / Getty Images

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich ilość

29 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Sałatka jarzynowa to polski przysmak. Wiele osób zajada się nią cały rok, a już na pewno w Wielkanoc – święto, które jeśli chodzi o smaki, kojarzy się nie z jajkami, mazurkiem i właśnie z sałatką jarzynową. Choć jej głównym składnikiem są warzywa, ma sporo kalorii. Oczywiście wiele zależy m.in. od dodatków, szczególnie od ilości majonezu. Podpowiadamy, jak obniżyć kaloryczność sałatki i informujemy, jakie choroby powinny skłonić do tego, by zjeść jej ograniczoną ilość.

Głównym składnikiem sałatki jarzynowej są warzywa – te nie są tuczące i nie mają wiele kalorii, ale co z innymi jej składnikami, np. majonezem i jajkiem?

Jeśli ktoś z Was jest na diecie redukcyjnej, prawdopodobnie chce wiedzieć, jak wygląda kaloryczność sałatki jarzynowej. Poniżej wyliczamy jej skład i przedstawiamy nasze kalkulacje.

Co jest w składzie sałatki jarzynowej?

Sałatka jarzynowa jest jedną z ulubionych potraw Polaków. Nie może zabraknąć jej na świątecznych stole w Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Jest też niezbędnym elementem rodzinnych uroczystości, np. przyjęć komunijnych czy urodzin. Składa się z gotowanych na wodzie lub bulionie warzyw, a także majonezu i przypraw.

Skład sałatki jarzynowej:

  • jajka ,
  • groszek,
  • kukurydza,
  • marchewka,
  • seler,
  • pietruszka,
  • ziemniaki,
  • ogórki kiszone,
  • majonez,
  • przyprawy.

Niektórzy do sałatki jarzynowej dodają też jabłka, musztardę i chrzan . Wszystkie składniki kroi się w drobną kostkę i miesza, następnie schładza w lodówce. Wiele osób jest zdania, że ulubiona sałatka Polaków "musi się przegryźć" i – tak jak bigos – najlepiej smakuje następnego dnia.  Nie powinna jednak być w lodówce dłużej niż trzy dni, gdyż może się zepsuć.

traditional-russian-salad-olivier.jpg
W sałatce jarzynowej nie może zabraknąć majonezu, jajek i warzyw Fot. Freepik / Timolina
Całe życie źle jadłeś czosnek. Dietetyk przypomniał wszystkim o najważniejszej zasadzie
Co jeść na śniadanie? Pomysły na zdrowe śniadanie na słodko i na słono! Dietetyk radzi

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa?

Sałatka jarzynowa nie jest dobrym daniem dla osób na świecie. 100 g sałatki jarzynowej zawiera  około 153 kalorii . Głównym winowajcą jest bogaty w tłuszcze majonez, a także jajka. Aby zmniejszyć jej kaloryczność, można wymieszać majonez z jogurtem lub śmietaną – efekt smakowy będzie podobny.

100 g  sałatki jarzynowej zawiera:

  • 15,2 g białka,
  • 65,2 g tłuszczu,
  • 13,7 g węglowodanów,
  • 6,7 g błonnika,
  • 2,6 g cukru ,
  • 346 mg fosforu,
  • 129 mg magnezu,
  • 0,2 mg witaminy B6.

Najmniej kalorii ma sałatka z jogurtem naturalnym, zamiast majonezu. Kaloryczność potrawy obniży też ugotowanie warzyw w wodzie, a nie na tłustym bulionie. Taką wersję sałatki mogą rozważyć osoby na diecie odchudzającej lub lekkostrawnej. Pomoże to w zmniejszeniu ilości tłuszczu.

Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?

W sałatce jarzynowej znajduje się wiele witamin , m.in. witamina E, A i B6. W jej składzie znajdziemy też witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczone, które wykazują korzystny wpływ na serce i mózg. Kolejne składniki warty uwagi to wspierający trawienie błonnik oraz dobry dla mięśni i koncentracji magnez.


Jeśli chodzi o majonez, być może nie jest on taki zły, jak się go przedstawia. Zawiera on dużą ilość przeciwutleniaczy , które zmniejszają ryzyko udaru , a jeśli tylko będziemy go jeść z umiarem, nie wystąpią negatywne skutki w postaci miażdżycy czy udaru niedokrwiennego mózgu .

Masz bóle głowy? Posłuchaj tego podcastu - odcinek z neurologiem:


Co ważne, to nieprawda, że majonez – główny składnik sałatki jarzynowej – nie powinien być spożywany przez osoby z podwyższonym cholesterolem. Znajdują się w nim bowiem dobre dla zdrowia tłuszcze nienasycone , które nie tylko pomagają we wchłanianiu składników odżywczych, ale również stabilizują poziom cholesterolu .


Należy jednak pamiętać, aby nawet w Wielkanoc, kiedy “popuszczamy pasa”, zachować umiar, by uniknąć przykrych dolegliwości związanych z przejedzeniem. Nawet najzdrowsze jedzenie, zjedzone w za dużych ilościach, może zaszkodzić. Tak przed przejadaniem się przestrzega psychodietyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska:

– Przejadanie się powoduje wzdęcia, a także inne dolegliwości trawienne, takie jak m.in. przepełnienie w żołądku, ucisk w żołądku, złe samopoczucie, bóle głowy, osłabienie czy wzmożone pragnienie. Możemy odczuwać ból w nadbrzuszu lub zmagać się z tak zwaną kolką – mówi.

źródło: smakosze.pl, CEON Biblioteka Nauki

Masz do opowiedzenia ciekawą historię natury medycznej? Napisz do nas na adres: redakcja@pacjenci.pl – najciekawsze wiadomości opublikujemy!


Zobacz też:
Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić
Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają
Jesz jajka codzienne? Zobacz, co na to Twój organizm

Chorzy na refluks powinni przestać je pić. Gastroenterolog wylicza najgorsze napoje
Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletki
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja