Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić
Daria  Siemion
Daria Siemion 14.03.2024 13:26

Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić

Żurek z białą kiełbasą – wielkanocny klasyk
Fot. Canva / Getty Images

Biała kiełbasa to produkt, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Niektórzy jedzą ją z żurkiem, inni z barszczem, a jeszcze inni z chrzanem i chlebem. Niestety produkt kupiony w sklepie może zawierać szkodliwe substancje – konserwanty i wzmacniacze smaku. Są też osoby, które ze względów zdrowotnych, powinny unikać tego przysmaku. 

Biała kiełbasa może zaszkodzić osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu. To jednak nie koniec. Kto jeszcze powinien jej unikać?

Co jest w składzie białej kiełbasy?

Biała kiełbasa to wielkanocny przysmak składający się z wieprzowiny, najczęściej z łopatki, boczku i podgardla. Swój bladoróżowy kolor zawdzięcza użytym składnikom – różowemu mięsie i jasnemu tłuszczowi.

100 g białej kiełbasy zawiera ponad 300 kcal i aż 23 g tłuszczu. Dodatkowo w takiej porcji (a tyle mniej więcej waży jedna kiełbasa typowej wielkości) znajdziemy 14,37 gram białka i 0,1 g błonnika. Jest to zatem produkt wysokokaloryczny.

Niestety biała kiełbasa zawiera też duże ilości cholesterolu – składnika, który sprzyja rozwojowi miażdżycy. Wystarczy zjeść 2,5 kiełbasy, aby przewyższyć zalecaną dzienną ilość cholesterolu, a przecież w Wielkanoc jemy też  inne jego źródła, np. majonez i jajka.
 

kielba.png
Biała kiełbasa to wielkanocny przysmak Polaków Fot. Freepik / jcomp
Czy powinno się myć mięso przed gotowaniem? 8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Czy biała kiełbasa jest zdrowa?

To, czy biała kiełbasa będzie zdrowa, zależy zarówno od rodzaju użytego mięsa – jego gatunku, jakości, jak i od użytych konserwantów, a ponieważ biała kiełbasa jest produktem surowym, ich użycie jest niezbędne.

Najbardziej szkodliwe konserwanty wykorzystywane do produkcji białej kiełbasy to azotan potasu (E252) i glutaminian sodu (E621). Ten pierwszy zwiększa ryzyko raka, a drugi może wywoływać bóle głowy.

Nie oznacza to jednak, że biała kiełbasa jest niezdrowa i nie można jej jeść. Niezwykle istotne jest czytanie etykiet ze składem produktu i wybieranie tych z jak najmniejszą ilością E. Są jednak osoby, które powinny ograniczyć spożywania białej kiełbasy.

Kto nie może jeść białej kiełbasy?

Białej kiełbasy powinny unikać osoby z wysokim cholesterolem LDL, a także cierpiące na hipercholesterolemię rodzinną – nieprawidłowy stan, który może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Osoby, które powinny unikać białej kiełbasy:

  • chorzy na nadciśnienie,
  • chorzy na miażdżycę,
  • osoby redukujące masę ciała,
  • osoby z wysokim cholesterolem,
  • osoby z hipercholesterolemią.

U niektórych tych osób zjedzenie nawet niewielkiej ilości białej kiełbasy, może drastycznie podwyższyć poziom cholesterolu, odkładając go w ścianach naczyń krwionośnych, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zatorów.

Przypomnijmy, że zatory tętnicze grożą zawałem serca, udarem mózgu, niedokrwieniem kończyn, obumarciem narządów. Dodatkowo udary są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych.

Jak wybrać dobrą kiełbasę na Wielkanoc?

Kupując białą kiełbasę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej skład, a w dalszej kolejności na kolor, który powinien być lekko różowy. Kiełbasa nie powinna być zbyt jasna, bez dodatku różu, ponieważ oznacza to wysoką zawartość tłuszczu.

Świeża kiełbasa powinna być sucha. Nieświeży produktów będzie lepki, śliski – lepiej zrezygnować z takiego zakupu, ponieważ zjedzenie popsutej kiełbasy może skończyć się zatruciem pokarmowym, a nawet śmiercią.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zapach – powinien być delikatny z wyczuwalną wonią ziół. Produkt najlepiej kupować w miejscach, gdzie znane jest jego pochodzenie.
 

źródło: FoodFakty, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Zobacz też:

Jesz czerwone mięso? Grożą Ci trzy poważne choroby. Naukowcy alarmują

Śmiertelne zatrucie mięsem w Nowej Dębie. Policja ostrzega

Nie kupuj mięsa na bazarze. Możesz sobie poważnie zaszkodzić