Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletki
Daria Siemion
Daria Siemion 27.03.2024 21:05

Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletki

Kobieta nie może spać, patrzy przez okno
Fot. Photoroyalty/Shutterstock.com

Bezsenność to poważny problem coraz większej liczby Polaków. Wielu z nich radzi sobie z nią za pomocą leków, ale ich nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Naukowcy opracowali terapię - twierdzą, że wystarczy 30 minut tygodniowo i zaczniesz cieszyć się głębokim, niezakłóconym snem. 

Terapię, o której mowa, wymyślili Australijczycy. Niestety nie jest skierowana do wszystkich. Komu pomoże i na czym polega? 

Tabletki nasenne nie zawsze bezpieczne

Niestety najczęstszą metodą leczenia snu są tabletki nasenne. Zazwyczaj są to benzodiazepinysilnie uzależniające środki uspokajające. W razie przedawkowania mogą one doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. 

"Żyłem w totalnej ciemności. Myślę, że wiele razy moja ochrona przychodziła w nocy sprawdzać mi puls i to, czy jeszcze oddycham" – tak o uzależnieniu od nich w wywiadzie dla amerykańskiego Vogue’a opowiedział piosenkarz Justin Bieber.

Pomimo ogromnego ryzyka związanego ze stosowaniem benzodiazepin nadal przepisuje je wielu lekarzy. Pacjenci je lubią, bo są skuteczne – wyciszają, relaksują, sprawiają, że sen jest głęboki i błogi.


Niestety w leczeniu bezsenności zbyt często pomijane jest to, że do problemów ze snem może przyczynić się zarówno stres, jak i schorzenia natury fizycznej. Mowa chociażby o obturacyjnym bezdechu sennym (OSA) – schorzeniu, które u wielu chorych pozostaje niezdiagnozowane.

pexels-cottonbro-studio-4661296.jpg
O skutkach ubocznych leków nasennych mówi się niewiele Fot. Pexels / cottonbro studio
Bezsenność – jak sobie z nią radzić? 5 sposobów na mocny i głęboki sen Naturalne środki wspomagające sen. Domowe sposoby na bezsenność

Bezdech senny – częsta przyczyna bezsenności

Bardzo często przyczyną bezsenności jest obturacyjny bezdech senny (OSA). Szacuje się, że nawet 40 proc. zmagających się z problemami ze snem, cierpi na OSA. Niestety większość z nich nie wie, że jest chora i pozostaje nieleczona.

– Warto zadać sobie pytanie, dlaczego nie możemy spać i znaleźć źródło problemu. Na dłuższą metę żaden suplement czy lek nie pomoże, a jedynie będzie go maskować – mówi w rozmowie z Pacjentami psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.


Jest wiele objawów bezdechu, które zanim diagnozę postawi lekarz, może zauważyć sam chory.

Szpital psychiatryczny bez tajemnic!

Pacjenci z tą przypadłością śpią płycej, częściej się wybudzają, w dzień są zmęczeni i szybko się denerwują. Są o 70 proc. bardziej narażeni na zgon, niż osoby zdrowe.

Nocne symptomy OSA:

 • częste przebudzanie,
 • częste zmiany pozycji w trakcie synu,
 • duszności,
 • chrapanie,
 • odczuwanie kołatania serca.

Dzienne symptomy OSA:

 • zmęczenie,
 • poranny ból głowy,
 • suchość w jamie ustnej,
 • suche wargi po przebudzeniu,
 • nadmierna senność,
 • problemy ze skupieniem,
 • nerwowość,
 • spadek libido.


Czynnikiem predysponującym do OSA jest nadczynność tarczycy, skrzywienie przegrody nosowej i przerost migdałków. 

Bóle głowy? Koniecznie posłuchaj, co mówi o tym neurolog?

Najczęściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Choroba często dotyka osób z otyłością. Co ważne, leki nasenne mogą nasilać problem.

Program CBT-I – terapia zamiast tabletek

Możliwe, że istnieje skuteczny lek na bezsenność, który nie jest tabletką – przynajmniej tak uważa dr Alexander Sweetman z Flinders University w Australii, który przebadał w tym celu ponad 60 osób.


Naukowiec opisał swoje spostrzeżenia w czasopiśmie naukowym "Frontiers". Z artykułu dowiadujemy się, że dr Sweetman opracował i sprawdził skuteczność cyfrowego programu CBT-I o nazwie "Bedtime window"

"Przetestowaliśmy nowy program CBT-I u osób z objawami bezsenności w całej Australii i stwierdziliśmy, że jest on bardzo łatwy w użyciu, zapewniając znaczną i trwałą poprawę snu, funkcjonowania w ciągu dnia i zdrowia psychicznego" – napisał naukowiec.

Program polega na cotygodniowej półgodzinnej sesji relaksacyjnej, podczas której pacjent ogląda krótkie filmiki, ogląda obrazy i informacje tekstowe. W ten sposób uczy się wyciszać i głębiej zasypiać.

"Wiemy, że CBT-I poprawia bezsenność, zdrowie psychiczne i jakość życia – chcemy, aby więcej osób korzystało z tego leczenia, ponieważ może ono zmniejszyć potrzebę stosowania tabletek" – czytamy.

źródło: Frontiers, Flinders University, Via Medica Journals

Zmagasz się z bezdechem sennym lub bezsennością? Napisz do nas na adres: [email protected] – najciekawsze historie opublikujemy!

Zobacz też:

Bezdech senny – jak go rozpoznać? Te objawy powinny wzmóc naszą czujność

Jeśli tak śpisz, możesz być zagrożony zawałem i udarem. Tego nie można bagatelizować

Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości