Imovane – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Tabletki powlekane leku Imovane dostępne są jedynie na receptę. Lek stosowany jest w przypadku problemów z przejściową lub przewlekłą bezsennością. Jeżeli pacjent zmaga się z tego typu problemem, jest wysoce prawdopodobne, że lekarz zdecyduje się wypisać receptę właśnie na Imovane. Pomimo swoich zalet, jak każdy inny preparat, ma on szereg przeciwwskazań do stosowania. Z lektury niniejszego artykułu dowiesz się, jak należy stosować lek Imovane, na czym opiera się jego działanie oraz jakich skutków ubocznych można spodziewać się w trakcie stosowania tego medykamentu. Zapraszamy do lektury.
Imovane – charakterystyka i zastosowanie
Lek Imovane, zawiera substancję czynną o nazwie zopiklon – związek chemiczny wykazujący działanie nasenne, uspokajające i przeciwdrgawkowe. Dzięki swoim właściwościom miorelaksacyjnym zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych. Związek ten znajduje zastosowanie głównie w lekach poprawiających jakość i długość snu oraz w lekach przeciwlękowych. W skład leku wchodzą również następujące substancje pomocnicze: laktoza, wodorofosforan dwuwodny wapnia, skrobia pszenna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), stearynian magnezu, hypromeloza, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 6000.
Imovane to lek przeznaczony dla osób zmagających się z bezsennością, ułatwiający zasypianie i zmniejszający liczbę przebudzeń nocnych. Stosowany jest w leczeniu bezsenności przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej. Wydłuża czas i jakość snu, polepszając tym samym samopoczucie po obudzeniu. Lek wykazuje również działanie uspokajające - zmniejsza poczucie lęku, niepokoju i napięcia emocjonalnego oraz łagodzi objawy somatyczne towarzyszące tym stanom.
Imovane – ostrzeżenia i środki ostrożności
Ze względu na dosyć silne działanie istnieje kilka sytuacji, kiedy nie należy stosować leku Imovane:
gdy pacjent jest uczulony na zopiklon lub którykolwiek inny składnik leku,
gdy pacjent choruje na miastenię (nużliwość mięśni),
w przypadku niewydolności oddechowej,
w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby,
w przypadku ciężkiej postaci zespołu bezdechu sennego,
gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.
Lek jest przeznaczony do leczenia krótkotrwałego. Nie należy stosować leku Imovane przewlekle, gdyż ryzyko rozwoju uzależnienia zwiększa się wraz z długością leczenia. Zanim lekarz zaleci stosowanie leku nasennego, należy zdiagnozować, o ile będzie to możliwe, przyczyny bezsenności, starając się wyeliminować wywołujące ją czynniki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności układu oddechowego, powinni przestrzegać wszelkich środków ostrożności, gdyż leki nasenne, w tym lek Imovane, mają zdolność hamowania ośrodka oddechowego. Należy również poinformować lekarza, jakie leki są lub były przyjmowane w ostatnim czasie, mając na względzie również leki dostępne bez recepty.
UWAGA!!! Podczas stosowania leku Imovane oraz w dniu następnym po przyjęciu leku, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Imovane – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Imovane powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską i na wyraźne polecenie lekarza. Zalecana dawka leku wynosi 7,5 mg (1 tabletka powlekana), zastosowana doustnie przed wieczornym spoczynkiem. Lek Imovane powinien być przyjmowany w pojedynczej dawce – nie należy przyjmować leku ponownie tej samej nocy.
Czas trwania leczenia w przypadku bezsenności przejściowej wynosi okres 2 – 5 dni. W przypadku bezsenności krótkotrwałej: 2 – 3 tygodni. Nie należy przyjmować leku przez okres dłuższy niż 4 tygodnie. Jedynie lekarz, po dokładnej ocenie stanu pacjenta, może zalecić dłuższy okres stosowania leku.
Jak każdy inny lek, również Imovane, może powodować szereg działań niepożądanych – niezależnie od tego, czy stosowany jest poprawnie czy nie. Wśród takich najczęściej zdarzają się poniższe:
· zaburzenia smaku (gorzki posmak w ustach),
· suchość w ustach,
· senność,
· zmęczenie,
· nudności, niestrawność,
· ból i zawroty głowy,
· koszmary senne,
· nadmierne pobudzenie,
· świąd, pokrzywka.