Pacjenci.pl
Imovane – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

https://pixabay.com/pl/photos/%C5%82%C3%B3%C5%BCko-osoby-spanie-kobieta-1836316/

Imovane – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Udostępnij:

Imovane należy do grupy leków o działaniu nasennym poprawiających jakość snu, jak i samopoczucie po obudzeniu. Sprawdź, jak dokładnie dokładnie działa ten specyfik i kiedy należy go stosować, a kiedy lepiej unikać go ze względu na możliwość wystąpi

Tabletki powlekane leku Imovane dostępne są jedynie na receptę. Lek stosowany jest w przypadku problemów z przejściową lub przewlekłą bezsennością. Jeżeli pacjent zmaga się z tego typu problemem, jest wysoce prawdopodobne, że lekarz zdecyduje się wypisać receptę właśnie na Imovane. Pomimo swoich zalet, jak każdy inny preparat, ma on szereg przeciwwskazań do stosowania. Z lektury niniejszego artykułu dowiesz się, jak należy stosować lek Imovane, na czym opiera się jego działanie oraz jakich skutków ubocznych można spodziewać się w trakcie stosowania tego medykamentu. Zapraszamy do lektury.

Imovane – charakterystyka i zastosowanie


Lek Imovane, zawiera substancję czynną o nazwie zopiklon – związek chemiczny wykazujący działanie nasenne, uspokajające i przeciwdrgawkowe. Dzięki swoim właściwościom miorelaksacyjnym zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych. Związek ten znajduje zastosowanie głównie w lekach poprawiających jakość i długość snu oraz w lekach przeciwlękowych. W skład leku wchodzą również następujące substancje pomocnicze: laktoza, wodorofosforan dwuwodny wapnia, skrobia pszenna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), stearynian magnezu, hypromeloza, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 6000.

Imovane to lek przeznaczony dla osób zmagających się z bezsennością, ułatwiający zasypianie i zmniejszający liczbę przebudzeń nocnych. Stosowany jest w leczeniu bezsenności przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej. Wydłuża czas i jakość snu, polepszając tym samym samopoczucie po obudzeniu. Lek wykazuje również działanie uspokajające - zmniejsza poczucie lęku, niepokoju i napięcia emocjonalnego oraz łagodzi objawy somatyczne towarzyszące tym stanom.

Imovane – ostrzeżenia i środki ostrożności


Ze względu na dosyć silne działanie istnieje kilka sytuacji, kiedy nie należy stosować leku Imovane:

  • gdy pacjent jest uczulony na zopiklon lub którykolwiek inny składnik leku,

  • gdy pacjent choruje na miastenię (nużliwość mięśni),

  • w przypadku niewydolności oddechowej,

  • w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby,

  • w przypadku ciężkiej postaci zespołu bezdechu sennego,

  • gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Lek jest przeznaczony do leczenia krótkotrwałego. Nie należy stosować leku Imovane przewlekle, gdyż ryzyko rozwoju uzależnienia zwiększa się wraz z długością leczenia. Zanim lekarz zaleci stosowanie leku nasennego, należy zdiagnozować, o ile będzie to możliwe, przyczyny bezsenności, starając się wyeliminować wywołujące ją czynniki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności układu oddechowego, powinni przestrzegać wszelkich środków ostrożności, gdyż leki nasenne, w tym lek Imovane, mają zdolność hamowania ośrodka oddechowego. Należy również poinformować lekarza, jakie leki są lub były przyjmowane w ostatnim czasie, mając na względzie również leki dostępne bez recepty.

UWAGA!!! Podczas stosowania leku Imovane oraz w dniu następnym po przyjęciu leku, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Imovane – stosowanie i działania niepożądane


Stosowanie leku Imovane powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską i na wyraźne polecenie lekarza. Zalecana dawka leku wynosi 7,5 mg (1 tabletka powlekana), zastosowana doustnie przed wieczornym spoczynkiem. Lek Imovane powinien być przyjmowany w pojedynczej dawce – nie należy przyjmować leku ponownie tej samej nocy.

Czas trwania leczenia w przypadku bezsenności przejściowej wynosi okres  2 – 5 dni. W przypadku bezsenności krótkotrwałej: 2 – 3 tygodni. Nie należy przyjmować leku przez okres dłuższy niż 4 tygodnie. Jedynie lekarz, po dokładnej ocenie stanu pacjenta, może zalecić dłuższy okres stosowania leku.

Jak każdy inny lek, również Imovane, może powodować szereg działań niepożądanych – niezależnie od tego, czy stosowany jest poprawnie czy nie. Wśród takich najczęściej zdarzają się poniższe:

·        zaburzenia smaku (gorzki posmak w ustach),

·        suchość w ustach,

·        senność,

·        zmęczenie,

·        nudności, niestrawność,

·        ból i zawroty głowy,

·        koszmary senne,

·        nadmierne pobudzenie,

·        świąd, pokrzywka.

Paulina PiziorskaAutor

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy małpia ospa jest groźna? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

AIDS - wywiad z ekspertem. Czym różni się AIDS od HIV? Czy AIDS jest uleczalny? Jakie są rokowania dla pacjenta?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Efekt jojo - wywiad z ekspertem. Co to jest? Jak zatrzymać efekt jojo?

Czytaj więcej >