Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Jak wyleczyłam wrastający paznokieć? Wiem już, jakiego błędu nie popełniać
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 31.01.2024 17:11

Jak wyleczyłam wrastający paznokieć? Wiem już, jakiego błędu nie popełniać

stopa
canva.com

Wrastanie paznokci to bardzo powszechna przypadłość. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, jak sobie z tym poradzić, próbując bezskutecznie pozbyć się problemu domowymi sposobami. Tak właśnie było ze mną, kiedy byłam dzieckiem. Gdyby to wydarzyło się dziś, od razu poszłabym do podologa, zaoszczędzając sobie cierpień. Wiem też, jakiego błędu więcej nie popełniać, żeby problem nie powrócił. - Joanna Kamińska, redaktor portalu Pacjenci.pl. 

To była droga przez mękę

Zaczęło się od niewielkiej opuchlizny i lekkiego wycieku ropy spod paznokcia. Czego to rodzice nie próbowali, żeby mi pomóc. Moczenie w wodzie z mydłem, w zsiadłym mleku, stosowanie różnych maści... Nawet antybiotyki przepisywane przez lekarzy nie pomagały, a problem tylko narastał. Po kilku miesiącach nie byłam w stanie założyć buta, a palec wyglądał przerażająco. Wokół paznokcia utworzyła się ziarnina, określana potocznie jako „dzikie mięso”, z której sączyła się ropa z krwią. Z czasem stawała się coraz większa i bardziej bolesna. W nocy nie mogłam spać, ponieważ czułam okropne pulsowanie w palcu. Zaczęłam się poważnie stresować, że skończy się amputacją palca. 

W końcu trafiłam do chirurga, który wykonał w znieczuleniu miejscowym zabieg wycięcia połowy paznokcia. Dopiero ta metoda przyniosła oczekiwane rezultaty i palec został całkowicie wyleczony. Wówczas nikt nie słyszał o takim zawodzie, jak podolog, a szkoda, ponieważ wizyta w gabinecie podologicznym zaoszczędziłaby mi wielu miesięcy bólu i uniknęłabym zabiegu u chirurga.

Jak poprawić kondycję skóry stóp? Podolog wyjaśnia podstawy pielęgnacji Taki wygląd paznokci powinien cię zaniepokoić. Podolog radzi, kiedy lepiej nie czekać z wizytą

Warto szukać pomocy u podologa

„Podolog zajmuje się diagnozowaniem oraz terapią problemów występujących w obrębie stóp. Do podologa możemy udać się właściwie z każdym problemem, który znajduje się w obrębie stóp bądź na paznokciach. Często nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować, czy coś jest fizjologiczne czy też nie. Jeśli więc coś nas nie pokoi, warto wybrać się do specjalisty.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska, właścicielka gabinetu FootMed w Warszawie.

Jeśli borykamy się z wrastającym paznokciem, nie czekajmy, aż problem będzie narastać. Warto udać się do podologa, który zastosuje odpowiednią terapię. Może to być wycięcie wrastającego fragmentu paznokcia, założenie specjalnej klamry, bądź też zastosowanie tamponady paznokcia. 

„Warto udać się do podologa, który usunie wrastający kawałek paznokcia. Zabieg jest szybki i bezkrwawy. Usuwamy tylko część, która wrasta, a nie cały paznokieć, tak jak robi to chirurg. Następnie musimy zdiagnozować przyczynę problemu.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.

"Jeśli paznokieć ma nieodpowiedni kształt i tendencje do wrastania, możemy zastosować terapię klamrami, które będą prostować paznokieć i nadadzą mu odpowiedni tor wzrostu.” - dodała podolog Katarzyna Kamińska.

Jeśli metody nieinwazyjne nie pomogą, pozostaje nam zabieg w znieczuleniu miejscowym u chirurga. Stosowane są dwie techniki operacji wrastających paznokci: zdjęcie całej płytki paznokcia lub wycięcie jedynie fragmentu w okolicy, która rośnie nieprawidłowo.

Projekt bez nazwy - 2024-01-31T170500.169.png

To jedna z najczęstszych przyczyn wrastania paznokci - już nie popełniam tego błędu

Jak dochodzi do wrastania paznokci? U mnie było to spowodowane ich błędnym obcinaniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jedną z najczęstszych przyczyn wrastania paznokci jest ich nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie. Jeśli paznokieć zostanie źle obcięty, jego krawędź może zacząć wrastać pod skórę i wywołać stan zapalny. Teraz już wiem, jak prawidłowo to robić i problem nie powraca. 

Jak prawidłowo obcinać paznokcie? „Paznokcie powinniśmy obcinać na prosto, nigdy na okrągło. Pamiętajmy też, że nie należy ich skracać zbyt mocno. Brzegi końcówek paznokci nie powinny być ostro zakończone. Warto więc delikatnie je zaokrąglić za pomocą pilniczka. Jeśli nie radzimy sobie z obcinaniem paznokci w domu, warto udać się do podologa, który zrobi to profesjonalnie, a następnie skracać je pilniczkiem raz w tygodniu.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.

Do innych przyczyn wrastania paznokci należą m.in. różne schorzenia (np. cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia), noszenie zbyt ciasnego obuwia czy nieprawidłowy kształt paznokci.

„Przyczyn wrastania paznokci jest mnóstwo. Zadaniem podologa jest postawienie odpowiedniej diagnozy i znalezienie źródła problemu. Mogą to być prozaiczne przyczyny, jak na przykład nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokci, czy też noszenie nieodpowiedniego obuwia. Problem może jednak tkwić głębiej i być związany z chorobami ogólnoustrojowymi bądź z nieprawidłowym kształtem paznokcia, który nie jest w przekroju płaski, ale rurkowaty. Wtedy zawsze będzie miał tendencję do wzrastania.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska. 

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historią, serdecznie zachęcamy do kontaktu z redakcją: [email protected]

Polecane